Data modyfikacji:

Agatha Christie – książki, które musisz przeczytać

Do mistrzów kryminału niewątpliwie należy Agatha Christie – książki pisarki opisują historie zagadkowych morderstw, które próbują rozwikłać detektyw Poirot albo panna Marple. Nie wiesz, po którą powieść sięgnąć? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych kryminałów Agathy Christie.

kobieta czyta książkę

Agatha Christie – książki mistrzyni kryminałów

Agatha Christie przez wielu nazywana jest najsłynniejszą autorką kryminałów na świecie. Jej twórczośc stała się inspiracją dla setek autorów. Również najlepsze polskie kryminały czy skandynawskie kryminały czerpią z twórczości autorki.

Pisarka urodziła się 15 września 1890 roku w południowo-zachodniej Anglii. Pierwszą powieść detektywistyczną wydała w wieku 30 lat. W sumie Agatha Christie napisała aż 90 kryminałów, które zostały przetłumaczone na ponad 65 języków i sprzedane w nakładzie ponad 2 miliardów egzemplarzy.

Bohaterami swoich książek Agatha Christie uczyniła Herkulesa Poitrot, ekscentrycznego detektywa, oraz zabawną staruszkę, pannę Marple. W przenikliwy sposób analizują oni skomplikowane zagadki kryminalne, których rozwiązania bywają bardzo zaskakujące i nietuzinkowe.

Ciekawostką na temat Agathy Christie jest fakt, że w czasie wojny pracowała w aptece. Stąd właśnie wzięła się jej znajomość trucizn, którą niejednokrotnie wykorzystywała w swoich powieściach.

Zastanawiasz się, po którą książkę Agathy Christie warto sięgnąć w pierwszej kolejności? Sprawdź nasz ranking najpopularniejszych pozycji!

  1. Morderstwo w Orient Expressie
  2. Pięć małych świnek
  3. I nie było już nikogo
  4. Morderstwo odbędzie się…
  5. Niemy świadek
  6. Pora przypływu

6. Pora przypływu – książka Agathy Christie z Herkulesem Poirot

Ranking najpopularniejszych książek Agathy Christie otwiera „Pora przypływu” z 1948 roku. Kryminał rozpoczyna się niespodziewaną śmiercią milionera, Gordona Cloada, po której cały majątek mężczyzny przechodzi w ręce jego świeżo poślubionej żony. Cała rodzina Cloadów jest zrozpaczona, gdyż bogacz zostawił ich praktycznie bez grosza.

Dlaczego tak naprawdę mężczyzna zginął? Kto będzie kolejną ofiarą? W rozwiązaniu zagadki pomaga słynny detektyw Herkules Poirot.

5. Niemy świadek – książka Agathy Christie z nietypowym świadkiem

Amerykańska autora to mistrzyni literatury sensacyjnej. „Niemy świadek” to kolejna pozycja w rankingu najpopularniejszych książek Agathy Christie. Na początku akcji Herkules Poirot otrzymuje tajemniczy list, którego nadawczyni umiera na skutek nieszczęśliwego wypadku. Po odczytaniu testamentu okazuje się, że cały majątek zmarłej otrzymać ma dama do towarzystwa.

Poirot jest przekonany, że śmierć panny Arundell nie była wcale wypadkiem, lecz morderstwem. Skąd natomiast intrygujący tytuł powieści? Otóż jedynym świadkiem zbrodni jest Bob, wierny pies zmarłej.

4. Morderstwo odbędzie się… – książka Agathy Christie z panną Marple

„Morderstwo odbędzie się…” to kryminał Agathy Christie, w którym sprytna panna Marple rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa w domu Little Paddocks.

Najdziwniejszą rzeczą w historii jest fakt, że… morderstwo zostało zapowiedziane w lokalnej gazecie. Kto zabił? Jak rozwikłać tę nietypową łamigłówkę? Panna Marple poradzi sobie z tym zadaniem!

3. I nie było już nikogo – nietuzinkowy kryminał Agathy Christie

Kolejną pozycją w naszym rankingu książek Agathy Christie jest „I nie było już nikogo”. Do domu na tajemniczej, bezludnej wyspie zostaje zaproszonych 10 osób. Po krótkim czasie zaczynają one ginąć, jedna po drugiej, a kluczem do rozwiązania zagadki jest dziecięca rymowanka o 10 żołnierzykach. To kultowy, nietuzinkowy kryminał, który musisz przeczytać!

2. Pięć małych świnek – kryminał Agathy Christie z elementami powieści psychologicznej

Drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych książek Agathy Christie zajmuje „Pięć małych świnek”. Fabuła powieści dotyczy zabójstwa genialnego malarza, które wydarzyło się lata temu.

Poirot szczegółowo bada tę starą sprawę, drobiazgowo analizując zeznania świadków. To genialny kryminał z elementami powieści psychologicznej.

1. Morderstwo w Orient Expressie – kultowy kryminał Agathy Christie z Herkulesem Poirot

Pierwsze miejsce w zestawieniu najpopularniejszych książek Agathy Christie zajmuje „Morderstwo w Orient Expressie”. Nie mogło być inaczej – o tym kultowym kryminale słyszał chyba każdy.

Dalekobieżny pociąg grzęźnie w zaspach śnieżnych na zupełnym odludziu, podczas gdy ginie jeden z pasażerów. Kto z podróżujących zabił? Ta wciągająca książka oparta o niebanalną fabułę jest uznawana za jeden z najważniejszych kryminałów w historii.

Autorka: Olga Wacholc