Data publikacji:

Co odstrasza dziki? Co stosować, aby dziki do nas nie podchodziły?

Dzik potrafi być niebezpieczny dla człowieka – może mierzyć nawet 2 metry długości, ważyć 300 kilogramów i biegać z prędkością 40 km/h. Nie wspominając już o tym, że gdy się zapędzi, potrafi doszczętnie zniszczyć uprawy. Zastanawiasz się, co odstrasza dziki? Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym odpowiadamy na to pytanie.

co odstrasza dziki

Co odstrasza dziki? Butelki i puszki

Ten sposób sprawdza się także na ptaki czy krety. Na swoich uprawach, mniej więcej co 2 metry, wbij w ziemię kijek. Do każdego z nich przywieś metalowe puszki lub plastikowe butelki. Dobrze, gdyby na jednym kijku było ich kilka. Podczas wiatru butelki i puszki zaczną hałasować, a to może skutecznie odstraszyć zwierzę. 

Sprawdź, co stosować na pluskwy w domu

Siatka i pastuch odstraszają dziki

To rozwiązanie jest jednym z najskuteczniejszych. Wytrzymała, wysoka, metalowa siatka zapobiega wejściu dzika na teren upraw czy twojego gospodarstwa. Świetne efekty daje też elektryczny pastuch. Warto zwrócić uwagę na to, aby kupować wyłącznie pastuchy z atestami – tylko dzięki nim będą bezpieczne dla zwierząt i ludzi.

Pastuch nie może ranić zwierzęcia! Ma jedynie spowodować u niego ból i w ten sposób go odstraszyć. Odgradzając swoją działkę lub uprawy pastuchem, pamiętaj o wywieszeniu tabliczki  „UWAGA OGRODZENIE ELEKTRYCZNE”. Na dziki najlepiej sprawdza się pastuch podwójny – ten pojedynczy zwierzę może przerwać. 

Armatka hukowa jako sposób na odstraszenie dzików

Jest to dość spory wydatek, ale jeśli jako rolnik masz duży problem z dzikami, to takie urządzenie z pewnością ci się przyda. Armatka hukowa zasilana jest gazem propan-butan. Ten napływa do komory z zapalnikiem, a później następuje eksplozja. Dźwięk wydawany z takiej armatki może mieć natężenie nawet 120 dB, więc skutecznie odstraszy dziki. Oczywiście taka armatka działa całą noc. Nie musisz jej pilnować ani samodzielnie odpalać – urządzenie robi to samoistnie nawet co 1 do 30 minut (w zależności od modelu i ustawień). 

Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Niestety tak – armatka nie nadaje się do upraw, w pobliżu których znajdują się domy mieszkalne. Tak głośny dźwięk nie będzie odpowiedni dla człowieka – szczególnie, że powtarza się całą noc.

Intensywne światło odstrasza dziki

Jeśli spotkacie się z dzikiem oko w oko, to możecie skorzystać z migającego światełka waszego telefonu lub mocnej latarki. Pamiętajcie jednak, że światło musi być bardzo intensywne, dlatego ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Dziki niszczą wasze uprawy? Skorzystajcie ze specjalnych urządzeń, które w nocy emitują nieprzyjemne dla dzików światło. Wiele z nich działa na fotokomórkę. 

Jaki zapach odstrasza dziki?

Aby odstraszyć dzika, można skorzystać też ze sprawdzonych metod opierających się na intensywnych zapachach. Zatem jakich woni nie lubi dzik?

Ludzki pot

To może wydawać się zaskakujące, ale intensywny zapach ludzkiego potu potrafi skutecznie odstraszyć dziki. Jak wykorzystując tę wiedzę, odstraszyć dzika od swoich upraw? Zebrać przepocone koszulki i rozwiesić je na kijkach dookoła pola. Zamiast koszulek do tej metody możecie użyć też ludzkich włosów. Wystarczy ścięte włosy umieścić w pończochach, a następnie porozrzucać je po uprawach. 

Czarna pasta do butów

W sklepie kupicie ją za kilka złotych. Wystarczy wysmarować nią drzewa niedaleko waszych upraw lub gospodarstwa, a unosząca się woń skutecznie odstraszy zwierzę. 

Detergenty

Takie jak proszek do prania czy mydło. W dużych ilościach skutecznie drażnią one dzikie nozdrza. Wystarczy więc rozsypać duże ilości proszku dookoła upraw i liczyć, że zwierzę nie podejdzie. 

Ropa

Namocz w niej sznurki lub grubsze linki i rozwieś dookoła własnego pola. 

Zapachy większego drapieżnika

Na przykład niedźwiedzia. Jak go zdobyć? Kupić specjalny preparat o takiej woni, spryskać nim bawełniane szmatki, a następnie rozwiesić wokół pola. 

Co odstrasza dziki? Gotowe środki

Tutaj do wyboru macie zarówno środki działające na węch zwierzęcia, jak i jego słuch czy wzrok. Najpopularniejsze i najtańsze są jednak te pierwsze. Środki o nieprzyjemnych zapachach można kupić w formie płynu, proszku czy granulatu. 

Dobrym patentem na odstraszenie dzika jest także odstraszacz ultradźwiękowy. Takie urządzenia są tańsze niż wspominane już armatki hukowe. Wystarczy dopiąć je do głośników, a emitowanie ultradźwięki powinny odstraszyć zwierzynę. UWAGA – ultradźwiękowe odstraszacze mogą być też słyszalne przez zwierzęta domowe! Te jednak z reguły są przyzwyczajone do takich dźwięków, ponieważ podobne słyszą w naszych domach – często emitują je stare telewizory czy monitory. 

Jak się zachować, gdy spotkasz dzika oko w oko? 

Spotkanie z dzikiem może być dla człowieka wyjątkowo niebezpieczne. Jeśli dzik stanie na twojej drodze, to przede wszystkim NIE uciekaj – to tylko zachęci go do gonitwy. Zatrzymaj się w miejscu, nie ruszaj się, a gdy dzik odwróci wzrok, powoli się wycofuj. Nie rób gwałtownych ruchów – nie przeganiaj go rękoma i nie odganiaj w inny sposób.

Jeśli nie uda ci się wycofać w spokoju, to uciekaj na wysokie drzewo. Podczas ucieczki wielokrotnie skręcaj – dzik jest mało zwrotny i to może dać ci przewagę. Nie pozwól, aby dzik sprowadził cię do parteru! Możesz wtedy wyjść z całego zamieszania z poważnymi obrażeniami – dzik buchtuje, a więc kłami prze do przodu. Nikt nie chciałby przekonać się o tym na własnej skórze...

Dzik może być dla człowieka niebezpieczny i w dodatku niszczy jego uprawy, dlatego warto wiedzieć, jak go od siebie odstraszyć. Pamiętaj jednak, aby na własną rękę nie odstrzeliwać zwierzyny – dzikie zwierzęta są pod opieką myśliwych i to oni mogą jedynie legalnie się tym zajmować. Ponadto zabicie zwierzyny, a później transport zwłok może być dla ciebie niebezpieczny – dziki przenoszą gruźlicę oraz zapalenie wątroby typu E. Inne przenoszone przez nich choroby, jakie jak ASF, mogą być z kolei śmiertelne dla twoich zwierząt. Nie warto więc ryzykować i lepiej spróbować mniej drastycznych metod.

Autorka: Klaudia Borycka