Data publikacji:

Zgrzewarka próżniowa – jak wybrać? Jaka zgrzewarka próżniowa jest najlepsza?

Zgrzewarki, lub inaczej pakowarki próżniowe, to urządzenia, które jeszcze do niedawna z rzadka pojawiały się w zwykłych domach, były bowiem używane przede wszystkim w sklepach, hurtowniach lub restauracjach. Za sprawą pojawienie się bardziej kompaktowych modeli do indywidualnego użytku nad ich zakupem zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak warto zainwestować kilkaset złotych w tego typu gadżet?
zgrzewarka próżniowa

Pakowarka próżniowa – budowa i zasada działania

Podstawowym zadaniem zgrzewarki próżniowej jest pakowanie próżniowe różnych produktów żywnościowych. Do tego celu używa się specjalnych woreczków lub toreb foliowych, z których wyssane zostało powietrze, a ich brzegi zostały ze sobą stopione pod wpływem wysokiej temperatury, co gwarantuje ich maksymalną szczelność.
Tego typu zabieg przedłuża kilkukrotnie maksymalny czas przydatności do spożycia jedzenia (np. z kilku do kilkunastu dni), chroni je przed wysychaniem oraz utratą właściwości odżywczych, a także rozwojem bakterii. Jedzenie zapakowane próżniowo zajmuje też mniej miejsca w lodówce (nie musimy używać pojemników), co jest również niezwykle przydatne podczas wycieczek lub podróży, próżniowo można bowiem pakować także np. kanapki.
Zasada działania zgrzewarki próżniowej jest prosta. Użytkownik wkłada jedzenie do specjalnego woreczka czy torebki, a następnie jego krawędź wkłada do wyznaczonego miejsca w urządzenie. Sprzęt błyskawicznie zasysa prawie całe powietrze z wnętrza opakowania, a następnie przy pomocy elementów grzewczych topi brzegi opakowania, hermetycznie je zamykając.
Do użytku domowego wykorzystuje się praktycznie wyłącznie pakowarki typu listwowego. Są to płaskie urządzenia mające szerokość kilkudziesięciu centymetrów. Wielkość listwy ma znaczenie głównie wtedy, gdy zależy nam na pakowaniu próżniowym jedzenia lub resztek na talerzach czy w innych naczyniach. Cena zgrzewarek zaczyna się w okolicach około 100 złotych, a kończy na ponad kilkuset złotych.
Podczas zakupu warto pamiętać o kosztach eksploatacji, ponieważ pakowarka wymaga regularnego dokupywania specjalnych worków. Wiele modeli jest przystosowanych do współpracy tylko z konkretnym rodzajem folii, warto więc zapoznać się z dokumentacją producenta. Pamiętajmy, że raz użyty woreczek nadaje się po otwarciu do wyrzucenia.
Pakowarki próżniowe do domu nie zużywają dużych ilości energii elektrycznej i można je z łatwością schować do szafki lub szuflady w kuchni. Moc sprzętu waha się w granicach od 100 do około 140 W.

Jakie produkty można pakować próżniowo?

Próżniowo możemy pakować praktycznie wszystkie produkty spożywcze. Najczęściej zgrzewarek używa się do zabezpieczania surowego mięsa, ryb i owoców morza, a także szybko psujących się warzyw i owoców, wędlin oraz serów. Do toreb próżniowych możemy też schować gotowe dania, w tym zupy, ciasta i różnego rodzaju resztki po posiłkach. Oczywiście musimy pamiętać o wybraniu odpowiednio dużych toreb i naczyń.

Zgrzewarki próżniowe – ranking polecanych produktów

FoodSaver FFS005X

Świetnie oceniana zgrzewarka próżniowa wysokiej klasy. Urządzenie ma dwa tryby pracy – jeden przeznaczony do żywności suchej i wilgotnej, a drugi do delikatnych potraw. Jej moc wynosi 140 W. Atutem modelu jest elegancka obudowa ze stali nierdzewnej.

Silvercrest SV 125 C3

Zgrzewarka próżniowa niemieckiej marki Silvercrest w atrakcyjniej cenie poniżej 200 złotych. Urządzenie posiada pięć trybów pracy, w tym możliwość pakowania potraw bez usuwania powietrza.

Lund 67882

Zgrzewarka obsługująca folie spożywcze o szerokości 28 centymetrów. Sprzęt wyposażony jest w ledowy panel sterowania, metalową obudowę, regulator siły ssania. Produkty pakujemy, korzystając z kilku trybów pracy.

MAXXO VM Profi

Elegancka zgrzewarka próżniowa typu listwowego z obudową wykonaną ze stali nierdzewnej. Model obsługuje folie o maksymalnej szerokości 30 centymetrów, może też pochwalić się trzem trybami pracy oraz podwójną pompą ssącą o mocy 900 mbar.

Profi Cook Pc-Vk 1080

Zgrzewarka próżniowa obsługująca opakowania o maksymalnej szerokości 30 centymetrów. Urządzenie działa w trzech trybach – normalnym, przeznaczonym dla suchych lub wilgotnych potraw, a także zgrzewającym folię bez zasysania powietrza. W zestawie znajduje się 18 torebek w dwóch rozmiarach.

Camry CR 4470

Zgrzewarka próżniowa z przyjemnym dla oka obłym biało-czarnym designem obudowy. Urządzenie działa w kilku trybach pracy, radzi sobie z wilgotnymi, suchymi i kruchymi produktami, dzięki dwustopniowej regulacji siły ssania. W dodatkowym wyposażeniu znalazł się też wężyk do pojemników próżniowych. Sprzęt współpracuje z foliami o szerokości do 28 centymetrów.

FoodSaver FFS014X

Druga w rankingu propozycja marki FooSaver. Opisywany model jest tańszy od poprzedniego, choć zachowuje większą część jego funkcjonalności. Sprzęt pozwala na przygotowanie opakowań próżniowych, może też zgrzewać worki bez zasysania powietrza. O przebiegu pracy informują nas lampki kontrolne. Zaletą modelu jest jego duża moc – 140 W.
Zdjęcie: Envato Elements