Data modyfikacji:

Jak wybrać kosmetyki dla dzieci?

Skóra małego dziecka jest inna niż skóra dorosłego człowieka. Po pierwsze, jest aż o 30% cieńsza. Po drugie, traci nawet dwa razy więcej wody niż skóra dorosłego. W końcu – po trzecie, ma mniej gruczołów potowych, co oznacza, że wydziela dość mało chroniącego łoju. Wobec powyższego pojawia się pytanie – jakie kosmetyki dla dzieci uwzględniają te różnice i dostarczają skórze wszystkiego, czego potrzebuje? Sprawdź.

kosmetyki dla dzieci

Kosmetyki dla noworodka – które są potrzebne?

Podbnie jak w wypadku kosmetyków dla nastolatek czy kilkuletnich dzieci, również w wypadku najmłodszych konieczny jest dobór właściwych prdoktów. Czy kosmetyki dla noworodka rzeczywiście muszą zajmować z dwie szuflady, jak to dzieje się w wielu domach? Okazuje się, że niekoniecznie. Zanim więc wyrzucisz pieniądze na to, co zbędne albo wręcz szkodliwe dla malca, przeczytaj, czego on tak naprawdę potrzebuje.

Krem ochronny do pupy

Krem ochronny to nie to samo, co krem na odparzenia. Ten pierwszy nawilża podatną na podrażnienia skórę i chroni ją, nie działa jednak leczniczo.

Dermatolodzy, zwłaszcza ci leczący dzieci, zalecają, aby stosować krem do pupy codziennie – nawet jeśli maluszek nie ma żadnych podrażnień. To wskazanie wynika z faktu, że niezależnie od tego, jakie pieluszki dla noworodka stosujesz, skóra dziecka zawsze jest trochę „odcięta” od świeżego powietrza, a do tego narażona na kontakt z moczem i kałem.

Płyn do mycia lub mydło

Myjące kosmetyki dla dzieci są inne niż te dla dorosłych. Różnice polegają przede wszystkim na składzie. Kosmetyk nie może naruszać delikatnej warstwy lipidowej i musi lekko natłuszczać lub nawilżać skórę niemowlęcia.

Przeczytaj także: Jak wybrać dezodorant lub antyperspirant dla dzieci?

Jedną z najpopularniejszych odmian kosmetyków myjących dla dzieci są emolienty. Nie należy jednak kupować ich z automatu – kilka akapitów niżej znajdziesz informacje, dla których maluchów przeznaczone są tego typu preparaty. 

Balsam lub oliwka

Najbardziej popularne kosmetyki dziecięce to z pewnością środki nawilżające skórę – balsam oraz oliwka. Czy jednak wiesz, że według lekarzy wcale nie są niezbędne? Zdaniem specjalistów należy obserwować skórę dziecka i stosować środki nawilżające dopiero wtedy, gdy wyraźnie zaczyna się ona przesuszać.

Szampon do włosów

Wielu rodziców kupuje szampon, choć na głowie noworodka zazwyczaj jest tylko kilka włosków. To niepotrzebnie wydane pieniądze – śmiało można myc głowę bobasa zwykłym żelem do mycia.

Krem do buzi

Warto mieć go w kosmetyczce, ale nie należy używać go regularnie. Wskazany jest, kiedy na skórze dziecka pojawią się podrażnienia oraz przed wyjściem na spacer zimą.

Chusteczki do pupy

Z uwagi na składniki można uznać, że chusteczki to również kosmetyki dziecięce – nie tylko oczyszczają, ale i nawilżają. Nie kupuj jednak kilku opakowań. Może się okazać, że skóra dziecka źle na nie reaguje i niezbędne będzie przemywanie jej zmoczonymi ręcznikami papierowymi.

Zasypka do pupy

Kiedyś nieodłączny element wyprawki dla noworodka, dzisiaj to kosmetyk odradzany przez dermatologów. Zasypki i pudry najczęściej tylko pogłębiają problem odparzeń, zamiast poprawiać kondycję skóry. Śmiało możesz z nich zrezygnować.

Krem na odparzenia

Jak najbardziej można go stosować, ale – jak to zostało już wspomniane – nie w celach profilaktycznych. Krem na odparzenia stosuj jedynie wtedy, kiedy naprawdę coś dzieje się ze skórą: jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej krostki czy zaczyna się łuszczyć.

Pamiętaj jednak o umiarze. Jeśli położysz zbyt grubą warstwę, część wchłonie pieluszka, tracąc tym samym właściwości absorpcyjne. Innymi słowy pieluszka nie będzie wchłaniać moczu i kału, co doprowadzi do jeszcze większych podrażnień. Kosmetyki dla noworodka także mogą, jak widać, zaszkodzić skórze.

Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla noworodka?

Wiesz już, jakie kosmetyki dla dzieci naprawdę warto kupić. Pytanie – jak wybrać te naprawdę najlepsze? Na co zwracać uwagę i czym charakteryzują się naturalne kosmetyki dla dzieci?

Po pierwsze, zwróć uwagę na oznaczenia. Bezpieczne kosmetyki dla dzieci to te, na których opakowaniu widnieje:

  • oznaczenie co do wieku – sprawdź, czy dany preparat można stosować u dzieci od 1. dnia życia,
  • informacja o tym, że kosmetyk jest hipoalergiczny – czyli taki, który prawdopodobnie nie uczuli maluszka,
  • atest – certyfikat Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH).

Naturalne kosmetyki dla dzieci – dlaczego warto je wybrać i jaki mają skład?

Obecnie największym zainteresowaniem rodziców cieszą się naturalne kosmetyki dla noworodka i niemowlęcia. I słusznie, ponieważ takie preparaty praktycznie nigdy nie podrażniają delikatnej skóry, a nawet łagodzą zaczerwienienia. Ekologiczne kosmetyki dla dzieci rozpoznasz po składzie. Oto, co powinno się w nich znajdować:

  • naturalne oleje,
  • kwasy tłuszczowe,
  • masło shea,
  • alantoina,
  • D-panthenol,
  • urea,
  • hialuronian sodu.

Przez naturalne oleje, kwasy i inne składniki rozumie się: jojobę, olejek migdałowy, olejek z wiesiołka, wosk pszczeli, wyciągi z róży, wyciągi z nagietka, lanolinę, olejek z kiełków pszenicy, żel z aloesu, wyciąg z migdałów czy ekstrakty z kokosa. Z pewnością nie zaszkodzą dziecku, a wręcz złagodzą podrażnienia.

Analizując skład produktu, musisz zwrócić uwagę także na składniki niepożądane. Są to:

  • Glikol propylenowy

To rozpuszczalnik, dzięki któremu wiele kosmetyków ma odpowiednią konsystencję. Zdania na temat jego szkodliwości są podzielone, więc na wszelki wypadek warto go unikać – zwłaszcza gdy chodzi o kosmetyki dla dzieci. Znajdziesz go po takimi nazwami jak: propylene glycol, glikol propylenowy, PG. 

  • Sztuczne substancje zapachowe

Działają nie tylko uczulająco, ale mogą także zwiększyć ryzyko występowania nowotworu. Szukaj ich pod takimi nazwami jak: aroma, frangrance albo parfume.

  • Triclosan

Ekologiczne kosmetyki dla dzieci nie mogą zawierać triclosanu. To substancja antyseptyczna – ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Niestety, działa fatalnie na ludzki organizm – przyczynia się do powstania nowotworów, powoduje wady rozwojowe u płodu, szkodzi kobietom w ciąży i małym dzieciom.

  • Laurylosiarczan sodu

To myjąca, bardzo toksyczna substancja. Niestety, stosuje ją wielu producentów pieniących się kosmetyków dla dzieci. Znajdziesz ją pod nazwami takimi jak sodium lauryl sulfate – SLS czy sodium laureth sulfate – SLES.

  • Parabeny

Kosmetyki dla dzieci nierzadko mają w składzie parabeny, które rozpoznasz po nazwach takich jak: methyl, ethyl, propyl, butyl parabens. To po prostu konserwanty, które mają przedłużyć trwałość produktu i nie dopuścić do jego psucia się. Niestety, są szkodliwe dla zdrowia.

Najlepsze kosmetyki dla noworodka – czy zawsze muszą by to emolienty?

Wielu rodziców kupuje dla dzieci emolienty, czyli kosmetyki dla dzieci z dodatkiem substancji silnie natłuszczających. Należy jednak pamiętać, że choć skóra noworodka czy niemowlęcia rzeczywiście jest delikatniejsza od skóry dorosłego, to nie zawsze wymaga specjalistycznej pielęgnacji – a taką właśnie zapewniają emolienty.

Na początku warto używać naturalnych kosmetyków. Dopiero kiedy zauważysz u dziecka podrażnienie i suchość skóry, sięgnij po preparat o silniejszym działaniu.

Autor: Robert Wojtaś