Prędzej czy później, rodzic każdego malucha stanie przed dylematem – jakie buty dla dziecka wybrać, aby maluch czerpał jak najwięcej radości z samodzielnego chodzenia? Jakie obuwie będzie odpowiednie dla stopy starszaka? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jak dobierać buty dziecięce stosownie do wieku.
Zwłaszcza w przypadku pierwszego dziecka wielu rodziców ma tendencję do kupowania zbyt wielu gadżetów, które w rezultacie okazują się niepotrzebne. Na pewnych etapach rozwoju malucha dotyczy to także odzieży.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy twój noworodek powinien założyć swoje pierwsze buty dla dziecka, to odpowiemy ci, że… nieprędko. Bardzo małym dzieciom buty nie są wcale potrzebne! W końcu minie jeszcze trochę czasu, zanim zacznie chodzić. Przebywając w domu, maluszek może mieć bose stópki lub jedynie lekkie, bawełniane skarpetki. Nie spiesz się zatem z kupnem butów dla niemowlaka. Na to jeszcze przyjdzie czas.
Kościec niemowlaka rozwija się bardzo szybko. Dzieci rosną jak na drożdżach, a ich układ ruchu potrzebuje różnorodnych bodźców do tego, by dopasować się do funkcjonowania w nowych warunkach.
Wielu pediatrów podkreśla, jak bardzo ważne jest to, by niemowlak miał gołe stópki tak często, jak to tylko możliwe. Dla prawidłowego rozwoju kości stóp ważne jest, by mógł nimi swobodnie ruszać, ale także dotykać nimi różnych powierzchni. Nie przyspieszaj naturalnego rytmu rozwoju swojego dziecka.
Aby właściwie zadbać o zdrowy rozwój niemowlęcej stópki, w pierwszych miesiącach życia – dopóki dziecko nie zacznie chodzić – wybierajmy zwykłe, antypoślizgowe skarpetki. Wychodząc na jesienny lub zimowy spacer, załóżmy dziecku na stopy miękkie otulacze, które nie pozwolą mu zmarznąć. Otulacze powinny być elastyczne i wykonane z dobrze oddychającego materiału, ponieważ dziecięce stopy pocą się bardziej niż stopy dorosłych.
Kupując kapcie dla niemowlaka, wybierajmy również przede wszystkim ciepłe, dobrze oddychające i antypoślizgowe skarpetki. Umożliwią one dziecku nie tylko utrzymanie właściwej temperatury stóp, ale również swobodne nimi poruszanie.
Złotym środkiem mogą okazać się tzw. skarpeto-buciki, czyli skarpetki niemowlęce krojem przypominające buty. Skarpeto-buciki nie ograniczają ruchów małych stópek, chronią przed zimnem, a szeroki wybór różnych fasonów pozwala rodzicom dobierać buciki niemowlęce na każdą okazję.
Oczywiście istnieją okoliczności, w których rodzic chce ubrać swoje dziecko odświętniej niż zazwyczaj. Jeśli wybieracie się na rodzinną uroczystość, możesz założyć swojemu niemowlakowi buciki, w ramach uzupełnienia całego stroju.
Sprawdzą się m.in. delikatne buciki dla dziewczynki z miękkiego materiału lub niemowlęce, chłopięce buciki wyglądem przypominające „dorosłe” modele. Takie buciki, pełniące jedynie funkcję ozdobną, znane są jako buty niechodki.
Dzieci zaczynają chodzić pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia. Jest to proces, którego długość waha się w zależności od naturalnych cech dziecka, i który nie powinien być sztucznie przyspieszany. Chcąc wybrać odpowiednie buty dla rocznego dziecka, rodzice muszą zwrócić uwagę na wiele ważnych cech dziecięcej stópki.
Wielu producentów butów dla dzieci zachęca rodziców do tego, aby kiedy to tylko możliwe, zdejmowali maluchom buty, pozwalając im chodzić i biegać boso. Jest to z pewnością najzdrowszy sposób poruszania się, jednak nie zawsze możliwy. Buty do nauki chodzenia będą więc bardzo ważnym wyborem, którego dokonać muszą rodzice kilkunastomiesięcznego malucha.
Najlepsze pierwsze buciki to – zaskakująco dla wielu osób – trzewiki. Buciki z cholewką, która sięga ponad kostkę dziecka, to najlepszy wybór dla malucha, który właśnie zaczął stawiać pierwsze kroki.
Dziecko, które zaczyna chodzić, robi to w szczególny sposób – szeroko rozstawiając stopy na boki i uginając kolana. W ten sposób łatwiej jest mu utrzymać równowagę. Trzewiki, które dzięki sznurowaniu łatwo jest dopasować do zarówno pulchnej, jak i chudej nóżki, pomogą dziecku prawidłowo stawiać stopę.
Usztywniona tylna część buta – tak zwany zapiętek – nie pozwoli zaginać butów podczas chodzenia. Dziecięce stopy charakteryzują się również wachlarzowato ułożonymi palcami, dlatego też buty, które wybieramy, powinny mieć obszerny czubek, w którym maluch będzie mógł swobodnie poruszać paluszkami.
Pierwsze buty dla dziecka powinny być bardzo elastyczne, o podeszwie, która łatwo zgina się w miejscu, w którym zaczynają się palce malucha. Jednocześnie podeszwa bucików do chodzenia powinna być antypoślizgowa, wykonana np. z kauczuku. To dodatkowy atut, dzięki któremu maluszek łatwiej zachowa równowagę podczas pierwszych samodzielnych spacerów.
Dzieciom, które są już sprawne ruchowo – chodzą i biegają – możemy zakładać również inne modele butów niż trzewiki. Dla takiego malucha wybierać możemy już półbuty i sandały. Buty takie powinny jednak nadal charakteryzować się cholewką sięgającą trochę ponad kostkę dziecka, elastyczną podeszwą i usztywnianym zapiętkiem.
Pomimo tego, że wydaje się to niepraktyczne, najlepszym wyborem dla dziecka są buty sznurowane. Sznurowanie pozwala dobrze dopasować but do dziecięcej stopy oraz nadaje jej stabilność.
Dzieci poruszają się w sposób inny, niż dorośli – próbują ciągle czegoś nowego, sprawdzają, jakie ruchy są możliwe, a jakie nie. Buty zapinane na rzepy będą więc często same się rozpinały. W ten sposób dziecięca stopa i noga narażona będzie na różnego rodzaju urazy, wynikające z jej niestabilnej pozycji.
Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, kupując buciki dla dzieci starszych, to ich rozmiar. Stopa dziecka rośnie niezwykle szybko – w niektórych okresach nawet 3 rozmiary w ciągu roku. Jednocześnie ceny dziecięcych butów dorównują cenom butów dla dorosłych.
Wielu rodziców kupuje więc maluchom buty „na wyrost”, do których dziecko ma dorosnąć. Stopa w za dużym bucie ślizga się, ociera, brak jej stabilności. Dziecko noszące za duże buty układa stopy w inny sposób, niż gdyby buty te były dobrze dopasowane. W ten sposób powstają wady postawy oraz koślawość stóp.
Kupując buty dla naszego malucha, wybierajmy te maksymalnie o jeden rozmiar większe, a w przypadku dzieci dopiero zaczynających chodzić – maksymalnie o pół rozmiaru większe.
Również noszenie butów po starszym rodzeństwie lub po innych dzieciach nie jest zdrowym rozwiązaniem. Każde dziecko stawia stopę trochę inaczej – szczególnie w pierwszych latach życia. Buty zaś dopasowują się do stopy osoby je noszącej. W ten sposób dziecko zakładające buty po innym dziecku zmienia swój naturalny sposób chodzenia. Może to prowadzić do zniekształceń oraz zwyrodnień stóp i kręgosłupa.
Złe dopasowanie butów dziecięcych oraz niedostateczna kontrola tego, jak dziecko stawia pierwsze kroki, mogą prowadzić do rozwoju płaskostopia – problemu, z którym boryka się wiele dzieci. Najczęściej diagnozuje się je w 4-5. roku życia. Nieleczony platfus może powodować zmiany w obrębie torebek stawowych, dlatego warto interweniować, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.
Jeżeli zaobserwujemy objawy platfusa, należy zapisać dziecko na wizytę u ortopedy, który zaleci stosowanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp i wkładki korygujące płaskostopie.