Data modyfikacji:

Jak dobrać barwę światła?

Barwa światła nie tylko potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza, lecz także wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Ciepłe jest przytulne i relaksujące, zaś chłodne pobudza do działania. Jak dobrać barwę światła do wnętrza, do pracy oraz odpoczynku? Sprawdź w artykule!

barwa światła

Barwa światła – jakie wyróżniamy i jaką wybrać?

Każdy z nas spędza czas przy sztucznym świetle praktycznie codziennie, zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich rodzajów żarówek i barwy światła, która ma znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, lecz także komfortu wykonywania wielu czynności. Może uspokajać i wyciszać lub pobudzać do działania, ponadto wpływa na postrzeganie kolorów innych przedmiotów w pomieszczeniu.

Jakie wyróżniamy barwy światła? Barwę światła określa się zwykle w Kelwinach. Im mniejsza liczba, tym cieplejsza barwa i odwrotnie. Generalna zasada jest taka, że ciepła barwa światła LED nadaje się do relaksu i odpoczynku, wycisza i wprowadza klimat przytulności.

Barwa światła neutralna to świetny wybór do pracy i nauki, natomiast chłodna barwa światła mocno pobudza do działania. Sprawdza się np. w poradniach i szpitalach.

Oto jakie wyróżniamy oznaczenia barwy światła LED i żarówek klasycznych:

  • 2000-2500 K – bardzo ciepła barwa światła, kojarzy się z intymnością, świetnie nadaje się do relaksu;
  • 2700-2800 K – ciepła barwa światła charakterystyczna dla tradycyjnej żarówki, nastrojowa i miła;
  • 3000-3500 K – lekko ciepła barwa światła, często stosowana w mieszkaniach i domach;
  • 3500-4500 K – barwa światła neutralna, pobudza do działania i wprowadza do wnętrza uczucie świeżości;
  • 5500-6500 K – zimna barwa światła odpowiadająca barwie światła dziennego, doskonale nadaje się do pracy, stosowana w gabinetach dentystycznych, szpitalach, warsztatach itp.

Barwa światła do odpoczynku i do pracy

Jaką barwę światła wybrać do pracy, a jaką do odpoczynku? Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Do gabinetu czy też innych miejsc przeznaczonych do pracy najlepiej jest wybierać chłodne światło. Jeśli pracujesz w zawodzie wymagającym skupienia i precyzji, postaw na bardzo zimne światło, które doda ci energii do działania.

Do odpoczynku natomiast świetnie sprawdzi się relaksujące, ciepłe światło. Możesz postawić także na światło neutralne, które nie jest aż tak wyciszające i uspokajające, jednak również pozwala się odprężyć.

Jaka barwa światła do sypialni?

Barwa światła w sypialni powinna być lekko ciepła, tak aby w pomieszczeniu panował klimat przytulności i relaksu. Jeśli lubisz klimatyczne wnętrza, a w sypialni głównie śpisz i leżysz, wybierz światło bardzo ciepłe. Jeżeli zaś przepadasz za stylem nowoczesnym i spędzasz w tym pomieszczeniu znacznie więcej czasu, np. czytając książki, postaw na światło lekko ciepłe.

Jaka barwa światła do kuchni i łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki i kuchni wybrać? Najlepiej stosować światło o barwie lekko chłodnej lub neutralnej. Łazienka kojarzy się większości z nas z czystością i świeżością, stąd zimne oświetlenie sprawdzi się idealnie. Natomiast w kuchni wykonujemy często precyzyjne czynności, gotując i piekąc ciasta.

Dobrą opcją jest dodanie do kuchni czy łazienki bocznych lampek o cieplejszej barwie, dzięki którym również w tych pomieszczeniach będziesz w stanie wyczarować przytulny nastrój.

Jaka barwa światła do salonu?

Do salonu koniecznie wybierz żarówki o ciepłej barwie światła. Zwłaszcza małe lampki boczne powinny wyróżniać się klimatycznym, ciepłym światłem. Podobnie lampa znajdująca się obok kanapy musi mieć ciepłe, przyjemne światło, tak aby można było bez problemu się na niej zrelaksować.

Natomiast w największej lampie w salonie, np. w żyrandolu nad stołem, możesz zamontować żarówkę LED o neutralnej barwie, tak aby można było w pomieszczeniu skupić się na pracy czy zabawie również w ciągu dnia. Jeśli jesteś fanem stylu nowoczesnego i minimalistycznego, możesz wybrać nawet żarówkę o barwie chłodnej.

Autorka: Olga Wacholc