Data publikacji:

Rama 20 cali. Na jaki wzrost będzie pasować?

Planujesz kupić rower, jednak nie wiesz, jaki rozmiary ramy będzie odpowiedni, aby cieszyć się przyjemną i wygodną jazdą? Jednym z najpopularniejszych rozmiarów jest rama 20 cali – na jaki wzrost będzie pasować? Sprawdzisz to w naszym artykule.
Rama 20 cali

Rama 20 cali, a może 18 cali – jak dobrać prawidłowy rozmiar ramy?

Zastanawiasz się nad kupnem roweru, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Jaki rower kupić? Przede wszystkim zastanów się, jaki typ roweru najbardziej będzie ci odpowiadał. Aby jednak dowiedzieć się tego, musisz dokładnie przemyśleć, jak będą wyglądać twoje wycieczki rowerowe. Planujesz podróże po nierównej powierzchni, a może twoim celem są przejażdżki po asfalcie bądź potrzebujesz roweru, aby w wygodny sposób jeździć do pracy? Do każdego z tych typów jazd stworzony jest inny rower, który posiada odpowiedni osprzęt ułatwiający jazdę w danych warunkach. Wyróżnić więc można:
  • rowery trekkingowe, które przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej, umożliwiają jazdę w pozycji wyprostowanej;
  • rowery MTB, a więc typowe „górale” będące idealnymi pojazdami w przypadku trudniejszych terenów;
  • najlepsze rowery miejskie, które służą do spokojnej jazdy po mieście i przedmieściach;
  • rowery crossowe – są to najbardziej uniwersalne modele, które służą zarówno do jazdy po asfalcie, jak i po szutrze, jednak nie nadają się do jazd terenowych;
  • rowery typu BMX służące do wykonywania tricków, a więc typowo wyczynowe.
Jeśli już wiesz, jaki typ podróży będzie najczęstszy, koniecznie wybierz odpowiedni do niego typ roweru. Pamiętaj jednak, że ze względu na rodzaj roweru, może się on różnić ceną od innego modelu.
Drugi etap doboru roweru to określenie rozmiaru ramy pojazdu. Jest to niezwykle ważny aspekt, o którym zdarza się zapomnieć. Jednak dlaczego jest tak bardzo istotny? Rozmiar ramy może zaważyć na jakości jazdy na dwóch kółkach. Zbyt duża, a więc zbyt wysoka rama, może spowodować, że będziemy mieć problem z pedałowaniem. Zaś zbyt mała rama może sprawić, iż doświadczymy nieprzyjemnego bólu pleców oraz ramion.

Rower rama 20 cali – jaki wzrost będzie odpowiedni?

Jak już wiesz, przy wyborze roweru istotne jest dobranie odpowiedniej wielkości ramy. Jak to zrobić? Kolarz powinien dobrać jej rozmiar do swojego wzrostu.
Jednym z najpopularniejszych rozmiarów jest rama 20 cali. Na jaki wzrost jest jednak odpowiednia? Jest to zależne od typu roweru oraz od producenta jednośladów, jednak przyjąć można, że:
  • rower miejski i trekingowy – rama 20 cali polecana jest przy wzroście 172–175 cm;
  • rower górski (MTB) – rama 20 cali polecana jest przy wzroście 185–190 cm.
Co jednak istotne, każda marka produkująca rowery posiada nieco inny opis informujący o rozmiarze ramy rowerowej. Najczęściej jej wielkość podaje się właśnie w calach, jednak niektóre firmy opierają się na centymetrach bądź na literach (XS, S, M, L itd.). Z tego względu zawsze warto sprawdzać tabele rozmiarów, które znajdują się na stronach internetowych producentów. Jest to bardzo istotne, gdyż właściwie wybrany rozmiar ramy pozwoli nam na bezpieczną, ale i wygodną jazdę jednośladem.
Skoro wiesz już, jaki rozmiar ramy 20 cali na jaki wzrost, czas przyjrzeć się także innym ważnym aspektom związanym z odpowiednim doborem roweru. Równie istotna jest budowa ramy, gdyż jej geometria powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Musi być on więc dostosować do naszych proporcji ciała. Warto więc zwrócić uwagę między innymi na długość i kształt górnej rury, rozstaw kół w rowerze czy długość mostka. Możesz więc wybrać na przykład rower z tak zwanym niskim przekrokiem, który ułatwi wchodzenie i schodzenie z roweru bez względu na warunki.
Zdjęcie: svitlanah / Envato Elements