Data publikacji:

Zalany laptop - co robić?

Wyobraźcie sobie sytuację, w której siadacie przy biurku, rozkładacie laptop, robicie łyk aromatycznej kawy, a następnie przewracacie kubek i cały napój zalewa komputer. Z pewnością każdy z was chciałby uniknąć takiej chwili grozy, ale jak wiadomo – nieszczęścia chodzą po ludziach. Z tekstu dowiecie się, jak uratować zalany laptop i czy jest to w ogóle jeszcze możliwe.
zalany laptop

Czy da się uratować zalany laptop?

Zależy to przede wszystkim od stopnia zalania, a także od rodzaju płynu. Znacznie łatwiej jest osuszyć komputer, kiedy wyleje się na niego szklanka z wodą, niż kawa lub słodki napój. Elektronika ma to do siebie, że nie lubi cieszy, a jak wiadomo laptopy są urządzeniami o zamkniętej konstrukcji, które na małej przestrzeni przechowują wszystkie podzespoły.
To, czy zdołacie uratować laptop po zalaniu, zależy od szybkości waszej reakcji oraz od postępowania według wskazówek, które przedstawię wam w kolejnym akapicie.

Jeżeli zrobicie wszystko tak jak należy, może okazać się, że zalanie w żaden sposób nie zaszkodzi waszemu komputerowi. Dzięki temu nie będziecie musieli oddawać go do serwisu lub utylizacji.

Jak uniknąć zalania laptopa?

Zanim omówię, co powinniście robić, przypomnę, jakich czynności powinniście unikać. Przede wszystkim starajcie się ograniczyć picie jakichkolwiek płynów w pobliżu laptopa.

Pod żadnym pozorem nie odstawiajcie szklanek obok komputera lub na pustą część obudowy przy touchpadzie. Możecie mi zarzucić truizm, ale spotkałem się z takimi przypadkami, dlatego lepiej o tym pamiętajcie.

Dzięki temu kolejna cześć artykułu nie będzie wam do niczego potrzebna.

Zalany laptop – co robić?

Załóżmy jednak, że doszło do tragedii i mleko się rozlało. Nie ma co panikować, tylko trzeba czym prędzej działać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdołacie uniknąć przykrych konsekwencji.

Pierwsza czynność, jaką musicie zrobić, to obrócić laptop klawiaturą do dołu. Jeżeli posiadacie urządzenie zdolne do rozłożenia na 180 stopni, połóżcie je płasko na stole.

W przeciwnym razie zegnijcie laptop do 90 stopni i ułóżcie go na jakiejś płaskiej krawędzi w taki sposób, żeby wyświetlacz zwisał, a główna cześć komputera znajdowała się np. na stole. Pod spód warto podłożyć ręcznik papierowy, żeby wchłaniał płyn.

Jeżeli komputer jest podłączony do zasilania, czym prędzej wyjmijcie wtyczkę z gniazdka sieciowego i odłączcie ładowarkę od laptopa. Następnie wyjmijcie baterię, żeby całkowicie odciąć urządzenie od energii.

W niektórych laptopach akumulator umieszczony jest pod obudową. Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby szybko rozkręcić komputer, to skorzystajcie z przycisku Reset.

Znajduje się on na spodzie laptopa i ukryty jest w małej dziurce. Żeby go wcisnąć, będziecie potrzebować czegoś cienkiego, np. szpilki. Po skorzystaniu z przycisku Resetu bateria się wyłączy.

Teraz musicie być cierpliwi. Zostawcie laptopa w spokoju na co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Nie próbujcie go wcześniej włączać, ani odwracać. Niech rozlany płyn na spokojnie wypłynie z obudowy lub wyparuje.
Po tym czasie możecie włożyć z powrotem baterię i spróbować uruchomić komputer. Mimo wszystko polecałbym tego nie robić. Laptop pewnie zadziała, ale taki stan rzeczy może szybko ulec zmianie.

Ciecz po odparowaniu najpewniej pozostawi po sobie osad, który doprowadzi do szybkiej korozji podzespołów. Trzeba więc jak najlepiej oczyścić wszystkie elementy obudowy.

Po wysuszeniu, czym prędzej zanieście sprzęt do profesjonalnego serwisu komputerowego. Pracownicy dokładnie sprawdzą, jakie uszkodzenia mogła wywołać wylana ciecz, a następnie spróbują je wyeliminować.

Liczcie się jednak z tym, że podczas wylania napoju mogło dojść do spięcia, przez co nie wszystkie podzespoły będzie można naprawić.