Jak dbać o baterię w laptopie

Wiedza o tym, jak dbać o baterię w laptopie, tak żeby służyła jak najdłużej, przyda się każdemu — bez znaczenia, czy kupujesz właśnie nowy komputer, czy na razie nie myślisz o wymianie sprzętu. Dbając w odpowiedni sposób o baterię od pierwszego uruchomienia, dłużej można cieszyć się jej bezawaryjną pracą. W przypadku gdy bateria była niewłaściwie użytkowana, zmiana nawyków na dobre wydłuży jej żywotność i czas działania. W ostateczności można spróbować także regeneracji baterii. Należy jednak wcześniej przeliczyć, czy będzie to korzystne finansowo — w niektórych przypadkach lepiej po prostu kupić nową.

Bateria do laptopa — kilka słów teorii

Stosowane obecnie w laptopach akumulatory (można zakładać, że jest to nawet 90% wszystkich obecnie używanych baterii w laptopach) składają się z ogniw litowo-jonowych oraz elektronicznego układu nadzorującego ich pracę. W odróżnieniu od baterii starszego typu (niklowo-metalowo-wodorkowych lub niklowo-kadmowych) nie mają efektu pamięci ani efektu leniwej baterii. Ponadto można w nich skumulować dwa razy więcej energii niż w akumulatorach niklowo-metalowo-wodorkowych, są także dużo lżejsze, więc dobrze sprawdzają się w urządzeniach przenośnych.

Kalibracja baterii — prosty sposób, by zadbać o nową baterię w laptopie

Po kupnie nowego notebooka bardzo ważne jest przeprowadzenie prawidłowej kalibracji baterii. Kalibracja pozwoli na wykorzystanie w pełni pojemności ogniw w akumulatorze i wpłynie na jego wolniejsze starzenie. A bateria do laptopa w dobrym stanie zapewnia długi czas pracy bez zasilacza. Kalibrację należy zacząć od pełnego naładowania nowej baterii. Zasilacz do laptopa można odłączyć dopiero gdy będzie w 100% naładowana. Kolejnym krokiem jest całkowite rozładowanie akumulatora. Można w tym czasie normalnie pracować na laptopie, ale zaleca się, aby to pierwsze rozładowanie odbywało się z poziomu BIOS-u (tuż po uruchomieniu komputera należy wcisnąć „F2” lub „DEL”). Bateria w takim przypadku może wyładować się całkowicie, bo nie działają wtedy żadne funkcje oszczędzania energii ani hibernacji. Po rozładowaniu baterii należy wyjąć ją z laptopa i pozostawić w chłodnym miejscu na 2–3 godziny (tzw. relaks baterii). Ostatnim krokiem jest pełne naładowanie baterii. Co bardzo ważne — pierwsze ładowanie musi mieć charakter ciągły, to jest nie wolno w tym czasie odłączać zasilacza do laptopa od gniazda i kontynuować ładowania później. Pierwsze ładowanie baterii może potrwać dłużej, nie należy się tym martwić. Po pełnym naładowaniu warto pozostawić zasilanie podłączone jeszcze przez godzinę.

Jak dbać o baterię w laptopie — najważniejsze zasady

Stan baterii pogarsza się przede wszystkim z powodu upływu czasu, nieodpowiedniej temperatury oraz zmniejszenia liczby cykli ładowania. O ile na upływ czasu nie da się nic poradzić, bo jest to naturalny proces, o tyle w innych przypadkach mamy wpływ na zużywanie się baterii do laptopa.

Dla ogniw litowo-jonowych optymalnymi warunkami pracy jest zakres temperatur od 0 do 25 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura powoduje spadek pojemności baterii. Dbając o baterię w laptopie, powinniśmy zapewnić urządzeniu skuteczne chłodzenie (np. za pomocą podstawki chłodzącej) oraz regularne czyszczenie wentylatora i otworów wentylacyjnych z kurzu. Możemy użyć do tego celu sprężonego powietrza. Ważna uwaga — komputer czyścimy tylko wtedy, gdy jest on wyłączony, nigdy podczas pracy. Ponadto warto też pamiętać o takich drobiazgach jak unikanie kładzenia laptopa na pościeli czy kocu — system chłodzący w laptopie wciąga chłodne powietrze od dołu, więc miękkie powierzchnie będą ten proces utrudniać. Wpłynie to na podwyższenie temperatury komputera i pogorszy stan naszego akumulatora.
Największy wpływ na pracę baterii do laptopa mamy, kontrolując liczbę cykli ładowania. Każda bateria ma określoną liczbę cykli ładowania i rozładowania. Im więcej ich zużyjemy, tym gorszy staje się stan baterii. Aby zmniejszyć liczbę cykli, należy przede wszystkim unikać ciągłego doładowywania baterii. Korzystanie jednocześnie z zasilacza do laptopa i baterii niekorzystnie wpływa na stan akumulatora. W takim wypadku bateria podczas pracy traci kilka procent energii i jest natychmiast doładowywana, przez co  szybciej wyczerpuje się liczba cykli ładowania, a podczas pracy podnosi się jej temperatura. To aż dwa negatywne czynniki powodujące starzenie się baterii jednocześnie. Dlatego najlepiej jest podłączać zasilacz do laptopa dopiero gdy wyjmiemy z niego baterię. Akumulator nie może być wtedy jednak rozładowany, najlepiej gdyby miał poziom naładowania od 50% wzwyż, bo nieużywana bateria do laptopa także powoli się rozładowuje. W przypadku, gdy naszym zasilaniem jest tylko zasilacz do laptopa, baterię najlepiej schować w suchym i chłodnym miejscu — wilgoć oraz podwyższona temperatura źle wpływają nawet na nieużywaną baterię.
Kolejnym sposobem na to, żeby bateria długo nam służyła, jest po prostu korzystanie z niej. Przynajmniej raz w tygodniu popracujmy na samej baterii. Trzeba jednak przy tym pamiętać, żeby nie zostawiać wyłączonego komputera z rozładowaną baterią, a przed wyłączeniem doładować ją. Inną ważną kwestią jest używanie tylko dobrze dobranych zasilaczy do laptopa. Zasilacz nieznanej firmy lub źle dopasowany może zakłócać proces ładowania baterii lub w ogóle jej nie ładować. Najlepiej jest korzystać z zasilaczy dołączanych w komplecie z laptopem.

Wszystkie te wskazówki na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane, ale kiedy zaczniemy z nich aktywnie korzystać, docenimy fakt, że nie musimy myśleć o regeneracji baterii lub kupnie nowego akumulatora.

Regeneracja baterii — robić samodzielnie czy zlecić fachowcom?

Co zrobić, kiedy nie dbaliśmy o baterię w laptopie i po kilkunastu miesiącach użytkowania trzyma tak krótko, że w praktyce mamy składany stacjonarny komputer zamiast laptopa? Są na to na szczęście sposoby. Żeby poprawić stan akumulatora, możemy przeprowadzić jego regenerację.
Regeneracja baterii polega na wymianie ogniw oraz zerowaniu licznika na płytce sterującej ładowaniem i rozładowywaniem. To dobra opcja w sytuacji, gdy mamy doświadczenie w naprawianiu podobnego sprzętu — wtedy nasz jedyny koszt to materiały, a samą naprawę oraz inicjowanie i kalibrowanie baterii możemy przeprowadzić sami. Gorzej jeśli doświadczenie nie mamy lub nie czujemy się na siłach, żeby próbować samodzielnej naprawy. Odłączanie starych ogniw, montaż nowych czy manipulowanie przy liczniku cykli ładowania może przerosnąć laika. W takim przypadku bezpieczniej jest zlecić naprawę specjalistom. Nieumiejętnie przeprowadzona regeneracja może tylko pogorszyć stan akumulatora.
 
Myśląc o skorzystaniu z usług specjalisty, warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie — czy jest to dla nas opłacalne? Regeneracja baterii to koszt około 300 zł. W przypadku gdy układ sterujący baterii trzeba wymienić lub jest trudny do przeprogramowania, cena może jeszcze wzrosnąć. Już za połowę tej ceny można kupić zamiennik baterii z roczną gwarancją. Regeneracja baterii opłaca się tylko w przypadku, gdy w sprzedaży nie ma dobrego zamiennika sprawdzonej firmy i zakup nowego akumulatora jest po prostu lepszym wyborem. Nowa bateria do laptopa sprawdzonej firmy prawdopodobnie posłuży dłużej niż tylko przez rok gwarancji. Przed podjęciem decyzji warto wszystko przeliczyć, ocenić swoje umiejętności majsterkowicza i wybrać najkorzystniejszą finansowo opcję.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły