Data publikacji:

Co zrobić w klasie na Dzień Chłopaka?

Dzień Chłopaka w Polsce przypada na 30 września, choć w polskim kalendarzu możemy znaleźć także inne daty, gdy obchodzone jest to święto. Z tej okazji dziewczyny powinny się wykazać, by sprawić swoim kolegom, braciom, partnerom czy ojcom niespodziankę - na przykład zaproponować wspólne aktywności lub wręczyć niewielki upominek, dzięki któremu poczują się docenieni. Ten dzień warto spędzić fajnie także w szkole. Podpowiadamy, co zrobić w klasie na Dzień Chłopaka –przedstawiamy pomysły na prezenty i niespodzianki dla chłopców.

dzień chłopaka

Co zrobić w klasie na dzień chłopaka? Niespodzianki dla chłopców

W Polsce najbardziej znane jest Święto Kobiet – nikt nie ma wątpliwości, że obchodzone jest 8 marca. Kiedy jednak warto przygotować niespodzianki dla chłopców? Data, kiedy obchodzi się Dzień Chłopaka, może budzić wątpliwości – w kalendarzu możemy znaleźć kilka dni, gdy świętują panowie. Wiąże się to z faktem, że istnieją różne tradycje, co może prowadzić do nieporozumień. Dzień Chłopaka obchodzony jest przede wszystkim 30 września – to święto popularne wśród dzieci i nastolatków. Zwykle właśnie 30 września w szkole dziewczynki przygotowują prezenty dla chłopaków.

10 marca obchodzony jest Dzień Mężczyzny – zwykle świętowany przez dorosłych. W wielu szkołach jednak może istnieć zwyczaj, by świętować właśnie tego dnia – często dziewczyny czują się zobligowane, by zrewanżować się za upominki, które otrzymały dwa dni wcześniej i pragną zrobić to od razu. Warto mieć świadomość, że jest to katolicka tradycja, nawiązująca do historii 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Niektórzy obchodzą także Dzień Mężczyzny 4 kwietnia (to tradycja wywodząca się z PRL) lub 19 listopada (od 1999 r. to oficjalna międzynarodowa data wybrana przez ONZ).

Oczywiście, najważniejsza jest pamięć – w szkole lub klasie warto wybrać jedną datę, tak, aby wszystkie zainteresowane obchodami osoby mogły wziąć w nich udział i wcześniej się przygotować.

Klasowy Dzień Chłopaka – prezent

Przyjęło się, że w Dzień Chłopaka dziewczyny przygotowują dla kolegów drobne upominki. W tym celu warto wcześniej zorganizować w tajemnicy przed chłopcami zrzutkę. Nie muszą – a nawet nie powinny – być to bardzo drogie rzeczy, co mogłoby być krępujące zarówno dla osób obdarowywanych, jak i dla tych koleżanek, które nie chcą lub nie mogą na ten cel przeznaczyć większej kwoty pieniędzy. Ważna jest pamięć, dobry pomysł i kreatywność. Przy okazji warto pokazać, że wiemy, co nasi koledzy lubią i czym się interesują.

Wśród prezentów, które zawsze się sprawdzają na klasowy Dzień Chłopaka warto wymienić:

Słodycze, słodkie wypieki

Mogą to być na przykład czekoladki, lizaki w zabawnych kształtach lub urocze, słodkie muffinki. Dobrze sprawdzą się samodzielnie przygotowane wypieki – nawet jeżeli nie będą do końca idealne, chłopcy docenią nakład pracy włożony w ich zrobienie. Oferta ciekawych słodkości w sklepach jest jednak bardzo szeroka i nie powinniście mieć żadnego problemu ze znalezieniem czegoś pasującego do okazji i oryginalnego. Sprawdzą się na przykład krówki w opakowaniach z napisem Super Chłopak.

Breloczki

W zależności od wzoru, przypadną do gustu młodszym i starszym. Chłopcy będą mogli ozdobić nimi plecak lub piórnik albo przypiąć je do kluczy, dzięki czemu trudniej będzie je zgubić. Możecie zdecydować się na ciekawe motywy, na przykład nawiązujące do hobby czy ulubionego sportu kolegów. Najtańsze breloczki można kupić już za kilka złotych. Jeżeli na prezent możecie przeznaczyć nieco więcej pieniędzy, wybierzcie modne, markowe breloczki na przykład Lego lub Star Wars.

Kubki z ciekawą grafiką lub napisem

Prezent uniwersalny. Każdy pije herbatę lub inne napoje, dlatego też nie ma obaw, że upominek okaże się nieprzydatny. Aby jednak zrobić wrażenie na obdarowanych, warto wybrać kubki z ciekawą, zaskakującą grafiką: ze śmiesznym lub miłym napisem takim jak Super Chłopak czy Kubek fajnego chłopaka.  Można także znaleźć lub zamówić kubki z imionami każdego z chłopców – nie powinno być to drogie.

Przybory szkolne

Przydatny prezent, który zapewne spodoba się nie tylko kolegom, ale również ich mamom. Nie powinny być to jednak zwykłe, nudne długopisy czy linijki – nie zrobią one odpowiedniego wrażenia. Zamiast tego warto poszukać ciekawszych akcesoriów. Mogą to być na przykład przybory z modnych serii z superbohaterami czy filmów, wieczne pióra lub długopisy ścieralne.

Komiksy

Zeszyty komiksów nie są drogie, tymczasem Dzień Chłopaka może być doskonałą okazją, by zachęcić kolegów do lektury i podsunąć im jakiś ciekawy tytuł. Może to być kultowy “Tytus, Romek i Atomek”, “Kajko i Kokosz” albo jedna z części “Thorgala”. Wybór jest ogromny! Zanim dokonacie zakupu, upewnijcie się jednak co do kategorii wiekowej.

Pomysły na klasowy Dzień Chłopaka

Obchody Dnia Chłopaka nie muszą ograniczać się wyłącznie do upominków. Możecie zaskoczyć kolegów także na inne sposoby – na przykład przygotować dla nich wykonanie piosenki, nagranie życzeń lub zrobienie dla każdego kanapek na drugie śniadanie czy innego poczęstunku.

Dobrym pomysłem może być również ustalenie z nauczycielem, że ten dzień będzie poświęcony nie na typowe zajęcia szkolne, lecz aktywności szczególnie interesujące dla chłopców (alternatywnie można spędzić w ten sposób jedną godzinę lekcyjną np. podczas lekcji z wychowawcą). Mogą to być na przykład:

  • zawody sportowe
  • turniej planszówek
  • turniej gier rpg,
  • wycieczka do kina
  • wycieczka do muzeum na interesującą chłopców wystawę.

Jeżeli nauczyciele nie wyrażają zgody na takie aktywności, zawsze możecie zaplanować wyjście do kina czy na boisko po szkole.

Autorka: Anna Michalska