Data publikacji:

Jak uratować zalany laptop?

Sąsiedztwo elektronika plus woda zazwyczaj nie kończy się dobrze. Podobnie jest z kawą, herbatą czy sokiem – jeśli postawisz je obok komputera, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że się wyleją właśnie na klawiaturę. Jak uratować zalany laptop? Jest kilka kroków, które musisz wykonać, by zminimalizować szkody.

Jak uratować zalany laptop?

Laptopy mają wyjątkową zdolność przyciągania płynów znajdujących się w pobliżu. Skutki mogą jednak być opłakane dla sprzętu, a także dla twojego portfela.
To jedno z najczęściej powtarzających się pytań osób kontaktujących się z serwisami komputerowymi. Przede wszystkim nie stawiać kubka z kawą w promieniu metra od komputera. A jeśli już nie uda się zachować tej bezpiecznej odległości i kawę lub herbatę musisz mieć pod ręką podczas pracy na sprzęcie, wybieraj specjalne kubki z pokrywką – modele termiczne zazwyczaj je mają, w pokrywki wyposażone są też kubki okolicznościowe, zwłaszcza modele bożonarodzeniowe i zimowe. Im stabilniej zamykana jest przykrywka, tym lepiej będzie chroniła płyn w kubku, gdy ten się przewróci.
Istotny jest też płyn, który zalał nasz laptop. Żaden nie jest bezpieczny, ale czysta woda może wyrządzić mniej szkód, ponieważ nie zawiera dodatkowych związków chemicznych, barwników, które, np. tak jak cukier, mogą przyspieszać korozję podzespołów.

Jak uratować zalany laptop? Najważniejsza jest szybka reakcja

Jeśli jednak zdarzy się tak, że stojący w pobliżu komputera kubek wyleje swoja zawartość np. na klawiaturę, trzeba działać. I to szybko! Gdy zmoczysz laptop, musisz reagować natychmiastowo. Liczy się każda sekunda. Woda szybko rozprzestrzenia się i wnika w mechanizm urządzenia, dlatego im szybciej zareagujesz, tym mniej wody dostanie się do środka i mniejsze będą uszkodzenia. Chodzi o to, by jak najmniej podzespołów elektronicznych uległo zamoczeniu się.

Zalany laptop. Co robić? Wyłącz prąd

By uniknąć uszkodzeń lub je zminimalizować, gdy tylko zauważysz zalanie, natychmiast wyjmij wtyczkę z gniazdka, jeśli laptop jest włączony do zasilania. Prąd w zetknięciu z wodą może spowodować spięcie, a to z pewnością uszkodzi mechanizm, dlatego jak najszybciej odłącz wtyczkę. Wyjmij też jak najszybciej zewnętrzne nośniki pamięci i urządzenia takie, jak np. myszka, ponieważ są to potencjalne źródła spięcia.

Usuń wodę po zalaniu laptopa

Następnie przekręć laptop i ułóż na ręczniku w taki sposób, by woda, która wpadła do wewnątrz, miała możliwość wydostania się z urządzenia zgodnie z kierunkiem grawitacji. Laptop nie może pozostać ustawiony w naturalnej dla siebie pozycji! Ustaw go tak, by woda mogła wyciekać z klawiatury i wszystkich innych otworów.
Chodzi o to, by usunąć jak najwięcej wilgoci na etapie, gdy laptop nie jest jeszcze rozkręcony. Użyj więc papierowych ręczników, chusteczek lub tego, co akurat masz pod ręką. Suszenie trwa zazwyczaj kilka godzin, ale nie wolno go przyspieszać używając np. suszarki – ważne, by proces schnięcia przebiegał naturalnie, zaś suszenie gorącym i mocnym podmuchem może spowodować rozprzestrzenienie się płynu po większej powierzchni podzespołów. Z tych samych powodów nie używaj odkurzacza. Można pod leżący laptop podłożyć np. worek z ryżem, co delikatnie może przyspieszyć odparowywanie wilgoci. Gdy zauważysz, że woda już nie wycieka z obudowy, to znak, że należy przejść do następnego kroku.

Rozkręć obudowę zalanego laptopa

Odkręcenie zewnętrznych części komputera to działanie, które ma na celu zobaczenie, czy woda dostała się do wewnątrz i jak głęboko. Odkręcenie obudowy nie jest łatwe – trzeba zwrócić uwagę na drobne śrubki, których jest wiele, i nie zgubić ich. Jeśli obawiasz się samodzielnego odkręcania, oddaj laptop do serwisu.

Wyjmij baterię

Jeśli uda ci się odkręcić samodzielnie obudowę, możesz wyjąc baterię. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ może ona być częścią płyty głównej. Oddaj laptop w ręce kogoś, kto będzie umiał określić, gdzie znajduje się bateria i jak ją wyjąć.

Sprawdź, czy zalany laptop dalej nie włącza się

Jeśli nie decydujesz się na samodzielne wyjęcie baterii lub uważasz, że jest to niemożliwe, ewentualnie widać że nie została zalana, może po nałożeniu obudowy podjąć próbę włączenia komputera. Włącz urządzenie do sieci i włącz przyciskiem.
Jeśli kilka prób jest nieskutecznych, nie pozostanie ci nic innego jak oddanie laptopa do profesjonalnego serwisu. Specjaliści będą w stanie oszacować straty i możliwości naprawy oraz koszty. Czy zalany laptop będzie działał? Musisz się też liczyć z czarnym scenariuszem – możliwe, że danych z twardego dysku nie uda się odzyskać, a naprawa laptopa nie będzie możliwa.
Zdjęcie: insidecreativehouse / Envato Elements