Data publikacji:

Akcesoria dla kota. Jakie rzeczy dla kota warto kupić?

Przygotowanie wyprawki dla kota to obowiązek każdego opiekuna. Oprócz podstawowych produktów, takich jak kuweta, miski i jedzenia dla mruczka, należy pamiętać o akcesoriach, które pomogą ci utrzymać higienę kotka oraz zadbają o jego dobre samopoczucie i zdrowie.
akcesoria dla kota

Tanie akcesoria dla kota

Wiele akcesoriów i zabawek dla mruczka możesz zrobić samodzielnie. Zabawki DIY dla kota to świetny pomysł, jeśli twój kot uwielbia się bawić, ale szybko się nudzi akcesoriami, które dla niego wybierasz. 
Własnoręcznie zrobione akcesoria wcale nie muszą być gorsze od tych sklepowych. Twojego czworonoga nie interesuje przecież cena danej zabawki. Ważna jest dla niego jej atrakcyjność, a dla ciebie powinny być istotne jej bezpieczeństwo i wytrzymałość. 

Kocimiętka dla kota

Większość kotów pozytywnie reaguje na zapach kocimiętki. Są tym zapachem zainteresowane, szybko się rozluźniają i stają się spokojniejsze. Możesz kupić zabawki z dodatkiem kocimiętki w środku, suszoną kocimiętkę, którą możesz po prostu zastosować na drapak czy ulubioną zabawkę pupila lub kocimiętkę w sprayu.

Feromony dla kota

Podejrzewasz, że twój mruczek jest ostatnio zestresowany? Pojawienie się w domu nowego członka rodziny, remont czy przeprowadzka mogą być dla kota dużym czynnikiem stresogennym. Feromony, które urządzenie uwalnia po podłączeniu do kontaktu, pomagają czworonogowi się zrelaksować. 

Szczotka dla kota

Regularne szczotkowanie sierści kotów jest bardzo ważne, szczególnie jeśli jesteś opiekunem kota długowłosego, którego sierść łatwo się plącze. Wybierz produkt, który sprawdzi się do sierści twojego pupila. Grzebień na pewno przyda się wiosną i jesienią, gdy kotek gubi dużo sierści i przygotowuje się na zmianę pogody. Szczotka dla kota z długimi włosami przyda się za to każdego dnia, w codziennej pielęgnacji jego okrywy włosowej.

Szczoteczka do zębów dla kota

Czworonogi nie są w stanie same umyć sobie zębów, dlatego niezbędnym gadżetem dla każdego kociego opiekuna jest szczoteczka do zębów dla kotów. Lekarze weterynarii zalecają mycie kotom zębów przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Regularne mycie kotom zębów zapobiega chorobom przyzębia i znacznie zmniejsza odkładanie się osadu i kamienia nazębnego. Dzięki temu starsze kotki nie potrzebują usuwania kamienia nazębnego pod narkozą i mogą cieszyć się lepszym zdrowiem. 

Pasta do zębów dla kota

Zwykła pasta do zębów dla dorosłych lub dzieci się nie sprawdzi. Jej skład jest nieodpowiedni, dlatego należy używać specjalnie przygotowanej pasy dla kotów. Produkt pomaga zachować higienę jamy ustnej, chroni przed chorobami przyzębia i odkładaniem się kamienia nazębnego.
Warto ją stosować za pomocą szczoteczki do zębów dla kota. Samo użycie pasty do pyszczka mruczka, bez mechanicznego oczyszczania za pomocą szczoteczki, czyścika lub palca z gazikiem, nie będzie wystarczające.

Obroża z GPS dla kota

Twój kot ma być docelowo kotem wychodzącym? Obroża z nadajnikiem GPS to świetne rozwiązanie, które pozwoli ci spać spokojnie. Nie jest to tani gadżet, ale zdecydowanie warty uwagi, jeśli mieszkasz na dużym osiedlu.

Obcinaczka do pazurów dla kota

Jeśli obawiasz się, że twój pupil zacznie niszczyć meble w domu lub z innych przyczyn chcesz obcinać kotu pazury, możesz to oczywiście robić. Ważne, by używać dobrej, ostrej i bezpiecznej w użyciu obcinaczki do kocich pazurów. Pamiętaj, że nie wolno obcinać pazurów kotom wychodzącym.

Akcesoria do drapaka dla kota

Myszki na sznurkach czy miękkie i łatwe w czyszczeniu legowiska do drapaka to strzał w dziesiątkę. Zwykła zabawka na lince może znacznie uatrakcyjnić drapak twojego pupila.

Świąteczne akcesoria dla kota

Zabawki w kształcie bałwanków dla kotów, reniferów czy z innymi świątecznymi motywami mogą zawierać dodatkowe, błyszczące, szeleszczące i mieniące się elementy, które kotek może połknąć. Grozi to utknięciem ciała obcego w przewodzie pokarmowym, pojawieniem się luźnego stolca i wymiotów oraz obniżeniem samopoczucia mruczka. Stąd, upewnij się wcześniej, że wszystko, co kupujesz dla kotka, będzie dla niego bezpieczne. Twój pupil najprawdopodobniej nie doceni świątecznych dekoracji, dlatego nie warto ryzykować.
Pamiętaj! Ubieranie kota na siłę w świąteczne ubrania, kolorowe czapeczki czy inne świąteczne akcesoria dla kotów nie jest dobrym pomysłem, jeśli twój mruczek protestuje, stresuje go ta sytuacja lub zwyczajnie nie ma w tej chwili na to ochoty. Zdrowie i dobrostan twojego kota powinny być dla ciebie najważniejsze.

Czego nie kupować dla kota?

Zabawki dla innych gatunków zwierząt lub dla dzieci mogą być nieodpowiednie dla kotów, dlatego warto dwa razy zastanowić się, czy wybrany produkt będzie bezpieczny dla pupila. Staraj się także dobierać produkty do grupy wiekowej twojego zwierzęcia. Akcesoria dla kociąt mogą być nieodpowiednie dla kotów dorosłych, i odwrotnie. 
Nie kupuj produktów dla swojego kotka, które są przeznaczone dla innych gatunków zwierząt. Mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku. To, co działa na psy, może nie tylko nie działać, ale też być szkodliwe dla kotów. Dlatego pod żadnym pozorem nie stosuj produktów leczniczych dla kotów, jeśli lekarz weterynarii tak nie zalecił.
Uwaga! Nigdy nie kupuj kotu taśm, linek czy innych sznurków do zabawy, które pupil mógłby połknąć. To samo tyczy się małych zabawek z dodatkowymi elementami. Zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo wszystkich produktów, które planujesz zakupić dla swoich zwierząt. Tyczy się to nie tylko kotów, ale także innych gatunków zwierząt.
Zdjęcie: Envato Elements