Data publikacji:

Wybieramy buty do nauki chodzenia dla niemowlaka

Moment, w którym maluch stawia swoje pierwsze kroczki, jest przełomowy zarówno dla niego, jak i jego rodziców. Wiele osób z niecierpliwością czeka na odgłosy tuptania małych stópek. Zanim jednak to nastąpi, niemowlaka czeka dłuższy trening. Czy będą mu potrzebne buty do nauki chodzenia? A jeśli tak, to jakie wybrać?
buty do nauki chodzenia

Pierwszy krok postawiony przez niemowlę to moment ważny i wzruszający. Zwykle jest również powodem rozpoczęcia poszukiwania pierwszych bucików dziecięcych. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy moment na ich zakup, a także jakie buty wybrać, by stopy maluszka rozwijały się prawidłowo.

Kiedy niemowlę zaczyna chodzić?

Z reguły niemowlęta rozpoczynają próby samodzielnego stawiania kroczków w okolicach 10.-12. miesiąca życia. Zdarzają się jednak dzieci, które usiłują chodzić nieco wcześniej lub przeciwnie – dopiero po ukończeniu 1. roku życia.

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że chodzenie jest naturalnym mechanizmem wpisanym w ludzką naturę, dlatego dziecko nie powinno być do niego zmuszane. Maluch nie może być zbyt wcześnie stawiany na nóżki – może to zaszkodzić prawidłowemu rozwojowi bioder, kręgosłupa oraz kolan. Analogicznie, gdy roczniak jeszcze niezbyt dobrze radzi sobie z chodzeniem, rodzice nie powinni się zamartwiać. Każdy malec rozpoczyna chodzenie w swoim czasie.

Dziecko zaczyna chodzić. Czy to pora na buty do nauki chodzenia?

Stało się: twój malec swobodnie przemieszcza się przy meblach i samodzielnie wstaje. Z pewnością zastanawiasz się, czy to dobry moment, aby kupić mu jego pierwsze buciki. Możesz być zaskoczony, jednak z tym krokiem warto odrobinę się wstrzymać. Pediatrzy podkreślają, że dla rozwoju dziecięcej stopy najzdrowsze jest chodzenie boso. Dzięki temu mała stópka ma możliwość swobodnego poruszania się, a maluch prędzej zyskuje poczucie równowagi i świadomość własnego ciała.

Wiemy jednak, że na małego spacerowicza w domu może czyhać wiele niebezpieczeństw. Jeśli martwisz się, że twoje dziecko upadnie podczas wczesnych prób chodzenia, załóż mu cienkie antypoślizgowe skarpetki.

Kiedy kupić buty dla niemowlaka do nauki chodzenia?

Pierwsze buciki dla dziecka warto kupić wówczas, gdy brzdąc porusza się na tyle pewnie, by móc spacerować z rodzicami poza domem. Buty niemowlęce pełnią przede wszystkim rolę ochronną. Nie ulega przecież wątpliwości, że chodzenie boso po chodniku może być dla dziecka niebezpieczne.

Wybór pierwszych niemowlęcych bucików nie powinien pozostawać kwestią przypadku. Musisz wiedzieć, że to, jakie buty do nauki chodzenia wybierzesz, może mieć znaczący wpływ na rozwój stóp dziecka.

Jakie buty do nauki chodzenia będą najlepsze?

Dobre buciki do nauki chodzenia pozwolą twojemu dziecku szybciej opanować sztukę samodzielnego poruszania się, a jego stopom – rozwijać się prawidłowo. O czym należy pamiętać, kupując pierwszą parę obuwia dla niemowlaka?

1. Buty do nauki chodzenia muszą być elastyczne

Stópka dziecka dla zrównoważonego rozwoju wymaga maksymalnej swobody. Właśnie dlatego, podeszwa niemowlęcych bucików powinna być elastyczna i zginać się – tak jak stopa – w 1/3 długości. Unikaj sztywnych bucików dziecięcych oraz tych ze zbyt grubą podeszwą.

2. Podeszwa butów dziecięcych

Każde buciki niemowlaka – czy to trampki, czy sandały – powinny mieć płaską podeszwę oraz wkładkę wewnętrzną. Nawet najmniejsze obcasy mogą powodować zniekształcenia stopy i zaburzać równowagę dziecka!

3. Jaki rozmiar butów do nauki chodzenia wybrać?

Częstym błędem rodziców jest kupowanie zbyt dużych bucików z myślą, że dziecko będzie mogło korzystać z nich dłużej. Niestety, za duże obuwie na pewno nie będzie dla niego wygodne, a nawet może powodować zaburzenia równowagi. Ponadto za duże buty nie będą zginać się w odpowiednim punkcie w trakcie chodu. Wybieraj buciki dłuższe o jedynie 0,5-1 cm od dziecięcej stópki – tyle wystarczy, by zapewnić jej swobodę niezbędną do ruchu.

4. Odpowiednie miejsce na paluszki

Kolejną istotną kwestią idealnych bucików dla dziecka jest ich kształt. Powinny być dobrze dopasowane w kostce i rozszerzać się w kierunku palców, tak by te nie ocierały się o siebie wzajemnie. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju obuwia dziecięcego – butów sportowych, sandałków, obuwia zimowego.

5. Obuwie do nauki chodzenia: jaki materiał?

Dziecięce buciki powinny być wykonane z przewiewnych, najlepiej naturalnych materiałów. Stopa niemowlaka poci się intensywniej niż u dorosłego, co w połączeniu ze złej jakości obuwiem może skutkować odparzeniami. Dodatkowo, dobre buciki dziecięce często wyposażone są w małe wywietrzniki zapewniające dopływ powietrza.

Ile par butów do chodzenia powinno mieć dziecko?

Stopy niemowlaka szybko rosną, dlatego dziecięce buciki należy regularnie wymieniać. Maluchowi wystarczy jedna para obuwia sportowego, sandałki oraz cieplejsze obuwie zimowe. W szafie dziecka mogą znaleźć się również bardziej eleganckie buciki, zakładane na ważne okoliczności.

Czy niemowlak potrzebuje kapci? Jak wspomnieliśmy, w warunkach domowych malec może chodzić jedynie w miękkich antypoślizgowych skarpetkach, które uchronią go przed upadkiem. Dzieci, które poruszają się pewniej, powinny jak najczęściej poruszać się boso.

Buciki do nauki chodzenia: podsumowanie

Dla zdrowia małej stópki najzdrowsze jest chodzenie boso – dzięki niemu kości i mięśnie kształtują się prawidłowo, a maluch zyskuje poczucie równowagi. Na pierwsze buciki przychodzi pora, gdy maluch zaczyna spacerować samodzielnie poza domem. Pamiętaj o zasadach doboru odpowiednich bucików dziecięcych, a stopy twojego bobasa będą rozwijać się prawidłowo.
Autorka: Joanna Stanuch