Gratka dla audiofilów! Ranking słuchawek z najlepszą jakością dźwięku

Zgodnie z definicją audiofil to osoba, która ceni sobie wysoką jakość dźwięku i dlatego do odtwarzania muzyki kupuje najlepszy sprzęt najwyższej klasy, za jaki skłonna jest też zapłacić wysoką cenę.
Producenci elektroniki chętnie zaspokajają te potrzeby, oferując produkty skierowane wyłącznie do koneserów muzyki, które są wyposażone w najlepsze komponenty i gwarantują niezwykłe doznania dźwiękowe. Jednym z podstawowych urządzeń niezbędnych dla audiofila są oczywiście dobre słuchawki, które nierzadko spełniają kryteria sprzętu high-end. Niektóre jednak pretendują do tej kategorii tylko z nazwy, dlatego postanowiliśmy sporządzić ranking słuchawek dla audiofilów, które rzeczywiście oferują najlepszą jakość dźwięku.

Najlepsze audiofilskie słuchawki — ranking 2016


1. Denon AH-D600 — Denon Music Maniac™ — cena: ok. 1900 zł

Duże, solidnie wykonane, a przy tym bardzo eleganckie słuchawki nauszne z muszlami 360° o pentagonalnym kształcie wykonanymi z pianki zapamiętującej kształt i zamontowanymi na łożysku. Wyposażono je w 50-milimetrowe przetworniki z materiału Free Edge Nano Fibre oraz 3-metrowy przewód jakości Hi-Fi, wykonany z miedzi OFC i zakończony pozłacanym wtykiem. Istnieje możliwość zastosowania wymiennych przewodów Hi-Fi dzięki przystosowanym do tego gniazdom w muszlach. Sprzęt ma specjalną aplikację Denon Audio dla smartfonów (dla iPhone'a, iPada i telefonów z systemem Android). W porównaniu z innymi dobrymi słuchawkami z tej półki cenowej model ten oferuje  wyjątkowo czysty i dynamiczny dźwięk oraz bogaty bas. Warto zauważyć, że jeśli chodzi o typowo audiofilskie słuchawki, ranking otworzyliśmy sprzętem w bardzo dobrej cenie!

2. HIFIMAN HE-560 — cena: około 4200 zł

Wymieniając najlepsze słuchawki dla najbardziej wymagających audiofilów, koniecznie trzeba wspomnieć o modelu HE-560. Te luksusowe słuchawki nadają się do odsłuchu muzyki na najwyższym poziomie, także studyjnym. Lekka konstrukcja (poniżej 400g) składa się z podwójnych pałąków oraz ruchomych muszli pokrytych z zewnątrz fornirem z oliwionego drewna tekowego, a od wewnątrz — skórą i welurem. Asymetryczny kształt muszli dostosowany jest do budowy ucha, a ich częściowa perforacja pozwala powietrzu pompowanemu przez przetworniki na swobodny przepływ. Zastosowano tu jednostronny przetwornik plenarny oraz przewodnik ze srebra i miedzi monokrystalicznej. HE-560 oferują najwyższej jakości naturalny dźwięk, który — choć jest łagodny — cechuje się dużą dynamiką i barwnością.

3. Sennheiser HD 800S — cena: około 6800 zł

Jest to nowa wersja cenionego przez audiofilów modelu HD 800, który występował w niejednym rankingu słuchawek.  Na futurystyczną konstrukcję tych wokółusznych słuchawek składają się wielowarstwowy pałąk oraz muszle wykończone ręcznie miękką mikrofibrą. Całość jest lekka, gdyż do jej budowy użyto materiałów opracowanych w przemyśle lotniczym. W słuchawkach zastosowano opatentowaną przez firmę Sennheiser technologię absorpcji, która powoduje, że wysokie częstotliwości są słyszalne bez „efektu maskowania”. Dźwięk płynący ze słuchawek jest naturalny, przestrzenny i z minimalnym rezonansem. Jest to możliwe dzięki bardzo dużemu przetwornikowi (o średnicy 56 mm) oraz specjalnie zaprojektowanym nausznikom, które kierują dźwięk prosto do ucha. To naprawdę bardzo dobre słuchawki, które zadowolą nawet profesjonalistów!

4. Beyerdynamic T 90 — cena: około 1900 zł

Te najwyższej klasy słuchawki ranking musi zawierać, ponieważ jest to sprzęt oferujący doskonałą jakość dźwięku i ergonomiczny kształt za bardzo dobrą cenę. Choć wymagają one stosowania dodatkowego wzmacniacza, warto rozważyć ich zakup. Mają one otwartą konstrukcję i nowoczesne wzornictwo, a dzięki dobrze wyprofilowanemu pałąkowi i ruchomym nausznikom (także w osi poziomej) zapewniają wysoki komfort użytkowania. Perfekcyjny dźwięk charakteryzuje się neutralnością, transparentnością, mnóstwem detali i ciepłą barwą głównie dzięki przetwornikowi Tesla, w który wyposażono te jedne z najlepszych słuchawek na rynku. 

5. AKG Q 701 — cena: około 1250 zł

Marka AKG znana jest z dostarczania wysokiej klasy sprzętu audio, a prezentowany model jest tego potwierdzeniem. Być może nie są to najlepsze słuchawki dostępne na rynku, lecz za tak niską cenę użytkownik otrzymuje sprzęt klasy high-end. Jako słuchawki referencyjne pozwalają one usłyszeć wszystkie szczegóły nagrania. Poza niezwykłą szczegółowością i realizmem dźwięk charakteryzuje się dużą przestrzennością, otwartymi wysokimi tonami i pozbawionym zniekształceń basem. Jakość ta osiągana jest ze względu na zastosowanie w sprzęcie opatentowanej dwuwarstwowej membrany, którą stosuje się w studiach nagraniowych. Z kolei magnes neodymowy minimalizuje wszelkie zakłócenia. Konstrukcja słuchawek jest półotwarta z podwójnym pałąkiem i muszlami, które dobrze dopasowują się do uszu dzięki zastosowaniu pianek o różnej gęstości.
Nietrudno zauważyć, że jeśli chodzi o wymienione dotychczas słuchawki, ranking obejmował wyłącznie modele nauszne i wokółuszne. Czas więc na modele douszne, a dokładnie dokanałowe, które powinny zaspokoić oczekiwania audiofilów ceniących mobilność. Wśród dobrych słuchawek dousznych na uwagę zasługują szczególnie następujące modele:

6. Denon Music Maniac AH-C120MA — cena: około 270 zł

Choć cena sprzętu nie wskazuje na to, by był on przeznaczony dla audiofilów, to jednak producent zaklasyfikował go do tej kategorii i trzeba przyznać, że istotnie są to bardzo dobre słuchawki. Są to słuchawki dokanałowe, do których dołączanych jest kilka rodzajów wkładek dousznych, piankowych i silikonowych pozwalających na idealne dopasowanie wtyków do każdych uszu. Niezwijający się przewód ma 1,3 m długości i jest wyposażony w jednoprzyciskowego pilota oraz mikrofon do komunikacji. Same słuchawki mają metalową obudowę Hybrid Metal Housing, która eliminuje rezonans przy słuchaniu muzyki z wyraźną linią basów. Poza tym wyposażone są w 11,5-milimetrowe przetworniki, które zapewniają czystość i transparentność dźwięku. Dla osób niemogących sobie pozwolić na droższy sprzęt, jest to jedna z najlepszych propozycji dostępnych na rynku.

7. Sennheiser IE 800 — cena: około 2700 zł

Dziesięć razy droższy niż Denon AH-C120MA sprzęt firmy Sennheiser to prawdopodobnie najlepsze słuchawki dokanałowe dla audiofilów. Aby jakością dźwięku dorównywały najlepszym słuchawkom nausznym klasy high-end, wyposażono je w najmniejszy pełnopasmowy przetwornik 7 mm, jaki w ogóle można spotkać w słuchawkach dynamicznych. Dodatkowo zastosowano tu znaną z innych modeli słuchawek firmy Sennheiser innowacyjną kapsułę absorbującą, która eliminuje zjawisko nakładania się niższych częstotliwości na wyższe, dzięki czemu słyszane dźwięki odznaczają się dużą szczegółowością. Za taką cenę można także oczekiwać wysokiej jakości obudowy, która rzeczywiście może nosić miano wręcz luksusowej. Jest ona ceramiczna i odporna na zarysowania, a jej wzornictwo doczekało się nawet nagrody iF Product Design Awards. Uwagę zwracają także takie detale, jak specjalna siateczka zabezpieczająca przetwornik przed zabrudzeniem wydzieliną uszną czy antyalergiczne nakładki o różnych kształtach i wielkości.

Tworząc powyższy ranking, staraliśmy się znaleźć najlepsze słuchawki, które jednak zróżnicowaliśmy pod względem ceny, tak aby niezależnie od zasobności portfela każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejszymi kryteriami wyboru poszczególnych modeli były jakość dźwięku oraz materiałów, innowacyjność zastosowanych komponentów, a także renoma producentów, którzy znani są właśnie z tego, że robią wyłącznie dobre słuchawki.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły