Data modyfikacji:

Czy warto zainwestować w pokrowiec na samochód?

Kierowcy parkujący pod chmurką dobrze wiedzą, jakie niekorzystne niespodzianki mogą czekać ich samochody. Spadające liście, ptasie odchody, słońce, deszcz, śnieg i zlodowacenia sprawiają, że karoseria pojazdu jest narażona na wilgoć, kurz, brud i promieniowanie słoneczne UV. Wszystko to przyspiesza korozję podwozia i karoserii samochodu. Zobacz, jaki pokrowiec na auto wybrać.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pokrowiec na samochód kojarzył się przede wszystkim z warsztatami samochodowymi, a także z brzydkim, zielono-burymi plandekami z PRL, zakrywającymi auta stojące na osiedlowych parkingach. Obecnie ten rodzaj ochrony pojazdów znowu staje się modny, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie większość pojazdów nie jest garażowana. Nowoczesna plandeka na samochód nie przypomina tej znanej kierowcom z poprzedniego ustroju. Dostępne obecnie na rynku plandeki samochodowe są nie tylko estetyczne, lecz także bardzo użyteczne – chronią auta przed gradem, śniegiem, spadającym lodem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Bo po gradobiciu nawet najlepsze kosmetyki samochodowe mogą nie pomóc.

Pokrowiec na samochód — nowoczesne technologie

Nowoczesna plandeka samochodowa wyposażona jest w funkcjonalne technologie. Ich cechami charakterystycznymi są wodoodporność, wysoka przepuszczalność pary i dodatkowe użyteczne funkcje.

Współczesne pokrowce na samochód są także lekkie, łatwe do złożenia i zwinięcia, a jednocześnie wygodne do transportowania, co sprawia, że można je zabierać z sobą nawet na krótkie wyjazdy rodzinne. Oferowane na rynku plandeki lub maty samochodowe są wodoodporne, co sprawia, że chronią pojazd przed wilgocią, wodą i śniegiem.

Jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ deszczówka w połączeniu z kurzem i pyłkami drzew lub ze spadającymi liśćmi tworzy nieestetyczną warstwę brudu, która po zaschnięciu jest trudna do usunięcia. Warto wiedzieć, że nowoczesna plandeka na samochód jest wykonywana z materiałów przepuszczających powietrze, co ogranicza ilość wilgoci pod powierzchnią ochronną.

ZOBACZ TEŻ: Jaki wosk do samochodu?

Plandeka samochodowa częściowa czy całkowita?

Na rynku dostępne są pokrowce na samochód w wersji częściowej lub całkowitej. Półpokrowiec służy do osłonięcia samych szyb i dachu lub dodatkowo maski pojazdu. Tego typu produkty są bardzo proste w obsłudze i przydają się w ciągu całego roku, jednak nie chronią całej karoserii auta, którą również można zabezpieczać specjalnymi środkami.

Bardziej funkcjonalna jest plandeka samochodowa całościowa, która swoją powierzchnią zakrywa cały pojazd. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę samochodu przed zabrudzeniami, działaniem promieniowania UV, a także innymi szkodliwymi czynnikami.

Jednak decydując się na pokrowiec całościowy, musimy liczyć się z utrudnieniami związanymi z jego założeniem na samochód i umocowaniem gumek, haczyków i sprzączek.

Pokrowiec samochodowy na zimę


Nie da się ukryć, że zima to najtrudniejszy okres dla naszego pojazdu. Jest on wtedy podwójnie narażony: na wilgoć związaną z opadami deszczu, śniegu i gradu, a także na sól używaną podczas odśnieżania dróg. W takich warunkach sprawdzi się pokrowiec samochodowy na zimę — powinien być grubszy niż model używany podczas innych pór roku i musi mieć kilka ochronnych warstw.

Na rynku znajdziemy plandeki na samochód trzy-, a także pięciowarstwowe, które wytrzymują nawet niewielkie opady gradu. Nowoczesne pokrowce przeciwgradowe powinny być dodatkowo wyposażone w kilkumilimetrową piankę amortyzującą, która ochroni pojazd także przed większymi kulkami lodu.

Typowe pokrowce samochodowe na zimę składają się najczęściej z trzech warstw: górna pokryta jest warstwą aluminiową i chroni przed promieniami słonecznymi UV, środkowa warstwa to miękki materiał lub pianka, a dolna to delikatna warstwa, która powinna lekko przylegać do lakieru pojazdu.

 Pokrowce przeciwgradowe używane zimą muszą być wodoodporne, oddychające, a jednocześnie powinny utrzymywać ciepło pod powierzchnią, co ułatwia odpalanie samochodu nawet przy niskiej temperaturze na zewnątrz. Dodatkowo pokrowce samochodowe na zimę powinny mieć więcej zabezpieczeń niż modele wielosezonowe.

Jest to związane z trudniejszymi warunkami pogodowymi, dlatego tego typu produkty powinny zostać wyposażone w mocne gumy ściągające i dodatkowy pas ściągający, który utrzyma plandekę ochronną na karoserii pojazdu nawet przy silnym wietrze.

Plandeka na samochód — cena czy jakość?

Na rynku jest bardzo dużo rodzajów pokrowców samochodowych, różnią się one między sobą ceną oraz jakością wykonania. Niestety tanie modele są najczęściej wykonane z materiałów nietrwałych, co sprawia, że plandeka na samochód nie tylko nie spełnia swojej funkcji, lecz także szybko się zużywa i nie jest odporna na uszkodzenia.

 Najdroższe są pokrowce przeciwgradowe, które mają większą liczbę warstw ochronnych oraz wykonywane są z trwalszych i mocniejszych materiałów. Pokrowce samochodowe na zimę z cienką warstwą piankową są trochę tańsze, a jednocześnie wytrzymują wiele sezonów i chronią auto przed śniegiem, mrozem oraz słońcem. Cena plandeki na samochód zależy także od wielkości pojazdu.

 Mniej zapłacimy za pokrowiec dla sedana, natomiast chcąc ochronić samochód kombi lub busa, musimy wydać więcej. Najtańsza plandeka samochodowa jest dostępna już za 100 zł, natomiast za kilkuwarstwowy pokrowiec przeciwgradowy musimy zapłacić nawet około 400 zł.

Pokrowiec na samochód, czyli najlepsza ochrona

Pokrowiec na samochód to najlepsza ochrona auta, gdy nie mamy możliwości jego garażowania. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się o każdej porze roku. Latem chronimy karoserię pojazdu przed szkodliwymi promieniami UV oraz przed blaknięciem koloru.



 Natomiast jesienią opady oraz spadające z drzew liście nie tylko mają negatywny wpływ na karoserię auta, lecz także doprowadzają do korozji podwozia. Zima to najtrudniejszy okres dla samochodu, niezależnie od tego, czy stoi na parkingu nieużywany, czy też jest w ciągłej eksploatacji. Śnieg, grad, mróz, zamrażają zamki, a do tego roztopy i sól wywołują negatywne skutki dla karoserii, podwozia i szyb.

Aby skutecznie zabezpieczyć swój pojazd przed szkodliwymi czynnikami związanymi z aurą zimową, najlepiej zaopatrzyć się w pokrowiec samochodowy na zimę z amortyzującą powłoką przeciwgradową, który ochroni karoserię i szyby przed kilkucentymetrowymi kulkami gradu. Wiosenne słońce, opady deszczu, pyłki z drzew oraz odchody ptaków także powodują niszczenie pojazdu.

Aby zapewnić sobie całoroczną ochronę samochodu, najlepiej zdecydować się na dwie plandeki samochodowe — jedną cieńszą (na przykład dwuwarstwową, chroniącą przed słońcem i opadami) oraz pokrowiec przeciwgradowy, który skutecznie ochroni nasze auto zimą. Latem możemy także używać częściowej plandeki, która uchroni szyby i dach naszego pojazdu przed nadmiernym nagrzaniem.

 Alternatywą dla plandek samochodowych są specjalne kapsuły z podłożem, wykonane z polichlorku winylu o grubości około 8 mm. Jednak tego typu rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce, ponieważ jest dużo droższe od standardowego pokrowca na samochód.

Gdy nie mamy garażu, musimy dołożyć dodatkowych starań, żeby ochronić nasze auto przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Plandeka nie tylko ułatwi korzystanie z pojazdu (szczególnie podczas mrozu), lecz także pomoże utrzymać wysoką estetykę karoserii i jej dobry stan, co z kolei pozwoli uzyskać wyższą cenę podczas odsprzedaży. 

lodówka samochodowa

Lodówka do samochodu – kiedy warto ją kupić?

Podczas dłuższych podróży samochodem, a także kempingów czy wypadów za miasto, bardzo często, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, mamy ochotę na odrobinę ochłody. Wielu właścicieli aut poszukuje więc skutecznego sposobu na bezpieczne i dłuższe przechowywanie napojów i jedzenia w niskiej temperaturze. Na szczęście w sklepach znajdziemy wiele lodówek i chłodziarek turystycznych, pojawia się zatem pytanie, którą z nich wybrać.
fotelik samochodowy

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce zamiast w foteliku samochodowym?

Podstawki samochodowe dla dzieci w niektórych przypadkach są dopuszczane do przewożenia dzieci. Czy jest to dobry wybór, aby zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo i komfort? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule!
rodzaje motocykli

Popularne rodzaje motocykli

Wraz z nadejściem wiosny na drogi po raz kolejny wyruszyli miłośnicy jednośladów. Choć dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z motocyklami, wszystkie te pojazdy wydają się być podobne, tak naprawdę na naszych drogach możemy spotkać różne ich rodzaje. Dzięki temu motocykliści mogą dobrać rodzaj jednośladu do własnych preferencji, tras, które przemierzają oraz sposobu jazdy. Poniżej przedstawiamy rodzaje motocykli oraz ich najważniejsze cechy.
dobre radio samochodowe

Jakie radio samochodowe? Ranking najlepszych

Nowe radio samochodowe jest w stanie zapewnić jeszcze lepszą jakość dźwięku. Zakup nowego radioodbiornika na pewno umili przemierzanie kolejnych kilometrów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie radia cieszą się największym zainteresowaniem.