Data modyfikacji:

Jak wybrać balsam dla skóry atopowej?

Balsam do skóry atopowej zdecydowanie możemy uznać kosmetykiem do zadań specjalnych. Co powinien zawierać, a jakie składniki absolutnie nie powinny się w nim znaleźć? Wyjaśniamy to w poniższym artykule. Praktyczne porady czekają nie tylko na osoby, które zmagają się z AZS. To podpowiedź również dla mam maluszków dotkniętych nadmiernie przesuszoną i zaczerwienioną skórą. Zachęcamy do lektury!

balsam

Balsam na atopowe zapalenie skóry

Choroby dermatologiczne to nie tylko łuszczyca, trądzik różowaty czy grzybica. Dziś coraz większej osób zmaga się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Co to właściwie oznacza? Atopia jest reakcją obronną na alergeny różnego pochodzenia. Ukojenie może wtedy przynieść balsam do skóry atopowej. Nadmierna suchość, zaczerwienienie i pieczenie mogą pojawić się na skutek zetknięcia się organizmu między innymi z:

  • konkretnymi składnikami pokarmowymi;
  • pyłkami roślin;
  • sierścią zwierząt;
  • substancjami drażniącymi.

Negatywny wpływ na kondycję skóry ma także zanieczyszczenie środowiska czy nawet... stres! Przesuszone partie na ciele – zwłaszcza w okresie zimowym – są jednak dość częstą przypadłością. Jak odróżnić więc pewne zaniedbanie w pielęgnacji od AZS? Balsam na atopowe zapalenie skóry stosujemy przede wszystkim wtedy, gdy:

  • towarzyszy nam uporczywy świąd, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie;
  • na ciele pojawiają się czerwone grudki i plamy;
  • stany zapalne mnożą się intensywnie w okolicy łokci, kolan, twarzy, szyi, stóp czy dłoni;
  • skóra przypomina cienki, pomarszczony pergamin.

AZS to dolegliwość, która pojawia się u niemowląt i dzieci, ale to przypadłość nie oszczędzająca również dorosłych.

Balsam do atopowej skóry – co powinien zawierać?

Dobry balsam do atopowej skóry nie jest zwyczajnym kosmetykiem. Możemy stosować go na co dzień, jeśli chcemy zadbać o dogłębne nawilżenie. Taki preparat dedykowany jest jednak w szczególności osobom zmagającym się z poważniejszymi stanami zapalnymi na ciele.

Gdy szukamy skutecznego balsamu, zwróćmy uwagę na jego skład! Powinien być prosty i wolny od drażniących substancji zapachowych. A jakich składników aktywnych nie może w nim zabraknąć?

  • Emolienty tworzące warstwę ochronną i wspomagające utrzymanie prawidłowego poziomu naskórka. Należy wymienić wśród nich ceramidy, trójglicerydy, kwas linolowy czy oleje roślinne.
  • Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF) odpowiadający za nawilżenie warstwy rogowej.
  • Gliceryna, mocznik czy alantoina o działaniu dogłębnie nawilżającym i zmiękczającym.
  • Łagodzący pantenol.
  • Składniki przeciwświądowe.

Balsam do skóry atopowej – nasze rekomendacje

Jak wybrać odpowiedni balsam? Atopowe zapalenie skóry wiąże się ze szczególną pielęgnacją. Poniżej przedstawiamy więc zestawienie różnorodnych preparatów, które przynoszą ukojenie podrażnieniom, nawilżą i złagodzą świąd.

La Roche-Posay Lipikar Baume Ap+M

Na La Roche-Posay Lipikar Baume Ap+M składa się aż pięć składników aktywnych o silnym działaniu ograniczającym objawy AZS. Aqua Posae Fiiformis odbudowuje barierę ochronną skóry, niacynamid łagodzi uporczywe swędzenie i zaczerwienienia, masło Karite zabezpiecza przed podrażnieniami, woda termalna La-Roche Posay również działa kojąco. To balsam o bogatej formule, która nie pozostawia jednocześnie tłustego filmu na ciele.

Vis Plantis Atopy Skin

Czy skuteczny balsam do skóry atopowej musi być również drogi? Nie! Udowadnia to marka Vis Plantis i jej balsam Atopy Skin. To kosmetyk bogaty w kwas betulinowy, betulinę oraz składniki pochodzące z ekstraktów kory brzozy oraz ziela trędownika. Składniki te nie tylko odbudowują naturalną warstwę ochronną skóry. Ograniczają również skłonność do tworzenia się nowych stanów zapalnych i towarzyszącym im świądom czy zaczerwienieniom.

Pharmaceris Emotopic Balsam nawilżająco-natłuszczający

Składniki emolientowe, wosk z oliwek, lanolina, olej ryżowy, canola czy konopny – to główne składniki balsamu marki Pharmaceris. Emulsja zaaplikowana na skórę tworzy na niej szczególną ochronną powłokę. Pielęgnująca formuła preparatu zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. Balsam łagodzi także te podrażnienia, które już pojawiły się na skórze, usuwa uporczywy świąd oraz działa natłuszczająco i nawilżająco.

SVR Topialyse Balsam nawilżający

Warto przyjrzeć się z bliska także preparatowi, takiemu jak SVR Topialyse nawilżający balsam. Atopowe zapalenie skóry i jego objawy ulegną osłabieniu dzięki składnikom opartym na regenerującym działaniu olejów – bawełnianego, kokosowego czy babassu. Uchronią one naskórek przed przesuszeniem oraz uzupełnią w nim brakujące lipidy. Niacynamid w składzie SVR Topialyse neutralizuje zaczerwienienia. Cukry prebiotyczne wspierają także utrzymanie równowagi mikrobiomu skóry. Ten preparat można stosować zarówno na całe ciało, jak i na twarz dotkniętą AZS.

Eloderm Balsam nawilżający

Balsam Eloderm zasługuje na szczególną uwagę, dzięki składnikom przynoszącym ulgę swędzącej, szorstkiej i podrażnionej skórze. W formule tego preparatu odnajdziemy bowiem kompleks kwasów omega 3-6-9 oraz siedem olejów chroniących przed przesuszeniem. Balsam Eloderm uzupełniony został witaminą E, trójglicerydem oraz masłem shea. Emulgator ciekłokrystaliczny pozostawia z kolei skórę długotrwale nawilżoną.

Bioderma Atoderm Intensive Baume

Balsam marki Bioderma został stworzony z myślą o codziennej pielęgnacji skóry bardzo suchej, podrażnionej oraz dotkniętej AZS. Bogata, gęsta formuła ma jednocześnie łagodny i bezzapachowy charakter. Składniki zawarte w tym kosmetyku łagodzą swędzenie i koją podrażnienia. Warto podkreślić, że Atoderm Intensive Baume można stosować również u maluszków od pierwszych dni ich życia (wyjątkiem są jedynie wcześniaki).

Pamiętaj jednak, że balsam do skóry atopowej to nie wszystko. Znaczenie mają wszystkie kroki pielęgnacyjne oraz wsparcie płynące ze strony specjalisty, takiego jak wykwalifikowany dermatolog.

Autorka: Anna Mlonka