Data modyfikacji:

Jak dbać o baterię w laptopie?

Nowoczesne laptopy dysponują akumulatorami pozwalającymi na kilka godzin komfortowej pracy. Zdarza się, że po pewnym czasie urządzenie wymaga wcześniejszego podłączenia do zasilania. Sprawdź, jak dbać o baterię w laptopie, aby trzymała dłużej.

laptop

Dlaczego bateria w laptopie wymaga szczególnej uwagi?

Ile wytrzymuje bateria w laptopie? Obecnie w komputerach przenośnych są stosowane akumulatory litowo-jonowe, których żywotność jest określana na 1000 cykli ładowania. Pełnym cyklem nazywamy naładowanie urządzenia od 0 do 100%.

Po przekroczeniu tej liczby oryginalna pojemność baterii powinna wynosić około 80%, co powinno się przełożyć na o 2-3 godziny krótszy czas działania. Tak naprawdę czas działania jest ściśle uzależniony od pojemności ogniwa, dlatego w tańszych urządzeniach zużycie baterii można zauważyć dużo wcześniej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o baterię w laptopie.

Jak dbać o baterię w laptopie?

Jednym z czynników negatywnie wpływających na stan baterii w laptopie jest zbyt wysoka temperatura. Granie, a także korzystanie z wymagających programów sprawia, że procesor jest o wiele mocniej obciążony, a wbudowane wiatraki nie zawsze nadążają z chłodzeniem. W takiej sytuacji należy kupić podkładkę chłodzącą, która zadba o chłodzenie laptopa.

Z urządzenia nie warto również korzystać w pełnym słońcu. Lepiej znaleźć zacienione lub klimatyzowane miejsce, co pozytywnie wpłynie na żywotność baterii w laptopie.

Jak ładować baterię w laptopie?

Wbudowany akumulator nie powinien być również ciągle podłączony do ładowania. To błąd, który popełnia wielu użytkowników. Jak ładować baterię w laptopie?

Pozwól urządzeniu pracować na baterii, a gdy osiągnie ono 50% stanu naładowania, to podłącz je z powrotem do zasilania. Producenci komputerów często rekomendują taką praktykę, aby wydłużyć żywotność ogniw znajdujących się w akumulatorze.

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie?

Pierwszym krokiem do polepszenia stanu baterii w laptopie jest skorzystanie z ustawień oszczędzania energii. Dobrym pomysłem jest ustawienie szybkiego wygaszania ekranu, gdy jest on nieużywany.

Jeśli nie ma takiej potrzeby, to nie warto ustawiać podświetlenia wyświetlacza i klawiatury na maksymalny poziom. To tylko dodatkowo obciąża baterię. Niektóre laptopy mają specjalne tryby pozwalające na lepsze zarządzanie energią. Może zdarzyć się, że po jego włączeniu wydajność urządzenia nieco spadnie.

Jak jeszcze dbać o baterię w laptopie? Na lepszą kondycję baterii wpływa również sposób przechowywania laptopa. W przypadku, gdy będzie on nieużywany przez dłuższy czas, warto pozostawić go przynajmniej z 50% ładunkiem.

Urządzenia nie powinno się przechowywać w miejscu, gdzie będzie ono narażone na promienie słoneczne. Poszukaj zaciemnionego miejsca, w którym temperatura będzie odpowiednio niska.

Przeczytaj również: Jaki laptop do pracy biurowej? Wybieramy najciekawsze laptopy biznesowe

Kiedy bateria w laptopie wymaga wymiany?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żywotność baterii w laptopie jest ograniczona. Nawet stosując się do wcześniej wspomnianych metod, prędzej czy później będziesz zmuszony do wizyty w serwisie.

Obecnie zdecydowana większość komputerów przenośnych ma wbudowane akumulatory, które może wymienić tylko serwisant. Jednak na rynku wciąż można znaleźć całkiem sporą liczbę modeli z wymienną baterią. Wówczas wystarczy kupić nowy akumulator i po chwili laptop będzie w stanie pracować znacznie dłużej.

Jednocześnie przestrzegamy przed kupowaniem nieoryginalnych baterii do laptopów. Zwykle takie ogniwa mają mniejszą pojemność, co wpływa na krótszy czas pracy, a także dużo szybsze zużycie. Różnica w cenie nie jest aż tak ogromna, dlatego warto dołożyć kilkadziesiąt złotych.