Data publikacji:

Rower 26 czy 28 cali? Jaki rower wybrać? 

Jazda na rowerze to aktywność, na którą decyduje się coraz więcej osób. Można ją uprawiać niezależnie od wieku, płci oraz kondycji. Chcąc rozpocząć swoją rowerową przygodę, należy wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Podstawą jest oczywiście rower. Szeroki asortyment sklepów sportowych oferuje wiele modeli, które znacząco różnią się od siebie pod wieloma względami. Wybierając rower, należy określić, jaki charakter ma najczęściej wybierana trasa, ponieważ pozwoli to na dobranie sprzętu do warunków jazdy. Inaczej zbudowany jest model roweru miejskiego, inaczej typ trekkingowy, a jeszcze inaczej rower górski. Dobrze dobrany rodzaj roweru powinien składać się z wygodnej ramy, dopasowanej do sylwetki użytkownika, poręcznej kierownicy oraz kół w odpowiednim rozmiarze. Osoby, które stoją przed wyborem nowego roweru, często zastanawiają się, który z najpopularniejszych rozmiarów kół wybrać. Najczęściej w rowerach montowane są koła o 26 lub 28 calach. 
rower

Rower z kołami 26 czy 28? Dóbr kół do stylu jazdy 

Jaki rower kupić? Najpopularniejszy rozmiar kół to 26 cali. W takim przypadku obręcz ma średnicę wynoszącą 559 mm. Koła 28 oraz 29 cali posiadają identyczną średnicę obręczy, która wynosi 622 mm, a ich różnica dotyczy grubości opony. Wybierając koła o większej budowie, można liczyć na mniejszy kąt natarcia, co ułatwia szybsze pokonywanie przeszkód. 

Rower z większymi kołami prowadzi się pewniej i jest bardziej stabilny, ze względu na większą powierzchnię stykającą się z podłożem. Dodatkową zaletą większych kół jest także możliwość osiągania szybszych prędkości z mniejszym nakładem energii.  

Wybierając rowery z mniejszymi kołami, użytkownik ma zagwarantowaną lepszą zwrotność, zwinność oraz większe przyśpieszenie. Małe koła to dobry wybór dla osób, które preferują lekki i uniwersalny sprzęt nadający się na różne tereny. Rowery z mniejszymi kołami dobrze sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, ponieważ ze względu na swoją mniejszą i lżejszą konstrukcję z łatwością można pokonywać z nimi trasy po wąskich i ciasnych ulicach, a także znacznie łatwiej je schować w ciasnych pomieszczeniach lub wnieść na wyższe piętro. 

Koła 28 cali – dla kogo będą najlepsze? Dobór kół do wzrostu użytkownika

Wybierając rozmiar kół w rowerze, nie należy kierować się wyłącznie ich cechami i parametrami, ale także swoim wzrostem. Osoby, których wzrost nie przekracza 165 cm, powinny zdecydować się na mniejsze koła, dlatego zazwyczaj niższym kobietom proponuje się rowery z kołami w rozmiarze 26 cali. Wysokie osoby mogą korzystać z kół w rozmiarze 27,5, 28 lub nawet 29 cali. Osobom większego wzrostu, które chcą wykorzystać swój górski rower w miejskiej przestrzeni, zaleca się wykorzystanie kół w rozmiarze 27,5 cala. To alternatywa między kołami 16 oaz 28 cali. 

Rower miejski. 26 czy 28 cali?

Jakie będą najlepsze rowery miejskie? W tym przypadku rozmiar kół nie ma aż tak dużego znaczenia, chociaż zarówno małe, jak i duże koła posiadają swoje zalety i wady. Modele rowerów miejskich najczęściej wyposażone są w koła 26 lub 28 cali. Małe koła są zwinne i pozwalają w łatwy sposób manewrować w ciasnych miejscach. Z kolei duże koła lepiej sobie radzą w omijaniu i pokonywaniu przeszkód poprzecznych, na przykład wysokich krawężników. 

Rowery szosowe  

Zazwyczaj wyposażone są w lekkie koła 28 cali, ponieważ są przystosowane do osiągania dużych prędkości bez nadmiernego wysiłku ze strony użytkownika (taki rozmiar sprawdzi się także w wypadku roweru szosowego dla początkujących). Duże koła gwarantują wygodną i szybką jazdę po równym terenie. 

Rowery MTB  

W tym przypadku wybrać można modele z kołami 26, 17,5, 28, a także 29 cali. Wybór odpowiedniego rozmiaru zależy głównie od preferencji użytkownika, co nie oznacza, że wszystkie rozmiary mają takie same cechy. Mniejsze koła są wyjątkowo zwrotne, dzięki czemu pozwalają na sprawne i dynamiczne manewry, co może być nieocenione w trudnym terenie. 

Koła 27,5 cala charakteryzują się lepszą przyczepnością do podłoża, co znacznie wpływa na poprawienie bezpieczeństwa i stabilności podczas jazdy. Koła 28 i 29 cali pozwalają osiągać duże prędkości, a to ważna cecha dla wielu użytkowników. 

Małe koła — najważniejsze zalety i wady 

Mniejsze koła w znacznym stopniu wpływają na wygląd i masę całego roweru, dzięki czemu może on być mniejszy oraz lżejszy. Model z mniejszymi kołami sprawdzi się dla niskich osób, w tym dla pań, których wzrost nie przekracza 160 cm. Wykorzystanie przez takie osoby roweru z dużymi kołami może nie być wygodne, a także w łatwy sposób może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Istotną zaletą małych kół jest dobra zwrotność, co pozwala w łatwy sposób zapanować nad sprzętem.  

Mniejsze koła znacznie zmniejszają masę rotującą, a to oznacza, że do osiągnięcia optymalnej prędkości wystarczy niewielki nakład energii. Największą wadą kół w małym rozmiarze jest trudność w utrzymaniu prędkości. Chociaż taki rower znacznie łatwiej rozpędzić, to na dłuższą metę nie sprawdzi się on w długich trasach, ponieważ użytkownik stale będzie musiał pedałować, aby utrzymać optymalną prędkość. 

Zalety oraz wady dużych kół w rowerze   

Największą zaletą dużych kół w rozmiarze 28 cali jest ich niezawodność oraz lepsze wybieranie nierówności. Mniejsza siła natarcia sprawia, że wjechanie rowerem z takimi kołami na krawężnik nie stanowi żadnego problemu. Duże koła świetnie się sprawdzają w przestrzeni miejskiej, która jest pełna wysokich krawężników, podjazdów, progów zwalniających oraz innych przeszkód. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność włożenia większego wysiłku w rozpędzenie roweru. Dzieje się tak dlatego, że rower jest większy, masywniejszy, a przez to mniej zwrotny. 

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!