Data modyfikacji:

Kamizelka obciążeniowa: po co i dla kogo?

Moda na aktywność fizyczną sprawia, że producenci sprzętu treningowego co rusz zaskakują nowym sprzętem. Jedną z ciekawszych nowinek na rynku fitness jest kamizelka obciążeniowa, która diametralnie zmienia charakter treningu. Odtąd nie trzeba już trzymać obciążenia w dłoniach lub na barkach, a można zarzucić go na tułów. Jakie zalety ma kamizelka treningowa i dla kogo została stworzona?

Czym jest kamizelka obciążeniowa?

Idea kamizelki z obciążeniem jest niezwykle prosta, zawarta w samej jej nazwie. Jest to rodzaj obciążenia treningowego, noszonego w formie kamizelki. Podobną rolę spełniają także popularne obciążniki, które zakłada się na nadgarstki lub kostki. Kamizelki obciążeniowe zostały zaprojektowane w taki sposób, by jak najlepiej przylegać do tułowia i zminimalizować przesuwanie się obciążenia.

Podstawowe modele kamizelek mają zintegrowane obciążenie, co oznacza, że nie można regulować ciężaru. Są to zazwyczaj modele o niedużej wadze, np. 3, 5 czy 10 kg. Choć w wielu treningach mają zastosowanie, znacznie większe pole do popisu da ci kamizelka treningowa z wyjmowanym obciążeniem. Dzięki tej funkcji nie tylko można dopasować wagę do konkretnego ćwiczenia i progresować z ciężarem, ale przy okazji łatwiej czyścić kamizelkę.

Kiedy warto stosować kamizelkę obciążeniową?

Już samo noszenie kamizelki obciążeniowej na treningu sprawi, że podkręcisz metabolizm, a co za tym idzie, spalisz więcej kalorii. Z tego powodu stosują ją często osoby odchudzające się, chcące poprawić kondycję lub pracujące nad dynamiką. Dodatkowe obciążenie w czasie treningu sprawia, że późniejsze wykonanie tych samych czynności bez niego (np. w sztukach walki) jest znacznie łatwiejsze.
Co więcej, dodatkowe obciążenie tułowia było stosowane w treningach już dawnej. W ćwiczeniach wykorzystujących masę ciała, np. pompkach szwedzkich, podciąganiu czy muscle-upach posiłkowano się standardowymi krążkami przewieszonymi na łańcuchu przez biodra lub szyję.  Główną zaletą kamizelek treningowych jest fakt, że ciężar równomiernie rozkłada się na cały tułów i nie wywołuje nienaturalnego wygięcia kręgosłupa. 

Kamizelka treningowa — dla kogo?

Kamizelka obciążeniowa wykorzystywana jest w wielu treningach, zarówno o charakterze szybkościowym, siłowym, jak i wytrzymałościowym. Powszechnie używa się jej w sportach walki, pracując nad dynamiką skrętów tułowia, eksplozywną siłą nóg czy wydolnością w trakcie długotrwałego treningu. Nie bez powodu mawia się, że czym cięższy trening, tym łatwiejsza walka. Podobną zasadę można wykorzystać w treningu wspinaczkowym.

Innym ciekawym zastosowaniem jest dociążenie ciała w crossficie lub kalistenice. Niektóre ćwiczenia, takie jak pompki, pompki na poręczach czy podciąganie, z czasem wymagają do progresji zewnętrznego obciążenia, gdyż trening z wagą ciała staje się zbyt łatwy. Kamizelka obciążeniowa może być też idealna do ćwiczenia w mieszkaniu, gdzie często nie można pozwolić sobie na standardowe ciężary w formie sztangi lub hantli, które mogłyby być zbyt głośne dla sąsiadów lub spowodować uszkodzenie podłogi czy mebli.

Niektórzy używają też kamizelki z obciążeniem do wykonywania standardowych ćwiczeń aerobowych, np. spacerów, jazdy na rowerze czy ćwiczeń na orbitreku. Dodatkowy wysiłek dla mięśni to świetny sposób na ich wzmocnienie i przyspieszenie spalania tłuszczu. Należy jednak pamiętać, aby nie wykonywać ćwiczeń ze skakaniem lub bieganiem w roli głównej. Nadbagaż w postaci kamizelki treningowej byłby niepotrzebnym i szkodliwym obciążeniem dla stawów.

Autor: Szymon Sonik