Kompaktowa zmywarka do małego mieszkania


Zmywarka to sprzęt gospodarstwa domowego, który w Polsce wciąż nie jest bardzo popularny. Warto jednak, aby stanęła w kuchni, ponieważ pozwala zaoszczędzić wodę i czas. W małych mieszkaniach trudno wygospodarować miejsce na dodatkowe wyposażenie, ale zmywarka kompaktowa nie zabiera dużo przestrzeni, a na dodatek można ją ustawiać w dowolny sposób. 

Kiedy zdecydować się na niedużą zmywarkę wolnostojącą?

Nieduże mieszkanie, a nawet kawalerkę można w pełni wyposażyć w rozmaite sprzęty przydatne w codziennych czynnościach. Kompaktowe urządzenia stały się już standardem renomowanych marek. W każdym przypadku, kiedy najkorzystniejsze są niestandardowe rozwiązania, sprawdzi się mała zmywarka. Oferta zmywarek w kompaktowej postaci jest naprawdę bogata i spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Niewielkich rozmiarów zmywarka kompaktowa najczęściej występuje w postaci wolnostojącej, dzięki czemu w zależności od potrzeb można ją postawić na blacie kuchennym lub w innym miejscu. Zmywarka wolnostojąca to z całą pewnością idealne rozwiązanie dla singli i par, którym zależy na niewielkich gabarytach zmywarki. W przypadku małej zmywarki jej pojemnik dość szybko zostanie zapełniony, dzięki czemu nie trzeba czekać kilka dni z rozpoczęciem zmywania. Nawet gdy zmywarka jest zapełniona tylko w połowie, można ją uruchomić.

W modelu małej zmywarki kompaktowej mieści się 4‒6 kompletów naczyń. Dokładna liczba zależy od konkretnego modelu. Niektóre zmywarki tego rodzaju mają szerokość nawet 60 cm, co przybliża je do wymiarów standardowych zmywarek, lecz ich wysokość jest mniejsza, co sprawia, że swobodnie mieszczą się między blatem a dolną częścią szafki. Wysokość zmywarki wolnostojącej kształtuje się w granicach 45‒60 cm.

Tak mała zmywarka jest bez wątpienia praktycznym pomysłem, gdy chcemy zużywać mniej prądu i wody podczas mycia naczyń. Po prostu pozwala na dokonanie oszczędności. Funkcjonalna zmywarka wolnostojąca sprawdza się w małych kuchniach i aneksach kuchennych. Jest doskonała także dla osób, które nie gotują dużo. Można wybrać niewielkie zmywarki, które są przeznaczone do zabudowy, ale wolnostojące można ustawiać dowolnie, a na dodatek nie będzie problemu w przypadku przeprowadzki.

Zmywarki w formie kompaktowej proponują takie firmy, jak Bosch, Siemens, Indesit czy Electrolux. Pod względem ekonomicznym, a także pod kątem efektywności zmywania bardziej opłaca się zakup zmywarki w standardowych rozmiarach, ale jeśli ilość miejsca w kuchni jest ograniczona, wówczas zmywarka kompaktowa będzie równie dobrą opcją. Jej zakup może być także dobrym pomysłem w przypadku małej firmy wyposażonej w niedużą kuchnię. Zmywarka pozwala na zmniejszenie zużycia wody o około 70% w porównaniu z myciem ręcznym.

W jaki sposób korzystać z małej zmywarki?

W zakresie praktycznych funkcji zmywarka wolnostojąca o kompaktowych wymiarach właściwie nie różni się od zmywarki klasycznej. Gdy naszym wyborem jest mała zmywarka, można do niej wkładać naczynia, sztućce i szkło, w tym naczynia z tworzywa sztucznego. Można skutecznie myć garnki i inne naczynia ze stali nierdzewnej, aluminium oraz srebra. Należy jedynie zadbać, aby srebro nie stykało się z przedmiotami ze stali.

Na ceramikę należy uważać i wkładać do zmywarki wyłącznie przedmioty o większej twardości. Naczynia pozłacane lub z malowanymi zdobieniami mogą źle reagować na wysokie temperatury i wzór może ulec zniszczeniu, dlatego bezpieczniej myć je ręcznie. Żadna zmywarka kompaktowa ani standardowa nie jest przystosowana do zmywania kryształów. Niestety ich powierzchnia  może się zarysować, więc lepiej je także poddać myciu ręcznemu.

Do zmywarki nie wkładamy naczyń z elementami drewnianymi oraz żeliwnych garnków i patelni. Przed włożeniem naczyń do zmywarki konieczne jest oczyszczenie ich z resztek jedzenia. Wówczas nie będzie żadnego problemu z ich domyciem. Należy wkładać do urządzenia wyłącznie dopuszczalną ilość naczyń. Przepełnione nie wymyje wszystkiego, tak jak się tego oczekuje.

Zastosowanie mają identyczne środki myjące jak w przypadku zmywarek klasycznych. Nie należy dodawać za dużo środków, które nabłyszczają naczynia, ponieważ mogą pozostawiać nieestetyczne smugi. Mała zmywarka wolnostojąca jest podłączana do zlewozmywaka, a nie do instalacji wodnej. 

Jakie są zalety zmywarki kompaktowej?

Przede wszystkim mała zmywarka to gwarancja błyskawicznego montażu, chyba że mamy do czynienia ze zmywarką do zabudowy, wtedy instalacja jest bardziej wymagająca. Jednak model, jakim jest zmywarka wolnostojąca, pozwala na szybki i bezproblemowy montaż. Jej budowa w żaden sposób nie ogranicza wyboru miejsca, w którym będzie stała. Wiele modeli ma zdejmowaną górną ściankę, co umożliwia ustawienie zmywarki pod blatem kuchennym i jego swobodne zamontowanie.

Pod względem cenowym zmywarka kompaktowa nieprzeznaczona do zabudowy jest korzystniejszym zakupem niż zmywarka pełnowymiarowa. Nieduże zmywarki nie zajmują cennej przestrzeni, a przy tym są naprawdę użyteczne. Można je postawić na blacie lub bezpośrednio na ziemi, a nawet na innym urządzeniu znajdującym się w kuchni.

Większość modeli została wyposażona w obicia, które zapobiegają niszczeniu innych powierzchni. Podstawowa zaleta to dostosowanie do ograniczonych przestrzeni. Skromny aneks kuchenny nie stanowi już przeszkody, aby wyposażyć się w wygodną zmywarkę. Na dodatek rozmiary urządzeń kompaktowych są różne, tym więc łatwiej dostosować je do indywidualnych potrzeb. Za zakupem małej zmywarki przemawia oszczędność prądu i wody oraz cennego czasu, którego zwykle nie mamy za dużo. Aby zainstalować zmywarkę, nie trzeba przebudowywać kuchni. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze małej zmywarki?

Obecnie zmywarka kompaktowa pod względem jakości niewiele różni się od pełnowymiarowej. Także małe zmywarki często wyposażone są w kilka funkcji, np. umożliwiają intensywne suszenie lub zapewniają możliwość delikatnego zmywania. Przy wyborze warto zwrócić uwagę, w jakie dodatkowe funkcje są wyposażone.

Interesującym i przydatnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia zmywania na określoną godzinę. Takie opóźnione zmywanie może pomóc w zaoszczędzeniu energii elektrycznej. Często w nocy koszt energii elektrycznej jest niższy. Dobre zmywarki pozwalają na opóźnienie zmywania nawet o dziewięć godzin. Skrócenie czasu zmywania o połowę to także istotna możliwość. Nie wszystkie zmywarki są wyposażone w opcję suszenia.

Aby nie czekać aż naczynia same obeschną lub by nie być zmuszonym do ich wycierania, warto sprawdzić, czy zmywarka wyposażona jest w system suszenia. Bardzo ważna jest klasa energetyczna urządzenia. Należy wybierać wyłącznie te klasy A. Droższa inwestycja zwróci się w długim okresie użytkowania zmywarki. Głośność, z jaką pracuje sprzęt, też powinna zwrócić naszą uwagę.

Warto wybierać urządzenia o wskaźniku poniżej 45 dB. Wtedy zyskuje się pewność, że praca zmywarki będzie cicha. Ekonomiczny model nie zużywa więcej niż 7‒8 litrów wody w cyklu mycia, a w przypadku pełnej zmywarki wartość ta nie przekracza 10 litrów. Funkcja dostosowywania ilości wody do ilości naczyń jest bardzo pożądana. 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły