Data publikacji:

Jak działa Android TV Box. Jaki wybrać?

Telewizory już dawno przestały być postrzegane, jak urządzenia przeznaczone przede wszystkim do odbioru sygnału klasycznej telewizji naziemnej, satelitarnej lub kablowej. Dziś spora część posiadaczy tego sprzętu wybiera przede wszystkim oglądanie treści dostępnych w popularnych serwisach streamingowych, a także korzysta z innych multimediów. Zadania te znacząco może ułatwić zaopatrzenie się w tzw. Android TV Box. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych urządzeń, a także podpowiadamy, jakie wybrać.
android tv box
Odtwarzacze multimedialne typu TV Box zaczęły wkraczać do naszych domów na początku ubiegłej dekady. Ich pojawienie związane było z rosnącym zainteresowaniem internetowymi usługami VoD (wideo na żądanie), takimi jak Netflix. Urządzenia te przybrały wówczas standardową formę niewielkich skrzynek podłączanych do portu HDMI telewizora oraz domowej sieci Wi-Fi.
Android TV Box to określenie szerokiej grupy urządzeń multimedialnych, które używają systemu operacyjnego Android TV i pozwalają użytkownikowi korzystać z tysięcy aplikacji oraz programów zarówno, jak i niszowych serwisów streamingowych. Urządzenia posiadają najczęściej własnego pilota zdalnego sterowania, a także zewnętrzne porty USB do podłączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak kontrolery gier, klawiatury. Sprzęt obsługuje też nośniki pamięci (dyski zewnętrzne, pendrive’y) i może bez przeszkód odtwarzać znajdujące się na nich pliki graficzne, wideo i audio.

Android TV Box – czy warto kupić?

Lepiej sięgnąć po Smart TV czy Android TV? Czy warto w ogóle wybierać te rozwiązania? Początkowo TV boksy były wybierane przez właścicieli telewizorów pozbawionych funkcji smart i możliwości skomunikowania się z internetem. Dziś jednak właściwie wszystkie nowe TV oferują przynajmniej najbardziej podstawowe funkcje smart TV, pojawia się zatem pytanie, czy są one warto kupna? Odpowiedź będzie różnić się w zależności od naszych potrzeb, ale w dużej liczbie przypadków, posiadanie sprzętu typu Android TV Box ma wciąż sens.
Gadżet przydaje się często osobom, które nie mogą znaleźć aplikacji ulubionego serwisu VoD w swoim telewizorze. Zaznaczmy, że wielu producentów, takich jak Samsung czy LG, zamiast z najpopularniejszym obecnie Androidem, sprzedaje telewizory z własnymi systemami operacyjnymi, w których oferta aplikacji jest ograniczona. TV Box spodoba się też tym, którym nie odpowiada interfejs posiadanego odbiornika, a także jego opcje multimedialne. Android TV Box może być też niezastąpiony podczas wakacji, użyjemy go w hotelu, na działce lub w innych miejscach, parując go dodatkowo z internetem mobilnym ze smartfona.

Android TV Box – na co zwracamy uwagę?

Pierwszym pytaniem poszukujących odtwarzaczy multimedialnych z systemem Android, będzie zapewne kwestia ceny urządzeń tego typu. Mimo dużych możliwości sprzęt kosztuje niewiele, od kilkudziesięciu do ok. 300 złotych. Choć większość urządzeń ma te same funkcje, ze względu na identyczny system operacyjny, różnią się one formą oraz jakością wykonania. Najdroższe modele wspierać będą rozdzielczość 4K i technologię HDR oraz wyposażone zostaną w dodatkowe złącza np. Ethernet, Toslink lub kilka portów USB.
Rozróżniamy dwa typu odtwarzaczy – standardowe oraz kompaktowe. Te pierwsze przypominają niewielkie skrzynki, które ustawiamy koło telewizora. Wymagają one zewnętrznego zasilania. Druga grupa to urządzenia przypominające zwykłego pendrive’a, które wpinamy bezpośrednio do portu HDMI telewizora. Nie mają one żadnych wejść i nie potrzebują dodatkowego źródła mocy. Ich zaletą są rozmiary, nie tylko ukryjemy je przed wzrokiem, ale zabierzemy ze sobą w kieszeni. Co ciekawe, w zestawie z modelami tego typu również znajdziemy pilota. Poza nim czasami kontrolować można je również przy pomocy dedykowanej aplikacji mobilnej w smartfonie.

Odtwarzacze multimedialne Android TV Box – ranking polecanych modeli

Xiaomi Mi Stick TV

Kompaktowe urządzenie Android TV Box, wpinany bezpośrednio do portu HDMI. W zestawie znajdziemy dedykowanego pilota. Urządzenie korzysta z systemu Android w wersji 9.0 i pozwala na pobranie tysięcy aplikacji ze sklepu Google Play.

Xiaomi Mi Box S

Android TV Box z systemem operacyjnym w wersji 8.1. Sprzęt współpracuje z rozdzielczością 4K oraz standardami dźwięku DTS HD oraz Dolby Audio. Pilot ma wbudowany mikrofon, co pozwala nam korzystać z głosowego asystenta Google’a. Poza portem USB i Hdmi znajdziemy tu też cyfrowe wyjście optyczne.

Google Chromecast Ultra 4K UHD HDR

Jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy Android TV Box. Model współpracuje z technologią 4K i ma bardzo kompaktowe wymiary. Sterowanie odbywa się tu w całości z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfonie. Zobacz nasze porównanie Chromecast 3 vs 4.

Savio Smart TV Box Premium One

Wysokiej klasy Android TV Box, w cenie w okolicach 200 złotych. Skorzystamy tutaj z pełnej oferty sklepu Google Play Store. W zestawie znajdziemy poręcznego pilota zdalnego sterowania. Sprzęt może pochwalić się też wbudowanym wejściem Ethernet oraz kilkoma portami USB i audio, co pozwala jednocześnie podłączyć wiele dodatkowych urządzeń, w tym myszkę i klawiaturę.
Zdjęcie: Envato Elements