Data publikacji:

Jaką aplikację do namierzania telefonu wybrać?

Zgubiony lub skradziony telefon to spory problem, nie tylko tracimy narzędzie do kontaktowania się za światem, ale też potencjalnie dajemy dostęp do wrażliwych informacji niepożądanym osobom. Na szczęście istnieją sposoby, by szybko i skutecznie namierzyć swoją zgubę, dzięki czemu zyskujemy szansę, aby ją odzyskać. Co ważne do tego celu nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi elektronicznych, wystarczy bowiem skorzystać z odpowiedniego oprogramowania.
forget smartphone on car sit, lost smart phone

Namierzanie telefonu przy pomocy aplikacji – co czym należy wiedzieć

Zlokalizowanie smartfona jest co prawda dość proste, ale musimy wpierw pamiętać, że żadna aplikacja do namierzania telefonu nie działa w magiczny sposób. Oznacza to, że nie będzie ona w stanie wskazać nam miejsca, w którym znajduje się urządzenie, jeżeli nie jest ono włączone lub uśpione, a także ma dezaktywowaną funkcję GPS, która jest podstawową metodą do odnajdywania zagubionych urządzeń.
Pamiętajmy więc, że nie jesteśmy w stanie znaleźć rozładowanego telefonu, a także takiego, który został celowo wyłączony. Z pewnością wielu z nas słyszało o metodzie, która pozwala jednak tego dokonać. Opiera się ona na wykorzystaniu numeru identyfikacyjnego karty SIM (tzw. IMEI) znajdującej się w smartfonie. Jeżeli urządzenie znajduje się w zasięgu co najmniej trzech anten telefonii komórkowej, można ustalić jego pozycję z dokładnością do kilkudziesięciu metrów.
Zaznaczmy jednak, że metoda ta nie jest dostępna dla zwykłego śmiertelnika. Operację taką może wykonać wyłącznie operator komórkowy na polecenie prokuratury i policji. Nie ma więc programu do namierzania telefonu po IMEI, Nie wierzmy więc w zapewnienia niektórych nieuczciwych osób, które obiecują podobną funkcję.

Namierzenie telefonu przy pomocy aplikacji GPS

W sklepie Apple i Google znajdziemy wiele aplikacji służących do lokalizowania telefonów. Warto zwrócić uwagę, że w większości przypadków są one stworzone z myślą o rodzicach i partnerach, którzy chcą wiedzieć, gdzie aktualnie przebywają ich bliscy. Każdy program wymaga oczywiście tego, by śledzony telefon był włączony i mógł komunikować się z systemem satelitarnej nawigacji.
Aby w pełni korzystać z oprogramowania, zazwyczaj logujemy się na specjalną stronę dewelopera, albo korzystamy z innego telefonu/urządzenia mobilnego. Wśród dodatkowych funkcji oferowanych przez twórców aplikacji możemy wymienić np. geo-ogrodzenie, dzięki któremu temu jesteśmy informowani, gdy telefon opuści granicę określonej wcześniej strefy. Na wypadek kradzieży mogą one też zablokować urządzenia i wykasować wrażliwe informacje.

Popularne aplikacje do namierzania telefonu

  • Google znajdź moje urządzenie – darmowa aplikacja stworzona przez firmę Google, która potrafi znaleźć i zdalnie zablokować telefon z Androidem, a także uruchomić na urządzeniu sygnał dźwiękowy lub wyświetlić dowolny komunikat np. z danymi kontaktowymi
  • Prey: Find My Phone & Security – popularna aplikacja do śledzenia telefonów i zabezpieczania danych, oprogramowanie oferuje również możliwość wykorzystania funkcji geo-ogrodzenia.
  • Track View – aplikacja pozwalająca na szybkie zlokalizowanie pozycji telefonu przy pomocy GPS. Pozwala też zdalnie uruchomienie dzwonka, wibracji i lampy aparatu, które ułatwia znalezienie sprzętu. Ciekawą funkcja jest też możliwość zamienienia kamery telefonu w detektor ruchu, o którego aktywności zostaniemy poinformowani w dowolnym momencie.
  • Zdjęcie: Envato Elements