Data modyfikacji:

Co to jest AUX w samochodzie i jak działa?

W dzisiejszych czasach podróż samochodem bez słuchania ulubionego radia, muzyki czy innych plików multimedialnych wydaje się niemożliwa. Wiele osób podczas podróży samochodem podłącza swoje telefony do zestawu multimedialnego i z nich udostępnia muzykę. Nowe samochody bardzo często wyposażone są w funkcje, które pozwalają połączyć telefon z radiem samochodowym za pomocą bluetooth. W przypadku, kiedy samochód nie posiada takiego modułu, często spotykane są różnego rodzaju transmitery zasilane z gniazda zapalniczki samochodowej. Urządzenie takie ustawia się na wybraną częstotliwość i na tą samą nastają się radio samochodowe. Dzięki temu w samochodzie odtwarzać można pliki udostępnione za pomocą transmitera, a ten z kolei z telefonem łączy się również przez bluetooth lub za pomocą gniazda AUX. O ile każdy wie co to jest i jak działa bluetooth, co to jest gniazdo AUX i jak działa?

Co to jest AUX w samochodzie?

Stare samochody wyposażone były w proste radia, które umożliwiały odbieranie pobliski stacji radiowych. Z biegiem czasu panele radiowe zaczęto urozmaicać tak, aby kierowcy, czy pasażerowie mieli większy komfort podróży. W pewnym momencie w prawie każdym radiu znajdowało się gniazdo AUX. Jest to okrągłe gniazdo o średnicy 3.5 mm za pomocą którego podłączyć można ze sobą dwa urządzenia w celu odtwarzania plików muzycznych.
Podłączenie urządzeń odbywa się za pomocą dwustronnego kabla mini jack (3.5mm), a samo sterowanie odbywa się z pozycji podłączonego do radia urządzenia. Kiedyś był to duży krok technologiczny, jednak system ten świetnie sprawdza się do dziś, szczególnie, że każde urządzenie multimedialne, czy to tablet, telefon, czy laptop, posiada wyjście słuchawkowe, które po podłączeniu wspomnianym kablem pasuje do gniazda AUX.
Na urządzeniach, ze względu na ogromne pokłady pamięci, przechowywać możemy przeróżne pliki, od muzyki przez filmy czy audiobooki, więc połączenie z gniazdem radiowym AUX jest bardzo przydatne, wygodne, a przede wszystkim proste i funkcjonalne.
Sprawdź, jakie radio samochodowe wybrać

Jak działa AUX i czy warto z niego korzystać?

Wiadomym jest, że coraz bardziej uciekamy od połączeń przewodowych. Coraz częściej spotyka się słuchawki bezprzewodowe zasilane przez bluetooth, ładowarki indukcyjne czy inne nowości technologiczne. Połączenie kablem mini jack z gniazdem AUX nie straciło na popularności.
Dlaczego? Połączenia bluetooth nie zawsze są tak czyste w przypadku odtwarzania muzyki, dlatego przy gorszej jakości urządzeniach widać różnicę w jakości dźwięku. Dodatkowo funkcja bluetooth w telefonie znacznie bardziej obciąża jego baterię.
Z kolei nastrajanie urządzenia takiego jak trasnsmiter bluetooth na konkretne fale radiowe jest wygodne, ale w przypadku dalekich podróży może stwarzać problemy, gdyż stacje radiowe wykazują znacznie większy sygnał i mogą pojawić się zakłócenia odbioru dźwięku.
Dodatkowo w dużych miastach, gdzie wiele osób porusza się samochodami, spotkać można zjawisko przestrojenia. Dzieje się tak, gdy w niedużej odległości od nas znajduje się inny samochód z transmiterem dźwięku, który ustawiony jest na takie same fale jak nasz. W takiej sytuacji to, co odtwarzamy może być słyszalne w drugim samochodzie i odwrotnie. Sytuacja wydaje się dość zabawna, jednak nie każdy chciałby pojawić się w sytuacji, gdzie przesterowało prywatną rozmowę telefoniczną przez zestaw głośnomówiący. Zakres częstotliwości takich urządzeń jest ograniczony, dlatego takie sytuacje mogą się zdarzać.
Połączenie z gniazdem AUX rozwiązuje wszystkie powyższe problemy. Nie obciąża baterii urządzenia, nie generuje zakłóceń, zachowuje wysoką jakość dźwięku i przede wszystkim jest połączeniem bezpośrednim, więc nie ma tu mowy o jakimkolwiek przesterowaniu się urządzenia między samochodami. Jedyną wadą jest połączenie przewodowe. Nie każdy lubi, gdy nadmierna ilość kabli przeciągnięta jest przez kokpit samochodu. Jednak i na to jest sposób, kabli mini jack (3.5mm) jest tak dużo rodzajów, że każdy może go sobie dopasować i do długości i kolorystycznie.
Zdjęcie: cristi180884 / Envato Elements