Data modyfikacji:

Jak odświeżyć zmęczone oczy? 5 sprawdzonych sposobów

Suchość, pieczenie, podrażnienie oczu to objawy, z którymi boryka się wielu z nas. Zmęczone oczy są często efektem braku snu, klimatyzacji i długich godzin przed komputerem. Jak odświeżyć zmęczone oczy rano lub po całym dniu pracy? Pomogą krople, żele i domowe sposoby. Sprawdź!

Zmęczone oczy – co to znaczy, jakie są objawy?

Zmęczone oczy to dolegliwość objawiająca się suchością, łzawieniem i zaczerwienieniem naszego narządu wzroku. Pojawia się również nieprzyjemne uczucie „piasku” pod powiekami, opuchlizna, worki pod oczami, a nawet światłowstręt. Do innych objawów zaliczyć można pieczenie, swędzenie oraz podrażnienie oka.

Efektem zmęczenia oczu, oprócz silnego dyskomfortu, może być pogorszenie się ostrości wzroku. Często tę dolegliwość utożsamia się z tzw. zespołem suchego oka, dotykającym zazwyczaj osoby wykonujące pracę biurową. Można powiedzieć, że zmęczone oczy stały się plagą naszych czasów. Długie godziny spędzane przed komputerem i niewystarczająca ilość snu negatywnie wpływają na nasz narząd wzroku, powodując wysuszanie się śluzówki. To zaś prowadzi do wymienionych powyżej objawów suchego oka.
Zmęczone oczy dokuczają zazwyczaj rano, a także po całym dniu pracy. Jeśli budzisz się z uczuciem suchego, podrażnionego oka, a także opuchniętymi powiekami, zapewne cierpisz właśnie na tę dolegliwość.

Przyczyny zmęczenia oczu
Główne przyczyny zmęczenia oczu to wspomniane wyżej:
  • długie przesiadywanie przed komputerem (np. w pracy),
  • niewystarczająca ilość snu.
  • Do innych czynników sprzyjających dolegliwości zaliczyć można:
  • noszenie soczewek kontaktowych,
  • przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • suche powietrze,
  • palenie papierosów (również bierne),
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • kurz i roztocza,
  • picie zbyt małej ilości wody.

  • Jak odświeżyć zmęczone oczy? Krople, żele, domowe sposoby

    Jeśli doświadczasz nieprzyjemnego stanu zmęczenia oczu, na pewno szukasz szybkich i skutecznych sposobów leczenia. Kompresy, okłady, żele i krople na zmęczone oczy potrafią zdziałać cuda.

    Należy jednak pamiętać, że nieleczona dolegliwość może sprzyjać wystąpieniu zapalenia spojówek lub innych poważniejszych chorób oka. Dlatego warto jak najszybciej zadbać o prawidłową pielęgnację naszego narządu wzroku.

    Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na odświeżenie zmęczonych oczu. 

    1. Zimne okłady – pomogą na zmęczone oczy rano

    Jeśli opuchnięte, zmęczone oczy dokuczają ci zaraz po przebudzeniu, ulgę przyniosą zimne okłady. Najprostszy sposób to owinięcie w czyste chusteczki materiałowe dwóch kostek lodu i delikatne przykładanie ich pod oczami. Taki zabieg zmniejszy opuchliznę i poprawi ukrwienie w powiekach.

    Możesz również zakupić specjalną opaskę żelową do oczu. Wystarczy włożyć ją na chwilę do zamrażarki lub trzymać w lodówce i w razie potrzeby zakładać na zmęczone oczy – zarówno rano, jak i np. po całym dniu pracy.

    Kolejny sposób to trzymanie w lodówce ulubionego kremu lub żelu pod oczy. Chłód nie tylko zintensyfikuje działanie specyfiku, ale również schłodzi oczy o poranku. Z pewnością pomoże to zredukować opuchliznę.

    2. Krople na zmęczone oczy – nawilżą śluzówkę

    Odpowiednie krople mogą okazać się prawdziwym zbawieniem dla zmęczonych oczu. Mowa tutaj głównie o tzw. sztucznych łzach. Mają one silne właściwości nawilżające, szybko przynosząc ulgę i odświeżając zmęczone oczy. Sztuczne łzy to krople na bazie hialuronianu sodu, który pokrywa powierzchnię gałki ocznej, tworząc na niej ochronny filtr. Dzięki temu oko jest nie tylko optymalnie nawilżone, ale również bardziej odporne na uszkodzenia czy też działanie wolnych rodników. Takie krople można stosować na zmęczone oczy profilaktycznie każdego dnia. Z pewnością zredukują dyskomfort i pieczenie wywołane suchością śluzówki.

    Na zmęczone oczy pomogą również krople zawierające TS-polisacharyd, pozyskiwany z ziaren drzewa tamaryndowca. Preparat doskonale działa na podrażnienia wywołane pyłem, zanieczyszczeniami czy też noszeniem soczewek. Krople pomogą zlikwidować ból i pieczenie, nawilżą gałkę oczną oraz odświeżą zmęczone oczy. 
    Inna substancja, którą zawierać mogą krople na zmęczone oczy, to wyciąg ze świetlika lekarskiego. Być może kojarzysz nazwę tej rośliny, gdyż jej dobroczynne działanie na narząd wzroku znane jest od lat. Świetlik działa przeciwzapalnie oraz antyalergicznie. Dlatego szczególnie pomocny będzie dla osób, u których do zmęczenia oczu przyczynia się alergia.

    Wreszcie, każdy cierpiący z powodu suchego oka powinien mieć w apteczce zwykłą sól fizjologiczną. Z łatwością przemyjesz nią oczy, wypłukując wszelkie zanieczyszczenia i alergeny. To szybki i tani sposób, aby odświeżyć zmęczone oczy. Warto jednak pamiętać, że sól fizjologiczna nie zastąpi sztucznych łez.

    3. Kremy i żele pod oczy – do codziennej pielęgnacji

    Pielęgnacja zmęczonych oczu obejmuje również stosowanie dobrego kremu lub żelu pod oczy. Kojące, łagodzące, niwelujące obrzęki – możesz wybierać z szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku w zależności od swoich potrzeb. Jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach pod oczy?

    Po pierwsze – świetlik. Jego właściwości zostały opisane w poprzedniej części artykułu. Żel ze świetlikiem, podobnie jak krople, pomoże odświeżyć zmęczone oczy zarówno rano, jak i po całym dniu pracy. Kolejną dobroczynną rośliną jest rumianek. Niweluje pieczenie i podrażnienia, działając także przeciwzapalnie. Podobnie zadziała również aloes. Obrzęki i opuchliznę zredukują babka lancetowata oraz arnika. Substancje te doskonale zadziałają na zmęczone oczy rano, zmniejszając cienie.
    Jeśli cierpisz na zmęczenie oczu spowodowane długą pracą przed komputerem, sięgnij po żel z luteiną lub ekstraktem z chabra bławatka. Składniki te pomogą zregenerować narząd wzroku zmęczony wpatrywaniem się w ekran monitora. Warto również zadbać, aby kosmetyk zawierał składniki nawilżające delikatną skórę powiek, np. naturalne olejki lub masło shea. Działanie odżywiające natomiast zapewnią witaminy (A,E). Wreszcie, ekstrakt z herbaty pomoże odświeżyć zmęczone oczy.

    4. Kompresy na oczy – świetlik, herbata, rumianek

    Ciepły kompres to nie tylko ratunek dla zmęczonych oczu, ale również doskonały sposób na relaks. Jak go wykonać? Najpierw przygotuj napar z ulubionych ziół lub herbaty. Następnie przestudź do temperatury pokojowej i przecedź, jeśli korzystasz z ziół w liściach. W tak przygotowanym naparze maczaj czyste waciki kosmetyczne i kładź na parę minut na zamkniętych powiekach.

    Jakich ziół użyć do przygotowania domowych kompresów? Oczywiście i tutaj doskonale sprawdzi się świetlik. Nie tylko pomoże odświeżyć zmęczone oczy, a nawet złagodzi objawy zapalenia spojówek. Podrażnienia i obrzęki zmniejszą rumianek, dzika róża oraz herbata. Natomiast nagietek pomoże zwalczyć nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami.

    5. Nawilżanie i wietrzenie powietrza

    Odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach pomoże zapobiec przykrym objawom zmęczenia oczu. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy, a powietrze staje się bardzo suche. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza powietrza, najlepiej takiego, który dodatkowo będzie oczyszczał je z pyłów i smogu. Nie chcesz inwestować w specjalne urządzenie? Rozwieś na kaloryferach mokre ręczniki lub ustaw naczynka wypełnione wodą.

    Ponadto, staraj się robić przerwy podczas długiej pracy przed monitorem, a także regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. 

    Wreszcie, jak najczęściej wychodź na długie spacery na łonie natury. W końcu nic tak nie odświeży zmęczonych oczu jak… świeże powietrze!

    Autorka: Olga Wacholc