Data publikacji:

Jaki rower na chory kręgosłup wybrać?

Boli cię kręgosłup, więc z daleka omijasz rower? Myślisz, że po przejażdżce rowerowej z chorym kręgosłupem będziesz czuł się fatalnie? Nic bardziej mylnego! Chore plecy to właśnie znak, żeby wsiadać na dwa koła, ruszać w teren i poprawiać sprawność organizmu. Zobaczysz, że przyniesie to same pozytywne zmiany dla twojego zdrowia. Podpowiadamy, jaki rower na chory kręgosłup wybrać. Jaki rower jest najzdrowszy dla kręgosłupa – dowiesz się z poniższego artykułu.

rower dobry dla kręgosłupa

Rower a chory kręgosłup – czy to bezpieczne?

Ból kręgosłupa nie jest przeciwskazaniem do jazdy na rowerze. To wręcz zalecenie do tego, aby aktywność na dwóch kołach utrzymać albo zacząć, jeśli nie praktykujesz jej regularnie. Oczywiście ważne jest to, jaki rower wybrać.

Jazda rowerem poprawia działanie układu krwionośnego i oddechowego, zwiększa elastyczność ciała oraz buduje siłę mięśni. Spala zbędne kalorie. Jest metodą na dotlenienie organizmu. Odskocznią od codziennej gonitwy. Najlepiej zatem wybieraj się w tereny zielone, gdzie poczujesz wiatr we włosach, pęd powietrza na ciele i pulsowanie w skroniach. Przyroda pozytywnie wpłynie na twoje nastawienie do życia. Poczujesz przypływ pozytywnej energii do stawiania czoła przeciwnościom.

Rower to także alternatywa dla auta – nie emituje spalin, więc jest przyjazny dla środowiska. Nie rezygnuj z wielkiej przyjemności, jaką daje jazda na rowerze mimo bólu kręgosłupa. Jednak pamiętaj, by jeździć na rowerze tak, by ból nie powracał, a był leczony i w końcu zniknął. Do tego potrzebna jest samodyscyplina, regularność i… odpowiedni rower. Podpowiadamy, jaki rower na chory kręgosłup będzie najlepszy.

Jaki rower na chory kręgosłup?

Zapytaj nas „jaki rower na bolący kręgosłup?”, a my odpowiemy: dla osób z bolącym kręgosłupem najlepszy będzie rower trekkingowy lub miejski. Te dwa typy dwukołowców wymuszają przybranie pozycji ciała najbardziej zbliżonej do wyprostu. Zastosowane w nich siodełka są z reguły nieco szersze, więc lepiej rozkłada się na nich ciężar ciała. Wybierz żelowe siodełko lub siodełko sprężynowe.

Jaki rower trekkingowy lub miejski wybrać? Jadąc w terenie leśnym, polnym albo po chodnikach, drgania z nierówności podłoża przenoszą się przez widelce na nadgarstki. Dalej wędrują do ramion. Potem dostają się do tułowia i pleców po to, by niekorzystnie wpływać na przestrzenie międzykręgowe. Wniosek – kup rower z amortyzatorem, przynajmniej z tyłu. Rowery trekkingowe mają często „spocznik”, który sprzyja utrzymaniu prostej postawy ciała.

Rower na bolący kręgosłup – jak jeździć rowerem, gdy bolą plecy?

Zadbaj o kilka aspektów jazdy rowerem po to, by cieszyć się z faktu, że twoje plecy nie bolą. Albo bolą mniej :)

  • Prawidłowa postawa ciała – to, co determinuje ból kręgosłupa lub brak przykrych dolegliwości bólowych po przejażdżce rowerowej, to postawa w trakcie jazdy. Plecy mają być wyprostowane w maksymalnym stopniu. Ręce oparte o kierownicę, a ugięte w stawach łokciowych pod kątem około 15 stopni. Maksymalnie zgięcie kolana nie może przekraczać kąta 90 stopni, a w najniższym położeniu podczas kręcenia pedałami powinno znajdować się pod kątek około 25 stopni. 
  • Odpowiednio dobrany rozmiar ramy roweru – jeśli kupisz rower o za dużej ramie – będziesz się za bardzo pochylać albo garbić. O pomoc w ocenie, jaki rower będzie dobry na kręgosłup, poproś specjalistę w sklepie rowerowym. Nie kupuj roweru w supermarkecie. 
  • Wzmocnienie mięśni ciała – jazda rower buduje siłę mięśniową twojego ciała. Sprawność możesz dodatkowo wspierać pływaniem na basenie i prostymi ćwiczeniami wykonywanymi w domu lub na świeżym powietrzu. 
  • Rozgrzewka i rozciąganie – nieważne, jaki rower jest najzdrowszy dla kręgosłupa wybierzesz, zawsze zadbaj o wykonanie ćwiczeń rozgrzewkowych przed jazdą. Wykonaj ćwiczenia na brzuch i plecy. Po zakończonej jeździe w kilka minut wycisz ciało, fundując mu delikatne ćwiczenia rozciągające.

Jaki rower dobry na kręgosłup?

Jeśli pogoda nie zachęca do wyjścia, a ty nie chcesz rezygnować z regularnych ćwiczeń, zainwestuj w rower, który będziesz mógł postawić w domu :) Rower treningowy poziomy albo rower treningowy pionowy a nawet… trenażer (jeśli nie chcesz rezygnować z jazdy rowerem szosowym) zastąpią jazdę na dworze w deszczu, śniegu i siarczystym mrozie. A jeśli pragniesz urozmaicenia, chcesz nieco pobiegać, a także pojeździć na rowerze w domu, to wybierz urządzenie 2 w 1, którym jest orbitrek połączony z rowerem stacjonarnym.

Zobacz także nasz ranking rowerów miejskich

Jaki rower na bolący kręgosłup pomoże przezwyciężyć ból?

Sam rower nie wystarczy. Jazda na rowerze również może powodować dolegliwości bólowe, jeśli będziesz jeździć w nieprawidłowy sposób. Przestrzegaj kilka ważnych reguł podanych poniżej, a to powinno złagodzić albo całkowicie wykluczyć ból kręgosłupa. Jeśli jednak dzieje się inaczej, udaj się do specjalisty od kręgosłupa, by wykluczyć możliwe przyczyny bólu.

Zadbaj o:

  • prawidłowy dobór roweru;
  • trzymanie dobrej sylwetki ciała w trakcie jazdy;
  • trening uzupełniający (wzmacnianie, rozciąganie, stabilizacja).

Ból kręgosłupa pojawiający się w czasie jazdy rowerem lub po jej zakończeniu wynika najczęściej z siedzącego trybu życia, który pociąga za sobą niewydolność aparatu ruchu. Kolejna przyczyna to błędy techniczne, które najczęściej wynikają z utrzymywania na rowerze nieprawidłowej pozycji. Jeszcze inny aspekt to stosowanie zbyt dużych obciążeń treningowych.

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower dobry na kręgosłup wybrać, pamiętaj, że oprócz wybrania modelu, ważne jest także to, w jaki sposób jeździć, by twój kręgosłup nie cierpiał. Mamy nadzieję, że gdy zastosujesz proponowane przez nas rozwiązania, poczujesz ulgę w bólu pleców. Dbaj o regularność ćwiczeń.

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.