Data publikacji:

Alternatywy dla Apple Pencil - czym zastąpić oryginalny rysik do iPada?

Apple Pencil to jedno z najchętniej dokupowanych akcesorium do iPada. Podręczny rysik zwiększa możliwości tabletu i jest chętnie wykorzystywany przez studentów, rysowników czy dzieci. Niestety, oryginalny rysik do iPada nie należy do najtańszych. Czy da się go zastąpić? Oczywiście! Wyjaśniamy, jak wybrać zamiennik Apple Pencil oraz czym różni się on od oryginału.
alternatywy dla apple pencil
Uniwersalne rysiki do tabletów i telefonów można dostać nawet w sklepach papierniczych, a w końcówkę nazywaną rysikiem wyposażone są nawet długopisy. Problem w tym, że użyteczność takiego narzędzia jest niewielka. Gumowa końcówka ma niewielką precyzję, a pasywny tryb działania nie pozwala wykorzystać pełni możliwości iPada. Zamiennik Apple Pencil musi być wykonany w technologii aktywnej, by połączyć się z iPadem i działać podobnie, jak oryginalny rysik.

Dlaczego warto kupić rysik do iPada?

Nie bez przyczyny rysik jest jednym z pierwszych elementów dokupowanych do iPada. To wyjątkowo użyteczny gadżet, który czyni z iPada idealny tablet do notatek lub tablet graficzny dla rysownika. Cyfrowy rysik zapewnia ogromną precyzję, dzięki czemu można go wykorzystywać tak samo, jak ołówek, długopis lub pióro. Notowanie w aplikacjach takich jak GoodNotes 5 lub Notability to powszechny widok na wszystkich uczelniach w Polsce i na Świecie. Oryginalne rysiki od Apple są tak dobre, że korzystają z nich także rysownicy, projektanci stron, architekci i wiele innych osób z branż kreatywnych.
Minusem Apple Pencila jest oczywiście wysoka cena. Oryginalny rysik 2 generacji, współpracujący m.in. z iPadem Mini, Air czy Pro, jest wyceniony przez Apple na 749 zł. Niewiele tańszy jest Apple Pencil 1 generacji, przeznaczony do obsługi „edukacyjnego” iPada 10. Kosztuje 599 zł, a dodatkowo wymaga przejściówki z portu Lightning na USB-C, czyli tego wykorzystywanego w najnowszym budżetowym iPadzie. Na szczęście na rynku dostępne są wysokiej klasy zamienniki, ustępujące oryginałowi tylko w kilku parametrach.

Apple Pencil – zamiennik. Czym różni się od oryginału?

Większość zamienników Apple Pencila przypomina oryginalne urządzenie od firmy Apple. Dostępne są modele wiernie imitujące rysik pierwszej lub drugiej generacji, wykorzystujące funkcję magnetycznego przywierania do obudowy. Jest to funkcja na którą warto zwrócić uwagę, bo pozwala utrzymać piórko na miejscu. Kształt zbliżony do Apple Pencila pozwala także na umieszczanie zamiennika w obudowach przystosowanych do oryginalnego rysika.
Działanie dobrych zamienników rysików Apple jest bardzo zadowalające. Aktywne rysiki piszą bez opóźnień, bezproblemowo łączą się z bluetooth i wytrzymują na jednym ładowanie co najmniej kilka godzin. Pozwalają rysować, notować czy po prostu obsługiwać aplikacje na iPada. Lekko obła końcówka rysika wykonana jest z plastiku, zatem w żaden sposób nie zagraża ekranowi tabletu. Jednocześnie jest na tyle precyzyjna, że pozwala swobodnie kreślić litery i cyfry. Technologia palm rejection wykrywa dłoń i pozwala swobodnie oprzeć ją na ekranie.
Czym więc różnią się zamienniki od oryginalnego Apple Pencila? Zamienniki niestety nie odwzorowują wszystkich cech oryginału. Przede wszystkim żaden z nich nie jest wyposażony w czujnik nacisku, czyli coś, co dla grafika lub rysownika jest niezwykle ważne. Oczywiście w aplikacjach do notowania lub rysowania uda uzyskać się pogrubienie, ale tylko poprzez regulację pochylenia rysika lub prędkość ruchów.
apple pencil zamienniki
Większość zamienników nie jest także wyposażona w automatyczne włączanie oraz ładowanie. Oryginalny Apple Pencil 2 generacji ładuje się bezprzewodowo po przyłożeniu do obudowy i uruchamia, gdy użytkownik po niego sięgnie. Zamienniki najczęściej wymagają podłączenia do kabla USB-C oraz włączenia rysika przyciskiem. Jest to odrobinę uciążliwe, zwłaszcza dla osób, które zapominają o doładowywaniu urządzeń.

Jaki zamiennik Apple Pencil wybrać?

Rynek zamienników Apple Pencilów jest bardzo bogaty i przyzwoitej jakości modele można dostać już za ok. 100-150 zł. Kluczem do wygody użytkowania jest jednak wykrywanie dłoni. W innym przypadku każde dotknięcie ekranu dłonią podczas korzystania z rysika spowoduje jego aktywowanie. Upewnij się też, że rysik ma wymienne końcówki (mogą zużywać się dość szybko) oraz jest kompatybilny z Twoim urządzeniem. Dostępne są zamienniki Apple Pencilów 1 i 2 generacji.
Jaki zamiennik Apple Pencil wybrać? Za ok. 150-170 zł kupisz aktywne rysiki Alogy, Baseus Smooth Writing czy ESR Digital+. Mają podobny kształt do oryginału i są wyposażone w przycisk aktywujący, diodę informującą o stanie czuwania oraz port USB-C. Można je przyczepić magnetycznie do iPada, co jest dużym plusem. Droższy model Baseusa (ok. 280 zł) wyposażony jest dodatkowo w ładowanie indukcyjne.
Najpopularniejszym zamiennikiem oryginalnego piórka, dostępnym nawet na stronie Apple, jest rysik Logitech Crayon. Ma nieco inny, spłaszczony kształt, zapobiegający staczaniu się ze stołu. Koszt rysika firmy Logitech to ok. 380 zł.

Jak zwiększyć precyzję pisania?

Wadą notowania lub rysowania na iPadzie jest śliski ekran tabletu. Przesuwanie plastikiem po szkle w żaden sposób nie przypomina notowania na papierze i na dłuższą metę może być niewygodne. Na szczęście dostępne jest rozwiązanie, które niweluje ten problem. Folia imitująca papier nie tylko zwiększa precyzję ruchów i daje odczucie notowania ołówkiem na kartce, ale też zapobiega palcowaniu ekranu i odbijaniu się refleksów świetlnych. Dostępne są folie naklejane (np. Paperlike) jak i magnetyczne, przykładane do ekranu (np. ESR). Dzięki nim notowanie na iPadzie za pomocą rysika jest czystą przyjemnością.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik