Data publikacji:

Kask na rower - podpowiadamy jak dobrać rozmiar i na co zwracać uwagę 

Kask jest podstawowym elementem wyposażenia każdego rowerzysty. Podczas ewentualnego upadku twarda skorupa ochroni głowę przed bardzo groźnymi urazami. Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupu nowego kasku. 

Kask rowerowy może uratować życie

Kask rowerowy może uratować życie. Wiele osób, mimo zapewnień naukowców wciąż nie używa ochrony podczas jazdy na rowerze. „Jadę tylko do pracy, co może mi się stać”, „Do jazdy po parku kask nie jest potrzebny” - takie stwierdzenia można wielokrotnie usłyszeć od przeciwników jazdy w kasku. Serwis The Guardian opublikował badania przeprowadzone przez dwójkę australijskich naukowców.

Jake Olivier i Prudence Creighton na przykładzie 64 tys. rowerzystów z całego świata potwierdzili, że kask zmniejsza ryzyko poważnego urazu o prawie 70%. Naukowcy zbadali również 40 przypadków, gdzie kask pomógł zredukować krytyczne uszkodzenia głowy. Czasami pozornie drobne urządzenie może być tragiczne w skutkach. Mając na głowie kask zdecydowanie zwiększasz swoje bezpieczeństwo. Kilkadziesiąt gramów więcej na głowie nie zepsuje komfortu jazdy, a może bardzo pomóc. 

Czym powinien charakteryzować się kask na rower? 

W sklepach znajduje się wiele różnych kasków na rower przeznaczonych typowo do jazdy po mieście, w górach, a także po utwardzonych, asfaltowych drogach. Podczas wyboru powinieneś zwrócić uwagę w szczególności na: 

 • skorupa - to tak naprawdę najważniejszy element każdego kasku. Najtańsze modele są wykonywane w technologii In-Mold. Cała konstrukcja składa się z dwóch elementów - twardej zewnętrznej skorupy i wewnętrznej pianki. Dzięki temu waga nie zwiększa się drastycznie, a ochrona wciąż jest na bardzo wysokim poziomie. 

 • W droższych modelach dominują modele z technologią MIPS. System Multi Directional Impact System w momencie upadku ma za zadanie amortyzować głowę podczas ewentualnego upadku. W momencie kontaktu z podłożem znajdujące się wewnątrz ruchome elementy zaczynają pracować. Dla osób jeżdżących dużo po górach, jak i na szosie to doskonały wybór gwarantujący bezpieczeństwo. 

 • otwory wentylacyjne - komfort podczas jazdy jest niezwykle istotny. Szczególnie w upalne dni głowa będzie się pocić. Bez odpowiedniej wentylacji ciężko wytrzymać nawet na krótkiej trasie. Przynajmniej kilka otworów wentylacyjnych zapewni stały dostęp powietrza. Przyjęło się, że minimum 10 otworów w kasku rowerowym zapewnia dobre osiągi. Droższe modele mogą mieć ich nawet 20.
 • ochrona przed owadami- jeśli jeździsz dużo po lesie to koniecznie zwróć uwagę na siateczkę. W ten sposób owady nie będą mogły dostać się pod głowę, co ochroni cię przed ugryzieniami. 
 • daszek - nie jest to najważniejszy element, ale daszek z regulacją pomaga podczas słonecznych dni. Czasami okulary są niewystarczające, dlatego warto zwrócić na niego uwagę. 
 • gąbki wewnątrz kasku - kask wyposażony w dobrej jakości gąbki zagwarantuje komfort, a także pozwoli na bardzo dobre pochłanianie potu. Ważne, aby można było je odczepić i w razie potrzeby wybrać. Niektórzy producenci dołączają także do zestawu dodatkowe gąbki. 
 • szczęka - dla osób jeżdżących po trudnych górskich szlakach pełna ochrona głowy zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo. Upadki przez kierownice prosto na twarz zdarzają się, a w takich momentach kask z pełną szczęką jest bardzo pomocny. 
 • waga - wpływa przede wszystkim na komfort. Im lżejszy kask, tym łatwiej o nim zapomnieć podczas jazdy. Czasami warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do modelu, który będzie lekki i wytrzymały. 

 • Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego? 

  Wybór rozmiaru to jedno z trudniejszych zadań. Aby dopasować dobrze kask do głowy należy w pierwszej kolejności zmierzyć jej obwód na wysokości głowy. Rozmiary kasków oscylują od około 48 cm nawet do 62 cm. Na szczęście producenci oferują w wielu modelach regulację, która jest świetnym sposobem na idealne dopasowanie. Większość producentów dzieli kaski rowerowe na rozmiar S/M/L/XL.

  Zakres dopasowania wynosi przeważnie 3 cm. Jeśli masz rozmiar głowy 58 cm, to możesz wybrać kask w rozmiarze M lub L. Warto zawsze zdecydować się na trochę większy model. W zimie zakładając kominiarkę lub chustkę bez problemu zmieścisz ją na głowie. Warto mieć przynajmniej 1-2 cm zapasu dla lepszego dopasowania głowy. 

  Polecane modele 

  Uvex Flash 

  Wzmocniona skorupa kasku została wyposażona w 24 otwory wentylacyjne. Do głowy można go dopasować idealnie, dzięki komfortowej regulacji. Waga 245 gramów nie obciąża znacząco głowy. Aerodynamiczny kształt sprawia, że ten model świetnie sprawdzi się w górach jak i na szosie.

  Giro Compound Mips 

  Kask wykonany w technologii MIPS ma konstrukcję bardzo uniwersalną. Można go wykorzystać zarówno do jazdy po mieście, czy górach. Przepływ powietrza zapewnia 18 otworów wentylacyjnych, a daszek ochronę przed słońcem. Giro Compound występuje w różnych wersjach kolorystycznych. 

  Kross Laki 

  Tani kask rowerowy na pierwszy rzut wygląda jak modele przeznaczone dla zawodowych kolarzy. Na tle konkurentów kask wyróżnia się 28 otworami wentylacyjnymi i wygodnymi wkładkami antybakteryjnymi. Odblaskowe elementy na tylnej części szczególnie są przydatne po zmroku. 

  Uvex City 

  Typowy kask do jazdy po mieście ma bardzo solidną skorupę i niewielki daszek. Wewnętrzna pianka EPS z niewielkimi kanałami amortyzuje nawet bardzo mocne uderzenia. Kask rowerowy ma 10 kanałów wentylacyjnych, które w miejskich warunkach sprawdzą się dobrze. Ten model jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych. 

  Autor: Bartłomiej Mazurek