Data modyfikacji:

Blachodachówka: czym jest i jakie są rodzaje?

Spośród wielu materiałów budowlanych, używanych do pokrycia dachu, jednym z częściej stosowanych w praktyce jest blachodachówka. To właśnie ją zazwyczaj widzimy na dachach domów jednorodzinnych. Czym jednak jest blachodachówka i jakie są jej rodzaje? Oto odpowiedzi na te pytania!
blachodachówka

Czym jest blachodachówka?

Blachodachówka to stalowe pokrycie dachowe wykonane z ocynkowanych blach stalowych, pokrytych powłokami organicznymi. Spośród powłok ochronnych stosowanych przy produkcji blachodachówki najczęściej wykorzystuje się: poliester, polifluorek winylidenu (PVDF), pural, plastizol oraz PRELAQ 50. Grubość pokrycia waha się od 0,43 do 1,25 mm. Cechą charakterystyczną blachodachówki jest z pewnością jej estetyka i wytrzymałość oraz fakt, że nie zmienia ona ciężaru pod wpływem wilgoci (nie nasiąka wodą). Gwarancja udzielana przez producentów waha się od 10 do 12 lat, zaś wytrzymałość blachodachówki szacuje się na 25 – 70 lat. Ciężar jednego metra kwadratowego materiału wynosi od 4,2 do 6,5 kg. Blachodachówkę można układać na dachach, których minimalny spad wynosi minimum 9 - 12 stopni. Sporą zaletą tego typu pokrycia jest możliwość wyboru dachu w praktycznie każdej barwie dostosowanej kolorystycznie do elewacji budynku. 

Oprócz blachodachówki wykonanej z blachy stalowej, rynek oferuje blachodachówkę aluminiową. Jest ona zdecydowanie odporniejsza na korozję i znacznie grubsza od tradycyjnej, a co za tym idzie, jej cena rynkowa jest dużo wyższa.

Podział blachodachówki, czyli blachodachówki powlekane i z posypką

Podstawowym podziałem powyższego materiału budowlanego jest podział na blachodachówki powlekane oraz blachodachówki z posypką. Rdzeń obu powyższych grup ma grubość od 0,43 do 0,9 mm.

Blachodachówka powlekana charakteryzuje się tym, że rdzeń po obu stronach pokryty jest warstwą zabezpieczającą przed korozją. Jeśli mamy do czynienia z rdzeniem stalowym – pokrycie stanowi warstwa cynkowa. Z wierzchu zaś warstwa ochronna wykonana jest z poliestru, polimeru lub poliwinylu. Niektóre blachodachówki nie posiadają warstwy podkładowej, tylko samą powłokę zewnętrzną. Od spodu taka blachodachówka pokryta jest powłoką poliestrową, akrylową, epoksydowo-poliestrową lub specjalną farbą podkładową stanowiącą dodatkową ochronę antykorozyjną.

Przeczytaj także: Farby na dach. Ranking polecanych farb dachowych

Blachodachówka z posypką wyróżnia się pokryciem rdzenia warstwą ochronną wykonaną z cynku lub alucynku (stop aluminium, cynku i krzemu), zabezpieczającą stal przed korozją powodowaną przez wilgotne i kwaśne środowisko. Warstwa ochronna stanowi też katodową osłonę w miejscach możliwych uszkodzeń powłoki zewnętrznej, nawet w miejscach ewentualnych przecięć. 

Rodzaje blachodachówki

Najpopularniejszymi rodzajami blachodachówki dostępnymi na rynku są blachodachówki modułowe, arkuszowe i samonośne.

Blachodachówka modułowa występuje w formie pojedynczych arkuszy blachy. Wymiary arkusza to najczęściej 1200 mm na 700 mm. Blachodachówka modułowa jest łatwa w transporcie oraz prosta w montażu na dachu. Doskonale sprawdza się ona zarówno na dachach o prostej konstrukcji, jak i tych bardziej skomplikowanych.

Blachodachówka arkuszowa posiada większą powierzchnię od modułowej. Jej wymiary mogą też być wykonane na zamówienie, czyli dopasowane do wymiarów budynku. Niestety, jej wymiary utrudniają transport oraz montaż. Tego rodzaju pokrycie stosowane jest głównie na dachach jednospadowych i dwuspadowych.

Blachodachówka samonośna jest specjalnym typem dachówki wyposażonym w swojej górnej krawędzi w wyprofilowane łaty. Jej montaż odbywa się na specjalnie dedykowanych profilach montażowych (bez konieczności stosowania drewnianych łat).
Spośród nich wyróżnia się:

  • blachodachówkę płaską – długość jej modułu wynosi od 30 do 35 cm, zaś wysokość to około 3 mm. Wysokość tłoczenia blachodachówki płaskiej dochodzi do 3 cm. Taki rodzaj pokrycia może być zastosowany na dach o minimalnym kącie nachylenia wynoszącym 9 stopni;
  • blachodachówkę falistą – kształtem przypominającą klasyczną dachówkę ceramiczną, której wysokość fali kształtuje się w granicach od 30 do 45 mm, zaś długość waha się od 35 do 40 cm;
  • blachodachówkę na rąbek – bardzo chętnie wykorzystywaną w nowoczesnym budownictwie, między innymi w związku z szeroką gamą stosowanych powłok;
  • blachodachówkę trapezową – której profil przetłoczenia blachy przypomina trapez. Jest ona dostępna na rynku w wersji ocynkowanej, z powłoką alucynkową i poliestrową. Blacha trapezowa raczej rzadko jest stosowana w budownictwie jednorodzinnym;
  • blachodachówkę karpiówkę – doskonale imitującą najdroższy rodzaj dachówki – dachówkę karpiówkę. Blachodachówka jest oczywiście znacznie tańsza oraz lżejsza.
Rynek materiałów budowlanych zalewany jest wszelkiego rodzaju nowinkami. Należy do nich blachodachówka o tzw. podwyższonym standardzie akustycznym. Jest ona zbudowana z pojedynczego albo podwójnego stalowego rdzenia (każdy o grubości 0,3 mm) pokrytego z obu stron powłoką z cynku i aluminium oraz wzbogaconą konwersją chromatyczną. Ma to na celu efektywne połączenie powłok organicznych z metalicznymi. Wyjątkowy sposób nanoszenia alucynku skutkuje niemal siedmiokrotnie dłuższą ochroną przed korozją, niż przy standardowym cynkowaniu. Blachodachówki z jednym rdzeniem są wygłuszone paskami akustycznymi, z dwoma zaś posiadają wygłuszenie całkowicie wypełniające przestrzeń pomiędzy rdzeniami.
Blachodachówka jest materiałem zwiększającym swoje wymiary pod wpływem temperatury. W związku z tym bardzo ważny jest jej prawidłowy montaż na dachu budynku. Najlepiej wykonanie montażu blachodachówki zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się kompleksowym wykonywaniem pokryć dachowych.

Cena blachodachówki

Koszt blachodachówki zależy przede wszystkim od jej jakości, jakość zaś – od gatunku stali, trwałości powłoki oraz grubości pokrycia. Im grubsze warstwy, tym bardziej wytrzymały dach. Dlatego przy zakupie materiału niewskazana jest nadmierna oszczędność, bo dach to jeden z najważniejszych elementów naszego domu.

Autor: Paweł Sadowski