Data publikacji:

Jaki rower dla 10-latka wybrać?

Każde dziecko musi mieć rower. Służy on nie tylko zabawie i rekreacji, ale to także poważny środek transportu – do szkoły, sklepu czy na rodzinne wycieczki. Podpowiadamy, jaki rower dla 10-latka będzie najlepszy.
Rower dla 10-latka
Jeśli twoje dziecko ma blisko do szkoły, to na pewno chętnie dojeżdża rowerem. Lubicie też wspólne weekendowe wyprawy na łono natury? A jeśli mieszkacie pod miastem, atrakcyjne wydają się raczej miejskie wyprawy do kawiarni czy kina? Rower jest dobry na każdą wycieczkę – mamy coraz więcej dobrej jakości ścieżek rowerowych, a kierowcy są coraz bardziej uważni na prawa i potrzeby rowerzystów. Jazda na rowerze to także oczywiście sport i ruch na świeżym powietrzu, który najmłodszym, często podłączonym do komórek i tabletów, jest w dzisiejszych czasach bardzo potrzebny.
Zanim jednak kupisz rower dla 10-latka, zadaj sobie pytanie, jakiego roweru potrzebujesz. Jaki rower kupić? Wybór będzie się odbywał pomiędzy rowerami miejskimi a górskimi. Miejski będzie wyjątkowo solidny i stabilny, ale mniej zwrotny i nieco cięższy niż górski. Miejski będzie miał mniej przerzutek – w końcu na chodnikach i ścieżkach rowerowych nie można się za bardzo rozpędzać, dlatego rower miejski będzie też wolniejszy.
Górale będą szybsze, lżejsze, zwrotniejsze i z łatwością będą pokonywały przeszkody, takie jak pagórki i inne nierówności terenu, z powodzeniem sprawdzą się też jako rowery wyczynowe. Pamiętaj też, że rowerem górskim możesz jeździć po mieście, ale nie odwrotnie – klasycznym rowerem miejskim nie da się wjechać na wysoką górę, trudno też będzie osiągać zawrotne szybkości.
Oba modele są jednak do rozważenia na zwykłe wycieczki po w miarę równych terenach. Możesz też poszukać rowerów składanych, które sprawdzą się, jeśli planujesz np. rower zabrać na wakacje i przewieźć go autem, a nie używasz bagażnika dachowego lub nie masz haka rowerowego montowanego z tyłu auta.
Rower dla 10-latka – jaki rozmiar kół?
Bardzo ważnym parametrem, którym warto się kierować, wybierając rower dla 10-latka, jest rozmiar kół. Jaki model będzie lepszy - rower 26 czy 28 cali? Generalna zasada jest taka, że jeśli dziecko ma mniej niż 140 cm wzrostu, to koła nie powinny być większe niż 26 cali. Dzieci w wieku około 10 lat liczą zazwyczaj od 120 do 140 cm wzrostu, dlatego najlepsze będą dla nich koła w rozmiarze od 24 do 26 cali – choć oczywiście dzieci w tym wieku mogą się bardzo różnić wzrostem. Koła 26 cali są już dość spore, a duże koło łatwiej pokonuje przeszkody, ma też lepszy kontakt z podłożem i jest po prostu szybsze.

Jaki rower dla 10-latka? Z odpowiednią ramą

Wybierając rower dla dziecka w wieku 10 lat, zwróć uwagę na rozmiar i usytuowanie ramy. W rowerach dziewczęcych rama często jest wygięta i umieszczona nisko, tak jak w popularnych damkach. Współczesne rowery są bardziej uniwersalne, a modele górskie mają wysoko umieszczoną, poprzecznie zamontowaną ramę. Wygodniejsze są jednak modele z niską ramą, ponieważ ułatwia ona wsiadanie i schodzenie z roweru. Ramę dobiera się proporcjonalnie do długości nogi dziecka, która dla przedziału wiekowego 8–12 lat wynosi około 60–70 cm, co odpowiada ramie w rozmiarze 14 lub 15 cali.

Rower dla 10-latka – zwróć uwagę na przerzutki

Większość dzieci chce mieć rower z przerzutkami. Dobrej jakości rower powinien mieć co najmniej 3 przerzutki. Lepsze i droższe modele górskie mogą mieć 6, 7, 8 przerzutek, zaś 10 pozycji przerzutkowych to już naprawdę sporo. Od lat niezmiennie polecane są przerzutki japońskiej marki Shimano, która od 1921 roku produkuje części rowerowe.

Rower dla 10-latka – ważna jest waga

Im lżejszy rower, tym łatwiej będzie go użytkować. Zwłaszcza jeśli jest to model górski lub będzie służył do jazdy w skateparkach, to warto poszukać roweru o małej wadze. Szczególnie istotny będzie materiał, z którego jest wykonana rama – najlżejsza będzie oczywiście aluminiowa. Optymalna waga roweru o ramie 15 cali i kołach 26 cali to mniej niż 13 kg.

Rower dla dziewczynki 10 lat a rower dla chłopca 10 lat: czym się różnią?

Dziewczynki w wieku 10 lat wybiorą prawdopodobnie zupełnie inny rower niż chłopcy. Różnice będą dotyczyły zapewne głównie wyglądu i koloru. Popularne są modele niemieckiej marki Puky, które słyną z solidnego wykonania i trwałości. Są idealne dla dzieci od 135 cm wzrostu i nogi o długości co najmniej 60 cm.
Marka ma zarówno rowery o miękkich, zaokrąglonych kształtach, łagodnie wyprofilowanej ramie, w kolorach uważanych powszechnie za dziewczęce – w różu, błękicie, fiolecie i w odcieniu miętowym, jak również chłopięce, np. w kolorze czarnym. Jest to jednak model miejski, a chłopcy częściej wybiorą raczej górski, np. polskich marek Kross i Romet. To wyjątkowo lekkie rowery o aluminiowych ramach i piastach, ważą mniej niż 13 kg, w ofercie marki mają też wygodne rowery miejskie.

Hamulec, łańcuch, światła, błotniki – zwróć na nie uwagę, kupując rower dla 10-latka

Wybierając rower dla 10-latka, zwróć jeszcze uwagę na kilka parametrów. Rower musi mieć dobrze umiejscowione hamulce – powinny być na tyle blisko kierownicy, by dziecku wygodnie było nacisnąć hamulec ręką. Sprawdź, czy rower ma osłonięty łańcuch – plastikowa lub metalowa osłonka zabezpieczy przed wkręceniem się stopy lub ubrudzeniem spodni o łańcuch. Dobrej klasy rower powinien mieć światła zgodne z wymaganiami przepisów. Możesz dokupić odblaski przednie i tylne oraz na koła, a także światła migające. Zwróć też uwagę na błotniki, które ochronią ubranie przed błotem – rowery górskie często ich nie mają, ale można je dokupić.
Zdjęcie: Pixabay
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.