Data publikacji:

Jak wybrać bidon do szkoły dla dziecka?

Bidon do szkoły to nieodzowny element każdej wyprawki – zapewnienie odpowiedniej ilości płynu w ciągu dnia to sprawa kluczowa dla właściwego funkcjonowania organizmu młodego człowieka. Jest wiele rodzajów bidonów, mają różną pojemność, wygląd, styl i właściwości. Sprawdź, jaki bidon do szkoły będzie najlepszy dla twojego dziecka.

bidon do szkoły

Jaki powinien być bidon dla dzieci?

Bidon na wodę dla dzieci powinien być przede wszystkim:

  • Szczelny – bidon dla dziecka szkolnego musi mieć dobre zabezpieczony korek. Najlepsze będzie podwójne zabezpieczenia przed wylaniem się wody lub płynu. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku dzieci, które noszą bidon w plecaku obok książek i zeszytów.
  • Bezpieczny – bidony dla dzieci z plastiku powinny być wolne od szkodliwych związków BPA, ftalanów i PCV. Bezpieczeństwo zapewnia np. Atest PZH (Państwowy Zakład Higieny), który bada skład chemiczny i właściwości mechaniczne produktu oraz gwarantuje, że butelka nie wpłynie negatywnie na zdrowie dzieci, a także na środowisko naturalne.
  • Poręczny – łatwy do trzymania i przenoszenia.
  • Pojemny – niekoniecznie musi mieścić litr płynu, a 500 ml to niezbędne minimum.

Bidon do szkoły z wkładem węglowym

Jeśli zależy ci na rozwiązaniach ekologicznych, wybierz bidony z wkładem węglowym. Są bardzo oszczędne – wkład węglowy filtruje wodę, którą możesz nalać do butelki po prostu z kranu. O taki wkład należy odpowiednio dbać – po każdym dniu używania należy go wysuszyć.

Dobre bidony dla dzieci znajdziesz na pewno w sklepach sportowych lub w działach sportowych sklepów internetowych, w tym na Ceneo.pl. Polecane są zwłaszcza modele z filtrem węglowym i zintegrowanym z ustnikiem.

Znakomitym wyborem będzie np. butelka filtrująca Bobble Carry Cap. Węglowy filtr wymienny oczyszcza wodę kranową z zanieczyszczeń organicznych i chloru, pozostawiając w niej jednocześnie cenne minerały. Filtr starcza na około 2 lub 3 miesiące (na 150 litrów wody), a po jego zużyciu wystarczy go wymienić na nowy. Warto skorzystać właśnie z takiej możliwości, ponieważ woda, którą należałoby kupować w sklepie i wlewać do butelki, kosztowałaby około 700 zł rocznie – właśnie tyle można zaoszczędzić, używając bidonów z wkładem węglowym.

Ciekawe bidony ma np. marka Cool Gear – wyposażono je w dodatkową, chłodzącą wkładkę żelową, co jest wygodnym rozwiązaniem na upalne dni. Za to marka Water To Go oferuje profesjonalne bidony dla sportowców, które sprawdzą się też w szkole – butelki z filtrem opracowano w technologii dla NASA. Filtr zatrzymuje metale, wirusy (np. polio i WZW typu A), bakterie i zanieczyszczenia chemiczne, poprawia też smak wody.

Bidon z rurką dla dzieci – ćwiczy mięśnie

Dla młodszych dzieci, zwłaszcza tych z zerówki szkolnej, dobrym i wspierającym rozwój mięśni zgryzu może być bidon ze słomką. Ma on wiele zalet – picie przez rurkę to doskonałe ćwiczenie mięśni twarzy, w tym ust, podniebienia miękkiego i języka.

Bidon do szkoły z rurką wspiera też naukę prawidłowego oddychania oraz koordynuje pracę części jamy ustnej i warg, a to z kolei jest potrzebne do prawidłowego rozwoju aparatu mowy, żeby zassać płyn przez słomkę (zwłaszcza gęsty, np. mus lub wyciskany sok) dziecko musi w to włożyć trochę wysiłku.

Bidon do szkoły ze stali nierdzewnej – bezpieczeństwo i nowoczesność

Starszym dzieciom podobają się bidony ze stali nierdzewnej. Są bezpieczne, ponieważ powstają z hypoalergicznego materiału szlachetnego. Ciekawe modele bidonów sportowych ma amerykańska marka Hydroflask, i choć jej bidony polecane są głównie do sportów uprawianych na zewnątrz, to sprawdzą się też jako bidony szkolne dla dzieci.

Są solidnie wykonane ze stali szlachetnej, bezpieczne i doskonale utrzymują temperaturę napoju lub wody. Mają próżniową izolację, której stan można sprawdzić, wlewając do bidonu gorącą wodę. Jeśli zewnętrzna warstwa będzie ciepła, oznacza to, że bidon przestał działać.

Bidon termiczny dla dzieci – nie tylko na wycieczkę szkolną

Twoje dziecko zamiast wody woli ciepły napój, np. herbatę? Zaopatrz go w bidon termiczny. To świetne rozwiązanie na chłodne dni, wyjścia i wycieczki.

Ale bidon termiczny będzie też trzymał temperaturę w upalną pogodę. Zazwyczaj bidony z plastiku trzymają temperaturę maksymalnie do 3 godzin, ale nie nadają się na mroźną pogodę. Jeśli zaś twoje dziecko zimą spaceruje do szkoły w minusowej temperaturze, to najlepszym rozwiązaniem będzie bidon termiczny ze stali.

Bidon szklany dla dzieci – trwałość i odporność

Bidon dla dzieci ze szkła to bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci – jest ekologiczny i trwały. Nie trzeba obawiać się, że może się stłuc – współczesne bidony szklane wykonane są z odpornego materiału. Mają właściwości termiczne – zachowują niską temperaturę płynu. Niektóre modele mają także dodatkowy pokrowiec z miękkiego materiału, który zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem szkła i ułatwia trzymanie butelki.

Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.