Data modyfikacji:

Jaki dron kupić? Kompleksowy poradnik

Drony cieszą się obecnie ogromną popularnością. Urządzenia latające z wbudowaną kamerą pozwalają na uchwycenie wielu niedostępnych dotąd miejsc. Jaki dron kupić? Na co należy zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

dron

Jaki dron wybrać?

Na rynku największą popularnością cieszą się wielowirnikowce, czyli drony, które są wyposażone w przynajmniej cztery śmigła. Jednak możemy znaleźć również drony takie, jak:

  • wielowirnikowce
  • płatowce
  • śmigłowce
  • aerostaty

Tego typu urządzenia mają znakomite właściwości, dlatego będą idealnymi dronami dla początkujących, jak i profesjonalistów. Zanim zdecydujesz się na zakup drona, zastanów się, w jakich celach będziesz go wykorzystywać.

Jeśli priorytetem dla ciebie jest latanie dla czystej przyjemności, wówczas rozejrzyj się za dronami bez kamery. Takie modele są nieco tańsze, ale dają wiele frajdy z użytkowania. Dla osób, które chcą filmować lub robić zdjęcia z wysokości, najlepszym wyborem będzie dron z kamerą. Za pomocą takiego sprzętu będziesz w stanie uchwycić niezapomniane ujęcia.

Sprawdź także nasz ranking dronów, który pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji.

Dron a przepisy

Pamiętaj, że do latania dronem do celów sportowych i rekreacyjnych nie jest wymagana licencja UAVO. Według prawa posiadacze urządzeń ważących poniżej 600 gramów powinny latać z dala od zabudowy miejskiej, a także zgromadzeń osób. W przypadku cięższych urządzeń trzeba zachować odległość 100 m od zabudowy w miastach, a także 30 metrów od osób lub pojazdów.

Jeśli zamierzasz wykorzystać drona do profesjonalnego filmowania lub pracy zawodowej, wówczas potrzebna będzie licencja. Takie szkolenie można wykonać już od 13. roku życia!

Jaki dron na początek, a jaki dla zaawansowanych?

Jaki dron będzie idelany do filmowania dla początkującego, a jaki model wybrać do pracy zawodowej? Przyjrzyj się następującym parametrom.

Czas pracy na baterii

Od tego parametru jest uzależniona długość lotu. Najlepsze drony są w stanie na jednym cyklu ładowania latać około 30-40 minut. W przypadku urządzeń nieco tańszych dobrym wynikiem jest 10-15 minut nieustannego lotu.

Kamera, czyli jaki dron do filmowania?

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozdzielczość filmów i zdjęć. W najlepszych modelach można nagrywać filmy z rozdzielczością 4K w 60 kl./s lub 30 kl./s. Dla mniej wymagających matryca nagrywająca w Full HD powinna być w zupełności wystarczająca. Dla fotografów istotna będzie funkcja fotografowania w formacie RAW. Dzięki temu będziesz mógł wyciągnąć ze swoich kadrów zdecydowanie więcej.

Wspomaganie lotu i funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe często mają bezpośredni wpływ na intuicyjne sterowanie, a także wykonywanie różnych dodatkowych czynności. Niezwykle przydatne jest podążanie za wybranym obiektem. Wystarczy zaznaczyć na ekranie punkt lub osobę, a dron będzie utrzymywał stałą prędkość. To przydaje się w szczególności do filmowania.

Dobry dron powinien być wyposażony w system, który pozwoli na automatyczny powrót w razie rozładowania akumulatora. Takie firmy jak DJI wprowadzają zaawansowane systemy wykrywania przeszkód, co uniemożliwia urządzeniu zawieszenie się na drzewie czy uderzenie w budynek. Do lokalizowania drona przydatny okazuje się również system GPS.

Ile powinien kosztować dobry dron?

Dron dla początkujących powinien kosztować maksymalnie 1000 złotych. Jeśli chcesz dodatkowo mieć możliwość nagrywania filmów i robienia zdjęć, to budżet około 2000 złotych będzie wystarczający.

Za profesjonalne drony dla wymagających użytkowników trzeba zapłacić od 3000 nawet do 6000 złotych. Najdroższe są drony do zastosowań komercyjnych. Niektóre modele mogą kosztować nawet 20-30 tys. złotych.