Data publikacji:

Jak rozpoznać akumulator AGM. Co to jest?

Akumulatory są jednym z kluczowych komponentów pozwalających na uruchomienie i funkcjonowanie każdego auta. Na rynku znajdziemy kilka podstawowych rodzajów baterii, takich jak kwasowo-ołowiowe czy żelowe. Akumulatory typu AGM są wciąż względnie rzadko spotykane w przeciętnych autach osobowych. W artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat ich budowy, a także przyczyn ich rzadszego stosowania.
akumulator agm co to

Akumulator AGM – co to jest?

Zdaniem wielu kierowców są to najlepsze akumulatory. Podstawową cechą akumulatorów AGM (ang. absorbed glass mat) jest to, że w ich wnętrzu nie znajdziemy płynnego elektrolitu, są przez to zbliżone do modeli żelowych. Elektrolit jest tutaj w całości wchłonięty przez maty z włókna szklanego, które znajdują się pomiędzy specjalnymi płytami o ładunku dodatnim i ujemnym. Konstrukcja taka sprawia, że używając lub przechowując akumulator, istnieje zerowa szansa jego przeciekania.

Jak ładujemy akumulator AGM?

Jak ładować akumulator? Eksperci stanowczo odradzają stosowania standardowych narzędzi do ładowania w przypadku modeli AGM. Do uzupełniania energii zalecane są markowe prostowniki elektroniczne, kontrolujące temperaturę w akumulatorze oraz regulujące zmiany napięcia. W przeciwnym wypadku narażamy się na uszkodzenie baterii.

Zalety akumulatora AGM. Kto najbardziej skorzysta, wybierając modele AGM?

Jakie są zalety tego rodzaju akumulatorów? Według specjalistów przeciętnie wyższa moc i stabilniejsza moc akumulatora AGM sprawia, że nadaje się on idealnie do dużych samochodów o sporym zapotrzebowaniu na energię. Rolę tą spełniają np. nowoczesne SUV-y wyposażone w komputery pokładowe, wydajną klimatyzację oraz wiele innych specjalistycznych systemów elektronicznych. Modele AGM świetnie sprawdzają się w autach, w których silnik jest szybko uruchamiany i zatrzymywany za pomocą przycisku start-stop.
Akumulatory AGM przydają się też w modelach z systemami odzyskiwania mocy podczas hamowania, ponieważ są odporne na częste rozładowywanie i ładowanie. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że żywotność akumulatora AGM będzie wyższa w porównaniu do innych typów baterii samochodowych. Wielu producentów twierdzi, że czas pracy akumulatora AGM będzie nawet czterokrotnie dłuższy od tradycyjnych modeli z płynnym elektrolitem.
Dzięki temu, że akumulator AGM nie korzysta z płynnego elektrolitu, możemy swobodnie przechowywać go w dowolnej pozycji. Cecha ta sprawia też, że okaże się niezawodnym towarzyszem samochodów terenowych, narażających baterię na duże wstrząsy.
Wszystkie te cechy sprawiają jednak, że modele AGM są znacznie droższe od innych najczęściej używanych typów baterii samochodowych, a ich ceny mogą przekraczać nawet 1000 złotych. Akumulatory AGM są fabrycznie montowane w nowych autach marek, takich jak Audi, Mercedes oraz BMW, ale ze względu na koszt ich wymiany, właściciele często decydują się na tańsze i mniej wydajne, acz tańsze opcje. Wybór w tej kwestii należy więc w dużej o zasobności naszego portfela i tego, czy jesteśmy skłonni dopłacić za dłuższy czas działania, większą moc niezawodność.
Zdjęcie: Envato Elements