Data publikacji:

7 akcesoriów do iPada, które warto kupić

Współczesne iPady pod żadnym względem nie są już zabawkami dla dzieci. To wydajne i praktyczne narzędzia, które w pełni mogą zastąpić laptopa. Urządzenia takie jak iPad Pro i iPad Air doskonale sprawdzą się w pracy, natomiast iPad 10. generacji to dobra propozycja dla studenta lub ucznia. Aby korzystanie z tabletu było jeszcze wygodniejsze, warto dokupić kilka praktycznych akcesoriów. Oto lista tych najprzydatniejszych.
akcesoria do ipada

Akcesoria do iPada – etui

Pierwszą rzeczą, jaką warto dokupić do iPada, jest etui. Tablety z założenia są urządzeniami mobilnymi, dlatego najlepiej zabezpieczyć je przed uszkodzeniem. Etui ochronne pełni jednak dodatkową funkcję, która sprawia, że korzystanie z iPada jest wygodniejsze. Większość modeli etui dostępnych na rynku ma składaną pokrywę, która pozwala stabilnie ułożyć urządzenie w kilku pozycjach: pionowo – do oglądania filmów, oraz poziomo – do pisania i rysowania.
Dostępność różnorakich obudów do iPada sprawia, że nie jesteśmy zdani na zakup oryginalnego etui. Oferowane są również świetnej jakości zamienniki, proponujące dodatkowe funkcje, np. miejsce na rysik lub wbudowaną klawiaturę. Mogą one być montowane magnetycznie, wzorem etui od Apple, lub montowane na wcisk. Przed zakupem warto się upewnić, czy dany model pasuje do konkretnej generacji i wersji iPada, a także czy ma funkcję automatycznego wybudzania ekranu.
Zobacz nasze porównanie iPadów

Akcesoria do iPada – rysik

Elementem, który pozwala wykrzesać z iPada maksimum możliwości, jest rysik Apple Pencil. Łączący się poprzez Bluetooth rysik idealnie nadaje się do rysowania lub wykonywania odręcznych notatek. Dostępne są dwie generacje Apple Pencil, przy czym ta pierwsza jest kompatybilna jedynie z podstawowym modelem w ofercie.
Czy warto kupić oryginalny rysik od Apple? Jeśli zależy Ci na wykrywaniu siły nacisku, największej precyzji oraz możliwości zmiany narzędzi przyciskiem, oryginalny rysik do iPada jest najlepszym, choć najdroższym rozwiązaniem.
Gdy jednak potrzebujesz rysika jedynie do pisania lub mniej precyzyjnych prac, doskonale sprawdzą się zamienniki za 1/6 ceny. Już za ok. 100–150 zł możesz kupić rysik, który pozwoli Ci notować niczym w zwykłym zeszycie. Minusem zamienników jest konieczność ładowania ich kablem USB oraz włączania przed użyciem. Apple Pencil drugiej generacji ładuje się automatycznie po przyłożeniu go do obudowy.

Akcesoria do iPada – klawiatura

Najnowsze generacje iPadów z procesorem M1 są na tyle wydajne, że bez trudu zastąpią laptopa. Dla osiągnięcia pełnych możliwości warto dokupić klawiaturę Bluetooth. Najlepszym wyborem jest etui Magic Keyboard, ale dostępne są również świetnego rodzaju zamienniki, np. Logitech Combo Touch.
Jeśli wolisz oddzielną klawiaturę zamiast tej wbudowanej w etui, możesz użyć w zasadzie dowolnej klawiatury Bluetooth. Oprócz oryginalnej klawiatury Apple, pasującej do wszystkich urządzeń producenta, dużą popularnością cieszy się również klawiatura Logitech K380. Pozwala ona na szybkie przełączanie pomiędzy trzema urządzeniami, więc wykorzystasz ją także do sterowania komputerem stacjonarnym czy nawet smartfonem.

Akcesoria do iPada – folia matowa

Kolejnym akcesorium do iPada, które przyda się zwłaszcza studentom oraz rysownikom, jest folia ochronna typu Paperlike. Imituje ona powierzchnię papieru, dzięki czemu prowadzenie rysika po ekranie jest znacznie bardziej precyzyjne i komfortowe. Sporządzenie notatek lub rysowanie na matowej folii jest dużo przyjemniejsze niż na szklanym ekranie iPada. Dodatkowym plusem jest ochrona przed zarysowaniami.
Największą popularnością cieszy się oryginalna folia Paperlike. Dużym plusem jest to, że w zestawie znajduje się dodatkowy arkusz folii, na wypadek niepowodzenia przy instalacji. Założenie folii na iPada na szczęście nie jest trudne – w komplecie znajdziesz specjalne elementy ułatwiające montaż. Dostępne na rynku są też zamienniki, a każdy producent stosuje nieco inny system montażu.
Ciekawostką jest magnetyczna folia paper feel, którą można ściągnąć np. do oglądania filmów. Minusem folii imitujących papier jest bowiem to, że pogarszają one jakość ekranu i nieco przekłamują kolory. Jeśli nie korzystasz z rysika, lepszym wyborem może być szkło ochronne do iPada.

Akcesoria do iPada – stojak na tablet

Jeśli zamierzasz wykorzystywać iPada do większości zadań w domu, dobrym pomysłem jest zakup dedykowanego stojaka. Dzięki podwyższeniu ekranu korzystanie z tabletu będzie wygodniejsze, gdyż znajdzie się on na wysokości Twoich oczu.
Stojak do iPada zapobiegnie pochylaniu się nad ekranem i uchroni Cię przed bólem pleców i karku. Szczególnie popularne są stojaki magnetyczne, wyróżniające się minimalistycznym designem. W domowych warunkach sprawdzą się jednak nawet najprostsze podstawki do tabletu.

Akcesoria do iPada – przejściówka audio

Brak portu słuchawkowego to we współczesnych smartfonach i tabletach norma. Problem w tym, że słuchawki Bluetooth nie każdemu przypadną do gustu. Wymagają ładowania, a dodatkowo powodują opóźnienia dźwięku, więc o precyzyjnym tworzeniu muzyki w Garageband nie ma mowy. Z pomocą przychodzą jednak przejściówki, które oferują dodatkowe porty. Poprzez złącze USB-C iPada możesz podłączyć adapter lub HUB, do którego wepniesz słuchawki, pendrive czy kabel HDMI.

Akcesoria do iPada – dysk zewnętrzny

Twój iPad ma jedynie 64 GB pamięci wewnętrznej? Jeśli pracujesz na dużych plikach, np. video lub zdjęciach, pojemność tabletu może być sporym ograniczeniem. Rozwiązaniem jest przechowywanie plików w chmurze, ale wymaga to dostępu do szybkiego internetu. Dobrym pomysłem jest więc dokupienie zewnętrznego dysku SSD, na którym przechowasz rzadziej używane foldery.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik