Data modyfikacji:

Jacy są najlepsi autorzy książek dla dzieci?

Literatura dla dzieci i młodzieży już od lat przeżywa rozkwit, a liczba pięknie wydanych, kuszących pozycji w księgarniach konfuduje wielu rodziców. Skąd wiedzieć którzy autorzy książek dla dzieci tworzą wartościowe treści? Najlepsze tytuły to te, do których wciąż chce się wracać i po które chętnie sięgają same dzieci. Ważna jest jednak również aprobata rodziców. Jacy są najlepsi autorzy książek dla dzieci?
jacy są najlepsi autorzy książek dla dzieci

Polscy autorzy książek dla dzieci, których musisz znać

Czy  polscy autorzy książek i wierszy dla dzieci to wyłącznie Tuwim i Brzechwa? Oczywiście, że nie! Mnóstwo współczesnych pisarzy tworzy dla najmłodszych. Jest ich tak wielu, że trudno wymienić wszystkich, warto jednak zapoznać się choć z kilkoma polskimi przedstawicielami wyjątkowego gatunku, jakim jest literatura dla dzieci i młodzieży. Sprawdź, czy znasz każdego z nich i jakie najlepsze książki dla dzieci stworzyli.

Marta Galewska-Kustra

W zestawieniu nie może zabraknąć twórczyni kultowego już Pucia. Autorka napisała również znaną książkę z zabawami logopedycznymi „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”, jednak to właśnie serią książek o sympatycznym Puciu i jego siostrze Misi zaskarbiła sobie na zawsze serca młodych czytelników. Dostępne są książki dla najmłodszych oraz nieco starszych dzieci, każda z nich wspomaga rozwój mowy.
Dlaczego Marta Galewska-Kustra należy do tak znanych i cenionych autorów książek dla dzieci? Dzieci ubóstwiają te tytuły, również dla rodzica są one bardzo przyjemne w odbiorze. Ponadto są świetnie napisane i przygotowane merytorycznie, dzięki czemu stanowią rzeczywistą pomoc logopedyczną. To bardzo mądre książki dla 4-latka. Ranking polecanych lektur dla dzieci w tym wieku często zawiera propozycje polskiej autorki.

Barbara Supeł

Twórczyni serii o Jadzi i Stasiu Pętelce. Seria o Jadzi przeznaczona jest dla maluszków w wieku około 2 lat, podczas gdy dłuższe przygody Stasia będą idealne dla przedszkolaków. Atutem tych książek jest przede wszystkim poruszanie typowo dziecięcych problemów, a także ukazywanie dobrze znanego, bezpiecznego świata. Akcja jest spokojna i przedstawiona z perspektywy dzieci, dlatego książki te nadają się również dla małych wrażliwców.
Powodem, dla którego Barbarę Supeł można zaliczyć do najlepszych współczesnych autorów książek dla dzieci z naszego podwórka, jest także sposób, w jakim posługuje się językiem. Historie są proste i zrozumiałe, a przy tym pisane z dużą dozą naturalności i ciepła.

Justyna Bednarek

Twórczynię zaliczamy do zacnego grona autorek i autorów książek dla dzieci, których musisz znać ze względu na „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, które dosłownie porwały dzieci. Książka jest nowatorska, zabawna i niezwykła, dzięki czemu można ją czytać niezliczoną ilość razy. Godne uwagi są również dalsze losy żądnych przygód skarpetek, a także trochę mniej znane książki, na przykład seria „Dusia i Psinek-Świnek”.
Za co warto docenić Justynę Bednarek? Za błyskotliwe poczucie humoru, niezwykłą wyobraźnię i umiejętność tworzenia ciekawej fabuły.

Łukasz Wierzbicki

Porywające przygody oparte na faktach, duża garść wiedzy i świetny język – to znaki rozpoznawcze jednego z najlepszych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży. Łukasz Wierzbicki jest prawdziwym podróżnikiem pełnym pasji, którą umie się dzielić, a w dodatku oswaja młodych ludzi z historią. Czy można chcieć więcej od autora literatury dziecięcej i młodzieżowej?
Najbardziej znaną książką Łukasza Wierzbickiego jest „Afryka Kazika”, która trafiła nawet na listę lektur szkolnych. Opowiada ona autentyczną historię podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku spędził 5 lat, poznając na rowerze Afrykę. To fascynująca i zarazem inspirująca książka, pobudzająca ciekawość świata i chęć spełniania własnych marzeń.

Zagraniczni autorzy książek dla dzieci, których trzeba poznać

Chociaż wśród polskich autorów książek dla dzieci nie brakuje wybitnych twórców, zarówno z lat dawniejszych, jak i współczesnych, warto oczywiście śledzić książki z różnych krajów. Ciekawe, wciągające i zabawne – takie książki są uwielbiane przez dzieci i młodzież.
Nie będziemy tu omawiać twórczości Astrid Lindgren, Tove Jansson, A.A. Milne czy nawet J.K. Rowling. Jest sprawą oczywistą, że ci znani autorzy książek dla dzieci stoją wysoko na podium. Jakimi autorami warto jeszcze się zainteresować?

Anna-Clara Tidholm

Szwedzka mistrzyni książek dla najmłodszych dzieci, między innymi tytułów „Jest tam kto” i „A dlaczego”. Ich atutem są jedyne w swoim rodzaju ilustracje i proste teksty, kochane przez dzieci, które dopiero uczą się mówić i poznawać książki. Jeśli chcesz zachęcić najmłodszych do literatury, sięgaj po dzieła utalentowanych autorów książek dla dzieci, Anna-Clara Tidholm z pewnością do nich należy.

Martin Widmark

Martin Widmark jest postacią na wskroś utalentowaną, potrafi rozkochać w literaturze nawet najbardziej opornych młodych osobników i choćby z tego względu należy go z całą pewnością zaliczyć do najlepszych autorów książek dla dzieci.
Najbardziej znaną i wprost uwielbianą serią jego książek jest „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Znajdziesz w niej intrygujące zagadki, zmuszające do myślenia, a zarazem akcję na tyle prostą, że z łatwością nadąży za nią nawet starszy przedszkolak. To również doskonałe pozycje do nauki czytania. Dla starszych dzień Widmark stworzył serię o Dawidzie i Larissie, którego pierwszym tomem jest „Antykwariat pod Błękitnym Lusterm”. W fantastyczny klimat wciągają też książki o Nelly Rapp.

Dawid Walliams

Który z zagranicznych autorów książek dla dzieci i młodzieży tworzy najzabawniejsze książki? Wielu młodych ludzi odparłoby bez wahania – Dawid Walliams. Wspaniały brytyjski humor i ciekawe wątki, a także przyjazny dla nastolatków sposób prowadzenia narracji czyni z niego mistrza wciągających powieści.

Autorzy książek dla dzieci – również dla dorosłych

Najlepsze książki dla dzieci to te, które cała rodzina czyta z przyjemnością. A ty, znasz wszystkich wymienionych autorów? Sięgnij po ich książki i zachęć swoje maluchy lub nastolatki do czytania, a na pewno nie pożałujesz.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym