Jak się ubrać na wesele — poradnik dla panów

Uroczystość ślubna i związane z nią wesele wymaga od wszystkich założenia stosownych strojów. Także mężczyzn obowiązuje w tym zakresie odpowiedni savoir-vivre, bez względu na to, czy występują w charakterze ojca pana lub panny młodej, świadka czy jednego z wielu gości.

Podstawowe wskazówki, jak się ubrać na wesele

Strój na wesele z pewnością przysparza o wiele więcej problemów kobietom, ale mężczyźni także muszą wiedzieć, co jest dozwolone, a co nie. Zdecydowanym faworytem wśród męskich ubrań jest garnitur, chociaż należy zwrócić uwagę, że powinien być to odpowiednio dobrany garnitur na wesele, a nie zwykły casualowy.

Warto wyposażyć garderobę w strój wizytowy, który przyda się podczas różnych okazji i zawsze będzie się prezentował elegancko. Jeżeli mężczyzna wybiera się na wesele z kobietą, powinien nieco dostosować swój ubiór do jej pod względem odcienia. Sukienka w ciemnej tonacji wymaga założenia garnituru granatowego lub ciemnoszarego, jasna wręcz przeciwnie — np. jasnoszarego.

Frak i smoking to stroje na wesele zarezerwowane przede wszystkim dla pana młodego, a z jakich innych powodów nie należy ich zakładać, dowiesz się w dalszej części poradnika. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ubrać się na wesele, ale garnitur to zdecydowanie propozycja numer jeden, której należy się trzymać, aby uniknąć gafy.

Dlaczego garnitur na wesele jest lepszy niż smoking i frak

Wybierając strój na wesele, panowie czasem mają ochotę na oryginalność i zastanawiają się nad frakiem lub smokingiem. Frak jest najbardziej wyrafinowanym strojem męskim, ale na pewno nie najbardziej popularnym. Wyróżnia się charakterystycznym krojem i dlatego moda weselna traktuje go wyłącznie jako strój pana młodego.

Ponadto frak i smoking to stroje typowo wieczorowe, których nie należy zakładać w południe, a właśnie wtedy najczęściej odbywają się śluby — automatycznie część weselna zaczyna się jeszcze w ciągu dnia. Rzadkością są śluby odbywające się po zachodzie słońca. Smoking genialnie prezentuje się w świetle sztucznym, ale nie w słonecznym. Podkreśla twarz mężczyzny.

Nawet gdyby wesele rozpoczynało się, kiedy już nastanie zmierzch, to nadal pozostaje kwestia nieodbierania panu młodemu splendoru. Wśród mężczyzn to on jest najważniejszą osobą. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pan młody sam poprosi świadka czy też wszystkich mężczyzn, aby założyli fraki lub smokingi.

Jednak niezależnie od pory dnia smoking nie powinien być zakładany na ceremonię kościelną, ponieważ jest typowym ubiorem na przyjęcie. Za to garnitur na wesele jest odpowiedni o każdej porze dnia i nocy.

Klasyczny strój wizytowy

Każdy mężczyzna ma zazwyczaj przynajmniej jeden garnitur, ale nie każdy garnitur spełnia wymogi stroju na wesele. Warto postawić na klasyczną elegancję, która jest ponadczasowa. Jednorzędowy garnitur zapinany na dwa guziki to najlepsza propozycja mody weselnej.

Ważny jest materiał, z jakiego uszyty jest garnitur. Nie może być to byle jaka tkanina z dodatkiem połyskującego poliestru. Najlepiej sprawdza się wełna. W kwestii kroju stroju wizytowego istnieje dość duża dowolność. Przede wszystkim mężczyzna musi w garniturze na wesele wyglądać dobrze, a więc musi być on dopasowany do jego sylwetki.

Bezpiecznymi i atrakcyjnymi przykładami garniturów o charakterze formalnym są modele z otwartą klapą i ciętymi kieszeniami z patkami. Spodnie też powinny odznaczać się prostym krojem pozbawionym zaszewek czy mankietów. Mężczyzna zyska jeszcze lepszy wizerunek, gdy założy pod marynarkę jednorzędową kamizelkę. W klasycznym wydaniu powinna być ona w tym samym kolorze co marynarka. Dzięki takiemu wyborowi znika dylemat, jak się ubrać na wesele, bez względu na porę dnia, o jakiej odbywa się uroczystość. Taki strój z pewnością nie będzie inwestycją na jedną okazję, ponieważ jest odpowiedni do wielu sytuacji. Może się przydać podczas uroczystej rodzinnej kolacji, a także w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej.

W jakim kolorze powinien być strój na wesele

W przypadku stroju wizytowego ważne jest zachowanie jednolitości kolorystycznej. Materiał powinien być gładki. Różnorodne wzory, nawet tak często spotykane w modzie casualowej pasy i kraty, nie są w dobrym tonie podczas wesela. Dużym zainteresowaniem cieszy się czarny garnitur na wesele, ale w czarnym garniturze często występuje też pan młody, a na dodatek czerń kojarzy się jednak ze strojami wieczorowymi. Poza tym w czerni na pewno nie zabłyśnie się oryginalnością, ponieważ wielu panów naokoło będzie ubranych właśnie w ten kolor.

Istnieją jeszcze inne ciemne kolory, które znacznie lepiej wpisują się w modę weselną. Na wyróżnienie zasługują granatowy i szary. Granat nie powinien być za ciemny, ponieważ wówczas trudno odróżnić go od czarnego, ale mile widziane są jego różne odcienie.

Szarości też wyglądają bardzo elegancko i dystyngowanie. Do wyboru jest pełna paleta szarości od jasnych po bardzo ciemne. Szczególnie godne polecenia pozostają odcienie grafitu. Antracyt to z pewnością dla wielu mężczyzn określenie abstrakcyjne, ale jest to piękny odcień koloru szarego. W podejmowaniu decyzji, jak się ubrać na wesele, należy dużą wagę przywiązywać właśnie do kolorów.

Absolutnie niepożądanym wyborem są wszelkiego rodzaju brązy. Garnitur brązowy nawet jako strój biznesowy nie robi pozytywnego wrażenia. Intensywne i rzucające się w oczy barwy, takie jak czerwień, pomarańcz czy fiolet, z góry eliminują garnitur jako strój na wesele. Zdecydowanie stanowią element mody ulicznej, a nie weselnej.

Elegancka moda weselna — dodatki

Po wyborze garnituru na wesele należy zastanowić się nad dodatkami. Wspomniano już o kamizelce pod marynarkę w takim samym kolorze, ale można też pokusić się o przełamanie klasycznego stroju kamizelką o barwie kontrastowej — pod warunkiem że formalny styl weselny zostaje zachowany. Można np. połączyć ciemnoszary garnitur z jaśniejszą kamizelką granatową lub jasnoszarą. Całość zostaje utrzymana w tonie stroju wizytowego, ale mężczyzna bez wątpienia będzie się wyróżniał w tłumie gości.

Jednolita biała koszula to nieśmiertelna klasyka wielu podniosłych uroczystości, także wesel. Goście przychodzą czasem w błękitnych koszulach, ale to kolor znacznie bardziej pasujący do wizerunku biznesowego. Niektórzy panowie pojawiają się też w koszulach bladoróżowych o mocno pastelowym odcieniu, ale to też nie jest najlepszy wybór, przede wszystkim kolor ten nie pasuje do każdego typu urody.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwieje przynajmniej podstawowe wątpliwości dotyczące tego, w jaki sposób ubrać się na wesele, dlatego podpowiadamy też, że koszula z mankietami na spinki to fason, na który powinien zdecydować się każdy mężczyzna. Spinki o niewyszukanym wzorze, bez dodatkowych zdobień, to kolejny ważny dodatek.

W modzie weselnej kreowanej przez samych uczestników wesel panuje tendencja do dobierania krawata do koloru kreacji partnerki. Tymczasem krawat powinien być dobierany wyłącznie do garnituru. Może być też mucha. Poszetka to wyrafinowany szczegół, który może, ale nie musi być obecny w stroju gościa weselnego. Należy postawić na klasyczne ułożenie poszetki. Całość stroju uzupełniają buty i pasek, które powinny być w kolorze czarnym. Są odpowiednie nawet do jasnych garniturów, ale do jasnego stroju idealnie pasują także grafitowe odcienie szarości.

Dodatki wykonane ze skóry są szlachetne i podkreślają, że mężczyzna wie, co jest gustowne. Najbardziej pożądane buty to skórzane sznurowane oksfordy. Należy wybrać pasek ze skromną klamrą. Wszystkie powyższe rady, jak się ubrać na wesele, warto zastosować w praktyce. To propozycje dla panów, którzy chcą mieć pewność, że podczas uroczystości będą przykuwać uwagę elegancją, a przy tym dobrze się bawić, bo strój zawsze wpływa na samopoczucie.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły