Data modyfikacji:

Co to jest trenażer i jaki wybrać?

Trening kolarski w domu jest możliwy do wykonania, jeśli zainwestujesz w trenażer rowerowy! Trening na trenażerze to dobre rozwiązanie na okres zimowy i na deszczowe letnie dni. W ofercie producentów można znaleźć trenażery dla rowerów górskich i typowych szosówek. Co to jest trenażer i jaki wybrać?
Co to jest trenażer

Co to jest trenażer?

To urządzenie, w którym rozkochasz się, jeśli pasjonuje cię jazda na rowerze, a podczas chłodnych jesiennych i zimowych dni nie masz ochoty ruszać się z domu. Trenażer świetnie sprawdzi się także, gdy czerwcowa burza za oknem krzyżuje twoje plany na rowerowe popołudnie. A forma sama się nie zrobi!
Trenażer kolarski to urządzenie, które pozwala utrzymać rowerową formę na odpowiednim poziomie bez konieczności wychodzenia na zewnątrz! Umożliwia to przekształcenie twojego roweru w rower stacjonarny, bez konieczności zmiany twojej pozycji kolarskiej. Rezultaty wykręcania osiągów w domu możesz rejestrować w aplikacjach na smartfona tak samo jak wtedy, gdy śmigasz w terenie.

Zainwestuj w sprzęt odpowiadający indywidualnym potrzebom

Każdy trenażer rowerowy – tak jak wszystko – ma swoje wady i zalety, dlatego trudno jest wskazać na jeden najlepszy model. Obecnie na rynku można kupić wiele rodzajów trenażerów rowerowych. Modele różnią się od siebie konstrukcjami oraz zastosowaniami. Przed podjęciem finalnej decyzji, zrób porządne rozeznanie w temacie. Zasięgnij opinii innych użytkowników, porównaj parametry i sprawdź, który trenażer jest najcichszy :) Bo musisz wiedzieć, że trenażer do ćwiczeń może narobić niezłego hałasu! Cichy trenażer to spory wydatek, a zarazem ogromny skarb.
Zobacz, jaka bieżnia do domu będzie dobrym wyborem

Trenażer – co to jest? Jak działa trenażer do ćwiczeń?

Trenażer rowerowy to urządzenie stacjonarne, do którego podłączysz rower górski, szosowy i… właściwie każdy inny. Wybierając trenażer, zwróć uwagę na możliwość zakupienia przystawek umożliwiających symulowanie różnorodnych warunków jazdy, z jakimi miałbyś do czynienia w terenie. Przykładowo – można zmieniać kąt nachylenia, symulując jazdę pod górę o wybranym stopniu ostrości podjazdu. Co to daje? Urozmaica trening, poprawia kondycję i daje możliwość ćwiczenia różnorodnych technik jazdy.

Jaki wybrać trenażer? Rower przybiera inne oblicze

Są trzy rodzaje trenażerów:
  1. Trenażer magnetyczny – rower przymocowuje się na ramie, co zapewnia stabilność podczas jazdy. Magnesami wybierasz opór dla kół. To najbardziej uniwersalny rodzaj trenażera.
  2. Trenażer rolkowy – używany również przez zawodowców, którzy wykonują na nim rozgrzewkę przed wyścigami. Ten rodzaj sprzętu nie ma podparcia, więc wymaga od kolarza utrzymywania równowagi. Jakie z tego korzyści? Trenażer rolkowy oferuje jazdę zbliżoną do jazdy w terenie.
  3. Trenażer hydrauliczny – aby podpiąć pod niego rower, wymontuj tylne koło, a następnie umieść rower na ramie ze specjalną kasetą. To drogi sprzęt, ale doskonale odwzorowuje jazdę jak na prawdziwej drodze!

Co lepsze: trenażer czy rower stacjonarny?

Pierwsza i chyba najbardziej istotna różnica – rower stacjonarny to rozbudowany sprzęt, dodatkowy „mebel” w domu, często bardzo pokaźnych rozmiarów (szczególnie jeśli wybierzesz rower stacjonarny poziomy). Jednak ogromną zaletą rowerów stacjonarnych jest to, że nawet najbardziej podstawowe modele oferują wiele programów treningowych na spalanie kalorii, zwiększanie wytrzymałości, zrzucenie zbędnych kilogramów czy też przebycie wyznaczonej odległości. W przeciwieństwie do trenażerów, rower stacjonarny pionowy oraz rower stacjonarny poziomy to urządzenia, które zajmują więcej miejsca i nie da się ich tak łatwo schować. Niemniej warto wiedzieć, jaki rower stacjonarny kupić do domowego treningu.
Zdjęcie: friends_stock / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.