Data modyfikacji:

Wyprawka dla noworodka do szpitala. Lista niezbędnych rzeczy 

Jak spakować się do szpitala na poród? Co zabrać do szpitala dla noworodka? O dziwo, lepiej wziąć mniej niż więcej, ponieważ wszystkie rzeczy, które zostały spakowane do torby, muszą zostać po powrocie wyprane lub dokładnie umyte. Dlaczego? Zawsze istnieje ryzyko, że przyniesiesz do domu chorobotwórcze bakterie i wirusy ze szpitala, które mogą być wszędzie – na łóżeczku, na podłodze, a nawet w powietrzu. Co musi się znaleźć w wyprawce dla noworodka do szpitala? Poznaj listę rzeczy.

wyprawka dla noworodka do szpitala

Wyprawka noworodka. Praktyczne porady

Około 80% kobiet wychodzi ze szpitala po 48 godzinach, dlatego należy spakować rzeczy na dwa dni. Wszystkie rzeczy, które zostały spakowane do torby do szpitala – niezależnie od tego, czy zostały użyte – należy po powrocie do domu wyprać lub umyć.

Dlatego nie ma sensu pakować się na trzy lub więcej dni, bo w razie konieczności rodzina zdąży przywieźć to, czego zabrakło. Uwierz mi, że pranie i mycie tego, co było w szpitalu, to ostatnie, na co masz ochotę w połogu, zaraz po powrocie do domu.

Pewnym rozwiązaniem jest pakowanie wszystkich produktów w oddzielne woreczki strunowe, które dzięki szczelnemu zamknięciu będą wolne od potencjalnych szpitalnych drobnoustrojów. Po powrocie do domu wystarczy wyjąć z woreczków to, co nie zostało użyte, a same woreczki od razu wyrzucić.

Zanim zaczniesz kompletować wyprawkę dla noworodka do szpitala, sprawdź na stronie internetowej szpitala, czy znajduje się tam lista rzeczy do zabrania na poród. Jeśli nie, to skontaktuj się ze szpitalem, w którym będziesz rodzić.

Większość szpitali posiada gotową listę rzeczy, którą trzeba lub zaleca się spakować do torby. Niektóre placówki w Polsce dają świeżo upieczonym mamom wyprawkę dla noworodka, w której mogą się znaleźć np. pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżające czy pajacyki.

Ciężarne w zaawansowanej ciąży intensywnie przygotowują się do porodu i do pojawienia się na świecie ich maleństwa. Nic dziwnego, że chciałyby zabrać do szpitala wszystko, by być gotowe na każdą ewentualność. Staraj się jednak odłożyć ciążowe hormony na bok, i posłuchaj się położnych i lekarzy.

Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy dla siebie i dla noworodka do jednej torby lub do dwóch mniejszych. Jeśli czujesz się niespokojna i obawiasz się, że ubranek może zabraknąć, możesz spakować dodatkową torbę do szpitala, którą twój partner lub ktoś z rodziny będzie mógł dowieźć, jeśli zajdzie taka potrzeba. To zdecydowanie powinno cię uspokoić i dać poczucie, że jesteś przygotowana na wszystko.

Przeczytaj takźe: Smoczki dla niemowląt – ranking najlepszych modeli

Jaki rozmiar ubranek dla noworodka? Wyprawka dla noworodka – ubranka

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Pewną podpowiedź może dać ostatnie badanie USG przed porodem. Lekarz jest w stanie ocenić, ile dziecko waży i ile orientacyjnie będzie ważyć w czasie rozwiązania ciąży.

Jeśli spodziewasz się malucha, który najprawdopodobniej będzie ważył poniżej 3 kg, zabierz ze sobą przede wszystkim ubranka w rozmiarze 56 lub mniejsze. Z kolei, jeśli maluch będzie ważył powyżej 4 kg, zabierz ze sobą też ubranka w rozmiarze 62, ponieważ pajacyki w rozmiarze 56 mogą okazać się za krótkie.

Wyprawka dla noworodka – lista

Pajacyki dla noworodka

Do wyprawki dla noworodka do szpitala spakuj 3-4 pajacyki. Każde ubranko włóż w oddzielny woreczek strunowy. Weź ubranka w różnych rozmiarach, bo może się okazać, że ostatecznie nie trafisz i maluch będzie większy lub mniejszy, niż przewidywał ginekolog.

Czapeczki dla noworodka

Zabierz 2-3 czapeczki dla maleństwa. Noworodki noszą zazwyczaj czapeczki w rozmiarach 36-40, ale w sklepach dostępne są też mniejsze rozmiary, które pasują na wcześniaki.

Skarpetki dla noworodka

Zabierz 2-3 pary skarpetek dla noworodków. Możesz też zabrać tzw. niedrapki, jeśli chcesz, chociaż ich używanie wciąż jest dyskusyjne.

Body dla noworodka

Wyprawka noworodka to także 3-4 body, które zapina się na kopertę lub takie, które mają duży otwór na głowę. Pierwsze przebieranie maleństwa to wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców, dlatego wybierz te ubranka, które ci tego nie utrudnią.

Pieluchy jednorazowe dla noworodka

Jeśli szpital, w którym rodzisz, nie zapewnia pieluch, to koniecznie trzeba jest zabrać ze sobą. Jakie pieluchy dla noworodka wybrać? Zabierz pampersy w rozmiarze 1. Nie pakuj całego dużego opakowania, a jedynie 15-20 sztuk. Możesz pakować je po 2 w jednym woreczku strunowym.

Podkłady higieniczne dla noworodka

Zabierz 3-5 podkładów do przewijania noworodka, jeśli szpital ich nie zapewnia.

Chusteczki nawilżające

Co jeszcze spakować do wyprawki dla noworodka? Na liście nie może zabraknąć małego opakowania chusteczek nawilżających, jeśli placówka medyczna ich nie zapewnia. Przydadzą się do higieny malucha, ale też dla mamy – do higieny miejsc intymnych.

To, czego nie zużyjesz, możesz zostawić w szpitalu lub wyrzucić. Pamiętaj, że na opakowaniu mogą się znajdować chorobotwórcze zarazki, dlatego lepiej nie zabierać ich z chusteczkami do domu. Dlatego postaw na małe opakowanie.

Maść do pupy dla noworodka

Dobra będzie maść z tlenkiem cynku lub allantoiną. Może to być np. Sudocrem, Bepanthen, Alanthan czy Linomag. Jeśli masz wątpliwości, którą maść wybrać, to porozmawiaj o tym z farmaceutą lub pediatrą.

Pieluszki tetrowe dla noworodka

Wyprawka dla niemowlaka do szpitala powinna także zawierać około 5 pieluszek tetrowych dobrej jakości. Przydadzą się nie tylko maleństwu, ale też mamie. Sprawdzą się tak naprawdę do wszystkiego. Pieluszka może pełnić rolę ręcznika, możesz używać jej także do wycierania mleka podczas karmienia piersią, a także gdy maluchowi się uleje pokarm.

Rożek dla noworodka

Noworodka ubiera się i od razu zawija w rożek, którego nie może zabraknąć w wyprawce do szpitala dla noworodka. Wybierz taki, który jest w środku dodatkowo ocieplany. Dzięki temu maluszek nie zmarznie i być może nie będzie musiał być przykrywany kocykiem.

Bardzo ciepły kocyk

Noworodki mają jeszcze trudności z utrzymaniem stałej temperatury ciała, dlatego trzeba im w tym nieco pomóc. Temperatura na oddziałach zawsze jest taka sama, niezależnie od pory roku, w której rodzisz, dlatego taki kocyk przyda się także do wyprawki dla noworodka latem.

Butelka ze smoczkiem anatomicznym dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka? W wyprawce do szpitala zabierz koniecznie model ze smoczkiem anatomicznym, jeśli już wiesz, że nie będziesz karmić piersią. Sprawdzi się też dla kobiet, które mają trudności z karmieniem.

Być może okaże się, że maluszka trzeba będzie dokarmiać mlekiem modyfikowanym, dlatego warto mieć taką jedną butelkę ze sobą. Jeśli to twoja kolejna ciąża i za każdym razem z laktacją nie było u ciebie żadnego problemu, to możesz ten punkt pominąć.

Czego nie brać do szpitala dla noworodka?

Nie zabieraj żadnych zabawek – nawet tych pluszowych, szumisiów, ani innych produktów, które nie są w szpitalu niezbędne. Jeśli rodzisz zimą, to nie zabieraj też ze sobą kombinezonu zimowego dla noworodka. Przywiezie ci go ktoś z rodziny, gdy maluszek zostanie wypisany ze szpitala. To samo tyczy się fotelika samochodowego. Należy go przywieźć do szpitala dopiero wtedy, gdy maluszek będzie już gotowy do wyjścia z placówki medycznej.

Autorka: Natalia Ciszewska