Data modyfikacji:
repeater

Co musisz wiedzieć przed zakupem repeatera?

W dzisiejszych czasach praktycznie bez przerwy korzystamy z dostępu do internetu. Najwygodniej jest nam robić to z wykorzystaniem bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Łączą się z nią nie tylko nasze komputery, smartfony czy tablety, ale również inne urządzenia elektroniczne w naszych domach, takie jak telewizory, a nawet sprzęt AGD. Aby działały bez zarzutu i dawały nam dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji, siła sygnału Wi-Fi musi być wystarczająca. Niestety, nie zawsze tak jest – szczególnie w przypadku dużych lub piętrowych budynków, gdzie wykorzystywany jest tylko jeden router. Na szczęście, z problemem tym możemy sobie poradzić. Rozwiązaniem jest repeater Wi-Fi.

Repeater. Co to jest i dlaczego stanie się bohaterem w twoim domu?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia, czym właściwie jest repeater Wi-Fi. To niewielkie urządzenie elektroniczne znane jest również pod nazwą extender. Mówiąc najprościej, jest to sprzęt, który zwiększa zasięg lokalnej sieci bezprzewodowej. Może wzmocnić sygnał nawet o 50%. Co więcej, repeater Wi-Fi nie potrzebuje podłączenia za pomocą kabli do modemu lub routera, dzięki czemu jest urządzeniem łatwym w montażu oraz wyróżniającym się szerokim zastosowaniem.

Rolą repeaterów Wi-Fi jest zwiększenie zasięgu sieci internetowej, tak by mogły z nią łączyć się również urządzenia, które do tej pory nie mogły tego zrobić ze względu na brak sygnału lub zbyt słabą jego moc. W budynku z powodzeniem możemy zastosować kilka repeaterów. Najczęściej podłącza się je w połowie drogi pomiędzy nadajnikiem (modemem lub routerem) a urządzeniami, które mają łączyć się z siecią.

Gdzie sprawdzi się repeater WiFi?

Z pewnością warto wykorzystać działanie repeatera w wielopiętrowych domach o sporym metrażu. Sprawdzi się także w mniejszych domkach i mieszkaniach z ogrodem. Korzystanie z Internetu na świeżym powietrzu, w hamaku, altanie, czy z dala od routera w garażowym zaciszu będzie wreszcie możliwe i nie sprawi żadnego problemu.

Repeater to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w biurach i kancelariach, w których rozkład pomieszczeń może zakłócać i ograniczać sygnał WiFi w niektórych pomieszczeniach.

W sytuacji, kiedy zasieg naszego routera to zaledwie kilka metrów, repeater będzie wspomagał jego działanie. To uratuje wszystkich użytkowników domowego czy biurowego WiFi przed ciągłym zdenerwowaniem i frustracją.

Jak sprawdzić, czy repeater jest nam potrzebny? To bardzo proste. Jeśli:

  • korzystamy z urządzeń bardzo oddalonych od routera,
  • obserwujemy, że strony internetowe ładują się długo,
  • prędkość internetu jest znacząco niższa od tej wskazanej na umowie z operatorem,
  • wykorzystujemy internet do pracy.

Wówczas należy założyć, że wzmocnienie zasięgu sieci jest bardzo dobrym posunięciem, dzięki któremu unikniemy wielu trudności i irytujących sytuacji. Tym bardziej, że ceny repeaterów Wi-Fi nie są wygórowane – dobrej jakości urządzenie z powodzeniem możemy nabyć za kilkadziesiąt złotych.

Jaki repeater Wi-Fi wybrać?

Mnogość dostępnych na rynku repeaterów Wi-Fi nie ułatwia znalezienia sprzętu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się dobrą jakością połączenia internetowego. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia.

Antena

Pierwszym, bardzo ważnym czynnikiem jest bez wątpienia antena. Powinna charakteryzować się maksymalnie dużym zyskiem energetycznym. Na rynku znajdziemy obecnie wiele modeli, które wyposażone są w dwie, trzy a nawet cztery anteny zewnętrzne. Zapewniają one doskonałe wzmocnienie sygnału, choć nie oznacza to, że modele z antenami wbudowanymi nie sprawdzą się w naszym przypadku. Najważniejszym, o czym powinniśmy pamiętać, jest sprawdzenie specyfikacji technicznej danego urządzenia. Wzmacniacze sygnału WiFi najczęściej wyposażone są w dwie anteny, dzięki czemu prędkość połączenia internetowego może zwiększyć się nawet do 300 Mb/s.

Najlepsza będzie taka, która będzie charakteryzować się największym zyskiem energetycznym. Dzięki temu wasze domowe urządzenie powadzi sobie nawet z najsłabszym sygnałem.

Częstotliwość repeatera

Drugim czynnikiem, który warto brać pod uwagę przy zakupie repeatera Wi-Fi, jest częstotliwość. W związku z tym, że pasmo 2.4 GHz w naszych domach coraz częściej jest zajmowane przez wiele urządzeń, warto stawiać na repeatery Dual Band, które umożliwiają zmianę zakresu na 5 GHz.

Jeśli nie ogranicza was budżet, zainwestujcie w repeater, który będzie pracował na obu tych parametrach. Dzięki temu sygnał rozłoży się równomiernie na urządzenia sieciowe, które potrzebują mniej i więcej sygnału. Nie wszystkie urządzenia będą działały na tym samym paśmie, dzięki czemu Internet będzie działał jeszcze lepiej.

Szybkość transmisji

Zwróćmy również uwagę na szybkość transmisji danych oraz tryby pracy (część repeaterów może być nie tylko wzmocnieniem sieci, ale również punktem dostępu) oraz wspierane standardy (N to standard najpopularniejszy, AC pozwala wykorzystywać pasmo 5 GHz).

Szybkość transmisji danych może wynosić od 150 do nawet 600 Mbit/s. Wyższa prędkość przyda się, kiedy oglądacie w sieci filmy i seriale i dzielicie dom z osobą, która często gra online. WiFi repeater podbije działanie każdego routera, zwiększy szybkość transmisji danych i polepszy jakość korzystania z sieci w waszym domu.

Jak zrobić repeater?

Wzmacniacz sygnału można podłączyć bezpośrednio do gniazda lub za pomocą zasilacza. Korzystając z pierwszego rozwiązania, ograniczycie w domu ilość nieestetycznych kabli, rozciągniętych wzdłuż całego mieszkania. Zobacz, jak prosto zrobić repeater WiFi.

By skonfigurować repeater WiFi należy podłączyć go do komputera stacjonarnego lub laptopa za pomocą kabla Ethernet. Proces konfiguracji odbywa się za pomocą używanej przez was przeglądarki internetowej. To właśnie w niej musicie zapisać adres IP przepisany z instrukcji obsługi urządzenia.

Cały proces może być przewodowy. To zależy jednak od tego, czy producent waszego modelu stworzył taką możliwość dla repeatera. Informację na ten temat znajdziecie w sieci.

Po konfiguracji i uruchomieniu repeater WiFi rozpoczyna swoją pracę. Odbiera sygnał wysyłany przez router i przekazuje go dalej, wzmacniając jego moc. Proste, efektywne rozwiązanie.

By wybrać odpowiedni model repeatera, musicie nie tylko znać działanie i parametry, jekie obsługuje urządzenie. Określcie też swoje potrzeby. Porównując różne modele i ich ceny, zdecydujcie się na taki, który sprawdzi się w waszym domu czy biurze.

W domu rodzinnym lepiej zainwestować w jeden droższy, ale solidny wzmacniacz niż w kilka tańszych. Z kolei w mniejszych mieszkaniach sprawdzą się już podstawowe niedrogie modele.

Dobry repeater Wi-Fi – poznaj nasze propozycje

Jak wspominaliśmy, ofert repeaterów Wi-Fi, które są dostępne w naszej ofercie jest obecnie bardzo szeroka i różnorodna. Z jednej strony daje nam to spore możliwości wyboru urządzenia dopasowanego do naszych potrzeb, z drugiej jednak sprawia, że często nie wiemy, na jaki sprzęt się zdecydować. Dlatego też przedstawiamy kilka modeli urządzeń. Wierzymy, że dzięki naszemu krótkiemu rankingowi repeaterów Wi-Fi bez trudu podejmiesz decyzję, jaki z nich wybrać.

Xiaomi WiFi Amplifier Pro 300Mbps 2.4G Wireless Repeater

Pierwszą propozycją jest Xiaomi Wi-Fi Amplifier Pro 300 Mbps 2.4G Wireless Repeater. Urządzenie znanego i cenionego producenta elektroniki wyróżnia się bardzo prostą, polegającą na trzech krokach konfiguracją. Wyposażony w dwie anteny zewnętrzne o zysku energetycznym 2 dBi jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Router przewodowy ZREE SV0765BKEU

Drugim urządzeniem godnym polecenia jest z całą pewnością Router przewodowy ZREE SV0765BKEU. To urządzenie, które może pełnić zarówno rolę repeatera, jak i routera. Niewielkie wymiary, przystępna cena idą w parze z prędkością bezprzewodowej transmisji do 300 Mbps.

PIXLINK WI-FI REPEATER ROUTER PIX-LINK

Ostatnią propozycją na naszej liście jest PIX LINK WI-FI REPEATER ROUTER PIX-LINK - BLACK. To niewielkie urządzenie, które może pracować w aż 5 różnych trybach, zależnie od zapotrzebowania posiadacza. Doskonale sprawdzi się zarówno jako punkt dostępu, repeater Wi-Fi, jak i router. Jest zgodne z ze standardami: WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK. Ten repeater zapewnia nam prędkość do 300 Mbps.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa