Pierwszy aparat fotograficzny dla dziecka


W dzisiejszych czasach, gdy większość dzieciaków w wieku szkolnym ma już telefony z wbudowaną kamerą, kupno drogiego aparatu może wydać się niepotrzebnym kosztem. Włączamy aplikację, klik i zdjęcie gotowe. Jednak możliwości, jakie daje wymienna optyka, nie da się zastąpić żadną aplikacją.

Jeśli chcemy zarazić dziecko pasją do fotografii, wcale nie musimy kupować drogiego aparatu cyfrowego. By rozwinąć w dziecku zmysł kreatywny i pobudzić jego wyobraźnię, a przy okazji zapoznać go z podstawami optyki, warto pomyśleć o kupnie aparatu analogowego.

Aparat cyfrowy dla najmniejszych dzieci

Świetnym pomysłem na prezent dla trzylatka może być aparat cyfrowy, skonstruowany specjalnie dla małych rączek. Szczególnie dla maluszków, które interesują się dużymi, profesjonalnymi aparatami lub często sięgają po smartfona rodziców, by zrobić nimi zdjęcie. 

Aparaty fotograficzne dla dzieci są duże i pewnie leżą w dłoni. Są odporne na wstrząsy, a niektórymi można robić zdjęcia podwodne, dlatego świetnie sprawdzą się w czasie kąpieli czy wycieczki nad morze. Można nimi kręcić filmy, dodawać specjalne efekty i ramki.

Warto jednak podkreślić, że aparaty dla dzieci zazwyczaj mają kiepskie parametry: niska rozdzielczość czy podgląd zdjęć na niewielkim ekranie LCD. Podczas gdy kilkulatek będzie zachwycony takim aparatem, starsze dziecko rozczaruje się i zniechęci. Przy zakupie należy również sprawdzić, czy rzekomy aparat cyfrowy nie jest tylko zabawką, którą nie da się zrobić zdjęcia.

Aparat na pierwszą komunię

Dziecko w wieku szkolnym jest już na tyle samodzielne i odpowiedzialne, że może samo korzystać z amatorskich aparatów cyfrowych. Aparat fotograficzny był i nadal jest jednym z najczęściej kupowanych prezentów na pierwszą komunię świętą. Kiedyś marzeniem było dostać polskiego Druha albo radzieckiego Zenita, dzisiaj dzieciaki wolą profesjonalne lustrzanki cyfrowe.

Jednak najodpowiedniejszym wyborem byłby zakup kompaktowego aparatu lub bezlusterkowca z wymienną optyką. Nie są one tak kosztowne i ciężkie, jak lustrzanki. Warto wybierać takie modele, w których oprócz trybu automatycznego są inne, bardziej zaawansowane opcje, pozwalające na manipulowanie czasem naświetlania i przysłoną. Pozwoli to dziecku nauczyć się podstaw fotografii i optyki.

Aparaty z wymiennymi obiektywami będą zaś świetnym narzędziem do nauki kompozycji oraz spoglądania na świat z różnych perspektyw. Większość aparatów posiada opcję kręcenia filmów, w niektórych można wysyłać zdjęcia bezpośrednio na Facebooka czy YouTube’a.

Aparat analogowy dla małych majsterkowiczów

Twoje dziecko ciągle pyta, jak coś działa i rozkręca sprzęty, by dowiedzieć się, co siedzi w środku urządzenia? Wytłumaczenie mu, jak działa aparat, może być trudne. Warto zacząć od historii, pokazać aparat analogowy lub, co więcej, razem z dzieckiem taki aparat stworzyć. Na rynku dostępne są aparaty do samodzielnego montażu. Przez zabawę dziecko nabędzie nie tylko manualnych zdolności, ale również wkroczy w niesamowity świat fotografii analogowej. W dzisiejszych cyfrowych czasach bez zastanowienia pstrykamy aparatem na lewo i prawo.

Robią tak też nasze dzieci, które nie pamiętają czasów, gdy w aparacie nie było karty pamięci, a na jednym filmie można było zrobić maksymalnie 36 klatek. Fotografia analogowa uczy patrzenia, każe zastanowić się nad każdym kadrem, kształtuje myślenie logiczne i artystyczne. Nieprawdą jest, że aparaty analogowe dawno odeszły już do lamusa.

Nadal się je produkuje, a na rynku dostępne są filmy fotograficzne, czarno-białe lub kolorowe. Dodatkową atrakcją będzie samodzielne wywołanie wykonanych zdjęć. Wiele szkół i domów kultury prowadzi zajęcia z fotografii analogowej dla dzieci.

Aparat wodoodporny do zadań specjalnych

Twoje dziecko uwielbia sport i podróże. Obdaruj go specjalnym aparatem, który sprosta niecodziennym wyzwaniom. Upadek z wysokości, nurkowanie w rzece czy wysoki mróz - na takie niedogodności musi być przygotowany aparat młodego fotografa. Przy kupnie aparatu wodoodpornego powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry.

Należy sprawdzić, jak głęboko można zanurzać aparat pod wodą, na jaki nacisk jest odporny i przy jak wysokim mrozie może pracować. Ważny jest również jasny obiektyw, który przyda się do zdjęć podwodnych. Dodatkowym atutem będzie wbudowany odbiornik GPS, który zapisuje dokładne położenie w czasie wykonywania zdjęcia.

Innym rozwiązaniem może być kamerka sportowa. Dzięki swoim małym gabarytom, bez problemu zmieści się na dziecięcym kasku. Kamery sportowe mają wytrzymałe obudowy odporne na wstrząsy, kurz i wodę. Twój młody sportowiec będzie mógł nagrywać swoje triki na deskorolce czy szalony zjazd na nartach.

Aparat dla młodych blogerów

Wielu nastolatków marzy o sławie, jaką ma Maffashion, Krzysztof Gonciarz czy Banshee. Nawet jeśli o nich nie słyszałeś, to Twoje nastoletnie dziecko na pewno. Każdy może stworzyć swojego bloga, kanał na YouTubie czy Instagramie. Może zapragnąć tego również Twoje dziecko. Nie odmawiajmy mu od razu, gdy przybiegnie do nas z prośbą o nowy sprzęt. Prowadzenie bloga zwiększa kreatywność dziecka, pomaga w wyrobieniu niepowtarzalnego stylu pisania, rozwija zdolności filmowe, graficzne i fotograficzne.

Jeśli Twoja nastoletnia córka chce zostać blogerką modową, przyda jej się aparat z odpowiednim obiektywem. Jego ogniskowa powinna się wahać pomiędzy 50 a 150 mm, bo takie szkła nie zniekształcają perspektywy, a modelka wygląda naturalnie na zdjęciach. Do filmowania vlogów przyda się aparat z obracanym ekranem LCD oraz możliwość nagrywania w jakości HD.

Pomocny może okazać się też statyw, szczególnie taki z elastycznymi nóżkami. Przyda się do nagrywania zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Można go przymocować nawet do ławki lub gałęzi.
Jagoda Gorol

Z zawodu i zamiłowania fotograf. Najbardziej ukochała sobie fotografię reportażową i portretową. Fanka wszystkiego co związane z fantastyką, dlatego często można ją spotkać z padem lub książką w ręku. Niedawno odkryła pasję do gotowania, szczególnie tego zdrowego.

Ostatnio dodane artykuły