Data modyfikacji:

Najlepszy crossover. Ranking

Komfort i bezpieczeństwo jazdy to ostatnimi czasy najbardziej pożądane kryteria oceny samochodów. Bez wątpienia coraz bardziej popularne SUV-y czy crossovery spełniają oba te kryteria. Mimo że pierwotnie oba te modele miały się od siebie mocno różnić, aktualnie granica bardzo się zaciera. Jaka jest różnica między SUV-em a crossoverem? Jakie crossovery cieszą się największą popularnością?
crossover ranking

SUV a crossover

Popularność aut terenowo-rekreacyjnych tak gwałtownie wzrasta, że ciężko odróżnić, co jest SUV-em, a co crossoverem. Sam termin „crossover” nie został w stu procentach zdefiniowany, dlatego też wielu producentów nie używa tego pojęcia, aby zdefiniować swoje pojazdy. SUV z pierwotnego założenia to auto łączące w sobie funkcje samochodu terenowego, osobowego i sportowego. Charakteryzuje się kombinacją wysokiego komfortu jazdy, przestronności, mocnego silnika i bardzo często urozmaiceń umiejętności poruszania się w terenie.

Crossovery wyróżnia to, że stworzone zostały z myślą głównie o miejskiej jeździe. Z założenia auta te mają być przestronne, komfortowe i przede wszystkim ekonomiczne. Jednak crossovery i SUV-y mają wiele cech wspólnych, przez co w ogólnym rozrachunku wychodzą bardzo podobnie. Jakie zatem crossovery cieszą się największą sławą?

Zobacz także, jaki SUV będzie dla ciebie najlepszy

Crossover – ranking

Z racji tego, że crossovery bardzo licznie pojawiają się wśród rankingów samochodowych jako polecane auta, postanowiliśmy przedstawić ranking najpopularniejszych pojazdów z tego konkretnego modelu.

Hyundai Kona

Crossover prosto z Azji. Hyundai w tej wersji pojawił się na rynku w 2017 roku i niemal od razu zyskał miano miejskiego SUV-a. Producenci postawili na wysoką jakość i komfort z jazdy, jednak Hyundai Kona powstawał z myślą o kierowcach, którzy lepiej czują się w mniejszych autach. Kona posiada wyposażenie podobne do bratniego Tucsona.

Wizualnie auto wpisuje się w najnowsze standardy modowe, wewnętrznie również nie odstaje. Dobrze dopasowany system obsługi komputera pokładowego wraz z całym elektronicznym wyposażeniem sprawia, że Kona jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, nie gubiąc przy tym charakteru. Wersje silnikowe pierwotnie powstały dwie: jednostka benzynowa i wysokoprężna.

W 2019 roku Kona doczekała się jednak odsłony nowego wariantu, jakim jest hybryda. Najbardziej pożądanym modelem jest jednostka 1.6 T-GDI o mocy 198 KM. Silnik charakteryzuje się niezwykłą dynamiką jazdy, przy czym dalej zachowane zostały standardy z crossovera, takie jak ekonomia jazdy.

Warianty cenowe różnią się przede wszystkim w zależności od klasy wyposażenia. Mniejszy silnik, bo 1.0 T-GDI 120 KM, w średnim standardzie „Comfort” kosztuje w okolicach 80-85 tysięcy złotych, gdzie np. wersja premium N-Line ze wspomnianym silnikiem 1.6 to wydatek rzędu 135 tysięcy złotych. Czy warto zainteresować się Hyundaiem Kona? Zdecydowanie tak. Wysoka dokładność wykonania w połączeniu z dynamicznie rozwijającą się marką to coś, co wyznacza nowe standardy na rynku motoryzacyjnym.

Peugeot 3008

Miejska wersja większego 5008. Czy gorsza? Wiele osób broniłoby tutaj strony crossovera. Peugeot świetnie odrobił pracę domową i w drugiej generacji tego modelu ponownie zyskał w oczach kierowców. Co wyróżnia Peugeota 3008 na rynku motoryzacyjnym? Bez wątpienia wykończenie wnętrz, dostępne miejsce dla podróżnych i spory bagażnik. Mimo że jest to reprezentant rodziny miejskich SUV-ów, z niejednym z nich mógłby stanąć w rywalizacji.

Dominująca na rynku jednostka benzynowa 1.6 o mocy kolejno 120, 140 lub 156 KM nie ma się czego powstydzić. Każdy z wariantów jest dynamiczny i pozwala na bardzo elastyczną jazdę, nie poświęcając ani trochę komfortu i bezpieczeństwa.

Silniki wysokoprężne również wysoko pozycjonują się w rankingach. Najpopularniejsze z nich są oczywiście jednostki o pojemności 1.5 BlueHDI i mocy 131 KM. Kolejnym atutem Peugeota jest ciągła praca nad optymalizacją swojego pojazdu. Niedawno, bo w 2016 roku, pojawiła się na rynku II generacja, a już w 2020 roku doczekała się liftingu. Peugeot dąży do odejścia od opinii miejskiego minivana, coraz to bardziej zbliżając się do kompaktowego crossovera z krwi i kości.

Najpopularniejsza jednostka diesla z przełomu 2018/2019 kosztuje obecnie około 90 tysięcy złotych w średniej klasie wyposażenia. Dla porównania benzynowy silnik 1.6 PureTech w bogatszej wersji cenowo waha się w okolicach 115-120 tysięcy złotych.

Audi Q2

Crossover niemieckiego producenta. Audi posiada szeroką gamę pojazdów w niemal każdym rodzaju, jednak to właśnie Q2 pojawia się na szczytach rankingów miejskich crossoverów. Wizualnie Audi oferuje bardzo agresywny wygląd pojazdu. Odpowiednio dobrany grill czy lampy tylko potwierdzają słuszność tego stwierdzenia. Nie bez powodu producent ten słynie z aut sportowych, co przekłada się również na bardziej kompaktowe wersje.

Auto, mimo że przeznaczone do jazdy miejskiej, nie odbiega od SUV-ów czy innych aut rodzinnych typu kombi. Producent zaoferował swoim klientom przestronne wnętrze i spory bagażnik, co wpływa na wygodę i komfort nawet dłuższych podróży. Z innych atrakcji, jakie oferuje Audi, warto zaprezentować zestaw multimedialny o przekątnej 12.3 cala, który bez zastrzeżeń współpracuje z komputerem pokładowym. Dokładając do tego dobrze dobrany zestaw audio, producent gwarantuje wysokiej jakości doznania płynące z połączenia multimedialnych elementów.

Najpopularniejszym modelem Audi Q2 z jednostką benzynową jest 1.5 TFSI o mocy 150 KM, który można nabyć już za 70 tysięcy złotych. Z silników wysokoprężnych najbardziej polecaną jednostką jest 110-konna wersja 1.6, której cena waha się w okolicach 90 tysięcy złotych za model z przełomu 2019-2020 roku.

BMW X2

Nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu jednej z najpopularniejszych marek samochodowych. BMW, konstruując X2, opracowało bryłę, która odbiega od tradycyjnych SUV-ów tego producenta, przez co wspomniany model zyskał miano crossovera. Wyglądem łączy w sobie elementy kompaktowego coupe z wcześniej wspomnianym SUV-em, co bez wątpienia wyróżnia je spośród innych uczestników ruchu drogowego. BMW, mimo zgrabnej budowy, oferuje sporą ilość miejsca dla podróżnych.

Jak na pioniera motoryzacji przystało, do dyspozycji mamy usportowione, mocne jednostki silnikowe z tego modelu. Z „benzyniaków” najlepiej zaopatrzyć się w wersję 1.5 18i o mocy 135 KM, z diesla polecamy klasyczne 2.0 z rozszerzeniem M sport. BMW uznawane jest za markę premium, więc i ceny to sugerują. Najuboższe wersje wyposażenia można nabyć za mniej niż 100 tysięcy złotych, jednak konkretniejsze, najbardziej polecane egzemplarze znajdują się między 120 a 150 tysięcy złotych.

Na rynku motoryzacyjnym coraz więcej zauważyć można crossoverów. Powyżej znajdują się wybrane, jedne z najpopularniejszych pozycji z przeróżnych półek jakościowych. Gama crossoverów jest znacznie szersza i zdecydowanie zachęca do zapoznania się z jej możliwościami. Jeżeli szukasz czegoś mniejszego, ale równie przestronnego jak kombi, nie pasjonują cię potężne SUV-y, a ekonomia i komfort jazdy to główne kryteria twojego wyboru, to zapewniam, że crossover okaże się strzałem w dziesiątkę!

Autor: Przemysław Mańka