Data publikacji:

Always On Display. Co to jest i jak używać

Always On Display to funkcja zmieniająca sposób działania wyświetlacza smartfona, tabletu lub smartwatcha, pozwalająca na ciągłe wyświetlanie na ekranie ustalonych wcześniej przez użytkownika informacji. Jest ona popularna wśród użytkowników urządzeń mobilnych, ale może wiązać się z kilkoma problemami, o których nie należy zapominać. W artykule podpowiadamy, gdzie zazwyczaj się ukrywa, do czego może się przydać, a także jakie ma wady.
always on display
Po włączeniu funkcji Always On Display, gdy nasze urządzenie mobilne wejdzie w stan uśpienia, jego ekran pozostaje aktywny i wyświetla nieustannie kilka podstawowych informacji na całkowicie czarnym tle. Najczęściej będzie to aktualna godzina, data, pogoda, a także ikony powiadomień o przychodzących połączeniach lub wiadomościach tekstowych czy mailach. W zależności od dostępnych opcji, możemy dodatkowo zrezygnować z prostej i białej czcionki na rzecz atrakcyjnych kolorowych animacji lub ilustracji.

Jak włączyć Always On Display?

Opcja Always On Display może znajdować się, w zależności od wersji systemu operacyjnego oraz producenta urządzenia, w różnych miejscach menu konfiguracyjnego. Nie jest ona jednak szczególnie ukryta i prawie zawsze znajdziemy ją wyróżnioną w zakładce odpowiadającej za wyświetlacz oraz opcję blokady ekranu.

Always On Display – zalety funkcji

Szybki dostęp do podstawowych informacji

Chcąc poznać godzinę lub przekonać się, czy ktoś próbował się z nami skontaktować, nie musimy już dotykać ekranu lub przycisków, aby włączyć ekran urządzenia. Telefon możemy więc spokojnie ułożyć lub ustawić w polu widzenia. Co ciekawe, jeżeli mamy tendencję do ciągłego sprawdzania urządzenia, korzystając z Always On Display, oszczędzimy życie baterii, bowiem wielokrotne włączanie i wyłączania całego wyświetlacza mocniej ją obciąża.

Dodatkowe możliwości konfiguracji

Użytkownik może też ustalić harmonogram pracy Always On Display. Oznacza to, że ekran będzie pokazywał informacje tylko w wybranych godzinach, nie będzie więc np. przeszkadzał w śnie, kiedy kładziemy urządzenie na szafce nocnej, i niepotrzebnie zużywał baterię.

Always On Display – wady funkcji

Większe zużycie baterii urządzenia

Always On Display może teoretycznie zwiększyć zużycie baterii urządzenia o około kilka procent. Oczywiście wiele zależy tutaj od tego, przez ile godzin dziennie wyświetlacz pozostaje włączony, a także co pojawia się w tym czasie na ekranie. Jeżeli korzystamy z animacji i kolorowych ilustracji, proces ten przyspieszy. Minimalny wpływ na akumulator ma z kolei prosty tekst.

Czy funkcja Always On Display zagraża ekranowi?

Wciąż wiele osób obawia się tego, że Always On Display może przyczynić się do „wypalenia” lub uszkodzenia wyświetlacza, w efekcie czego pojawią się na nim np. lekko zauważalne kontury cyfr zegara. O ile wczesne wersje ekranów OLED i AMOLED były teoretycznie narażone na tego typu problemy, dziś ich wystąpienie jest bardzo mało prawdopodobne, tym bardziej że smartfony, smartwatche i tablety mają specjalnie zabezpieczenia przed tą usterką.
Zdjęcie: Envato Elements