Data modyfikacji:

Rama 18 cali. Na jaki wzrost będzie pasować?

Dla doświadczonego kolarza zupełną oczywistością jest to, że ramy rowerowe mają różne rozmiary i należy dobierać je odpowiednio do wzrostu. Jednak dla osób, które nie są tak „wkręcone” w ten sport, bywa to sporym zaskoczeniem. W poniższym tekście skupimy się na tym, czym charakteryzuje się rama 18 cali, na jaki wzrost jest odpowiednia oraz podpowiemy, na co warto zwracać uwagę.
Rama 18 cali. Na jaki wzrost będzie pasować?

Jak wybrać odpowiedni rower? Rama 18 cali: na jaki wzrost pasuje?

Jaki rower kupić? Kupno roweru należy najczęściej do poważniejszych inwestycji, choć cenowy przedział modeli jest ogromny. Niezależnie jednak od tego, jaką kwotę zapłacisz, wybór konkretnego jednośladu powinien być dobrze przemyślany – dzięki temu późniejsza jazda będzie dla ciebie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.
Źle dobrana rama roweru może bowiem zwiększyć ryzyko upadku i ma zdecydowanie zły wpływ na komfort jazdy. Dużą popularnością cieszy się rama 18 cali. Na jaki wzrost pasuje? Można powiedzieć, że na dość „uniwersalny”, czyli po prostu często występujący wśród profesjonalnych kolarzy czy początkujących amatorów dwóch kółek. Przy ramie 18 cali wzrost powinien wynosić około 174–180 cm.

Co oznacza rozmiar ramy? 18 cali, czyli ile?

Przyjęte w sklepach i przez producentów rozmiary rowerów to w rzeczywistości rozmiary ram, czyli umowne określenie które wyznacza wymiary ramy rowerowej. Ustalany jest przez zmierzenie długości odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu. Zazwyczaj wymiary są podawane w calach, choć zdarza się, że można się też spotkać z podziałką w centymetrach. Pojawiają się również rozróżnienia standardowe, znane na przykład z oznaczeń odzieży, czyli: XS, S, M, L, XL itd., oraz rozmiary pośrednie, a więc S/M czy M/L.
Aby te podziały wymiarów lepiej zrozumieć, sprawdź poniższą rozpiskę na przykładzie rozmiarów rowerów górskich:
  • rama 14 cali – 36 cm – wzrost 152–157 cm (XS/S);
  • rama 15 cali – 38 cm – wzrost 157–162 cm (S);
  • rama 16 cali – 41 cm – wzrost 162–167 cm (S/M);
  • rama 17 cali – 43 cm – wzrost 167–174 cm (M);
  • rama 18 cali – 45 cm – wzrost 175–179 cm (M);
  • rama 19 cali – 48 cm – wzrost 179–185 cm (M/L);
  • rama 20 cali – 51 cm – wzrost 185–190 cm (L).

Rama roweru 18 cali: na jaki wzrost będzie najlepsza?

Odpowiadając najogólniej, rama 18 cali polecana jest osobom, które mierzą około 168–184 cm. Przedział jest tak szeroki, ponieważ wielkość ramy może być różna w zależności od rodzaju roweru.
W przypadku roweru MTB optymalny wzrost przy rama 18 cali to około 178–183 cm. W modelu trekkingowym rama roweru 18 cali na jaki wzrost pasuje? Będzie to 170–175 cm. Podobnie w przypadku rowerów miejskich.

Rama 18 cali – do jakiego wzrostu nie jest polecana?

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące ramy roweru 18 cali: na jaki wzrost ona nie jest odpowiednia? Przede wszystkim nie powinny jej wybierać osoby niskie, o wzroście około 150–160 cm, ani też bardzo wysokie, czyli mierzące około dwóch metrów. Należy zwracać na to uwagę, ponieważ osoby ze źle dobranym rozmiarem roweru mogą mieć problem z zachowaniem odpowiedniej postury podczas jazdy (nie wspominając już o wygodzie), a to z kolei może przyczynić się do problemów z kręgosłupem czy kolanami.
Należy pamiętać, że ostateczną ocenę tego, czy rower pasuje do danego użytkownika, można wystawić dopiero w momencie próbnej jazdy, a więc po wypróbowaniu danego modelu. Tabele z rozmiarami są bowiem pewnym uogólnieniem, a na wygodę podczas korzystania z roweru ma też między innymi wpływ rodzaj sylwetki kolarza – przykładowo, jedni mają dłuższe nogi, a krótszy korpus niż inni, mimo że nie różnią się wzrostem.
Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!