Data modyfikacji:

Jakie buciki dla dziecka? Od niemowlaka do kilkulatka

Buty dla malucha to jeden z najważniejszych elementów dziecięcej garderoby. Nieodpowiednio dobrane mogą skończyć się dolegliwościami takimi jak płaskostopie, nachodzące na siebie palce stóp, koślawość stóp, wady postawy i bóle pleców. Dlatego też już od pierwszych dni życia dziecka powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakie buty dla malucha wybieramy.

Buciki dla niemowlaka

Aby właściwie zadbać o zdrowy rozwój niemowlęcej stópki, w pierwszych miesiącach życia - dopóki dziecko nie zacznie chodzić - wybierajmy zwykłe antypoślizgowe skarpetki. Wychodząc na jesienny lub zimowy spacer załóżmy dziecku na stopy miękkie otulacze, które nie pozwolą mu zmarznąć.

Otulacze powinny być elastyczne i wykonane z dobrze oddychającego materiału, ponieważ dziecięce stopy pocą się bardziej niż stopy dorosłych. Kupując kapcie dla niemowlaka wybierajmy również przede wszystkim ciepłe, dobrze oddychające i antypoślizgowe skarpetki. Umożliwią one dziecku nie tylko utrzymanie właściwej temperatury stóp, ale również swobodne nimi poruszanie.

Pierwsze buty dla dziecka

Dzieci zaczynają chodzić pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia. Jest to proces, którego długość waha się w zależności od naturalnych cech dziecka i który nie powinien być sztucznie przyspieszany. Chcąc wybrać odpowiednie buty dla rocznego dziecka, rodzice muszą zwrócić uwagę na wiele ważnych cech dziecięcej stópki.

Wielu producentów butów dla dzieci zachęca rodziców do tego, aby kiedy to tylko możliwe, zdejmowali maluchom buty pozwalając im chodzić i biegać boso. Jest to z pewnością najzdrowszy sposób poruszania się, jednak nie zawsze możliwy. Buty do nauki chodzenia będą więc bardzo ważnym wyborem, którego dokonać muszą rodzice kilkunastomiesięcznego malucha.

Najlepsze pierwsze buciki to - zaskakująco dla wielu osób - trzewiki. Buciki z cholewką, która sięga ponad kostkę dziecka to najlepszy wybór dla malucha, który właśnie zaczął stawiać pierwsze kroki. Dziecko, które zaczyna chodzić, robi to w szczególny sposób - szeroko rozstawiając stopy na boki i uginając kolana. W ten sposób łatwiej jest mu utrzymać równowagę. Trzewiki, które dzięki sznurowaniu łatwo jest dopasować do zarówno pulchnej jak i chudej nóżki pomogą dziecku prawidłowo stawiać stopę.

Usztywniona tylna część buta - tak zwany zapiętek - nie pozwoli zaginać butów podczas chodzenia. Dziecięce stopy charakteryzują się również wachlarzowato ułożonymi palcami dlatego też buty, które wybieramy powinny mieć obszerny czubek, w którym maluch będzie mógł swobodnie poruszać paluszkami. Pierwsze buty dla dziecka powinny być bardzo elastyczne, o podeszwie, która łatwo zgina się w miejscu, w którym zaczynają się palce malucha. 

Buciki dla dzieci starszych

Dzieciom, które są już sprawne ruchowo - chodzą i biegają - możemy zakładać również inne modele butów niż trzewiki. Dla takiego malucha wybierać możemy już półbuty i sandały. Buty takie powinny jednak nadal charakteryzować się cholewką sięgającą trochę ponad kostkę dziecka, elastyczną podeszwą i usztywnianym zapiętkiem. Pomimo tego że wydaje się to niepraktyczne, najlepszym wyborem dla dziecka są buty sznurowane. Sznurowanie pozwala dobrze dopasować but do dziecięcej stopy oraz nadaje jej stabilność.

Dzieci poruszają się w sposób inny niż dorośli - próbują ciągle czegoś nowego, sprawdzają, jakie ruchy są możliwe, a jakie nie. Buty zapinane na rzepy będą więc często same się rozpinały. W ten sposób dziecięca stopa i noga narażona będzie na różnego rodzaju urazy, wynikające z niestabilnej jej pozycji. Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę kupując buciki dla dzieci starszych to ich rozmiar. Stopa dziecka rośnie niezwykle szybko - w niektórych okresach nawet 3 rozmiary w ciągu roku. Jednocześnie ceny dziecięcych butów dorównują cenom butów dla dorosłych.

Wielu rodziców kupuje więc maluchom buty "na wyrost" - do których dziecko ma dorosnąć. Stopa w za dużym bucie ślizga się, ociera, brak jej stabilności. Dziecko noszące za duże buty układa stopy w inny sposób niż gdyby buty te były dobrze dopasowane. W ten sposób powstają wady postawy oraz koślawość stóp. Kupując buty dla naszego malucha wybierajmy te maksymalnie o jeden rozmiar większe a w przypadku dzieci dopiero zaczynających chodzić - maksymalnie o pół rozmiaru większe. Również noszenie butów po starszym rodzeństwie lub po innych dzieciach nie jest zdrowym rozwiązaniem.

Każde dziecko stawia stopę trochę inaczej - szczególnie w pierwszych latach życia. Buty zaś dopasowują się do stopy osoby je noszącej. W ten sposób dziecko zakładające buty po innym dziecku zmienia swój naturalny sposób chodzenia. Może to prowadzić do zniekształceń i zwyrodnień stóp i kręgosłupa. 
Wybór odpowiedniego obuwia dla dzieci to niezwykle ważne zagadnienie dla rodziców każdego malucha. Wybierajmy je więc tak, aby jak najbardziej wspierać naturalny rozwój dziecka.