Data modyfikacji:

Jakiego SUV-a kupić?

Moda na SUV-y trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Są wygodne, świetnie radzą sobie w miejskiej dżungli i na nowo definiują prestiż. Mają też wiele innych zalet, które poznasz, decydując się na ten tym samochodu. Podpowiadamy, jakiego SUV-a kupić.

jakiego suva kupić

Czym są SUV-y?

SUV to skrótowiec od angielskiego określenia Sport Utility Vechicle. Określa samochody łączące cechy auta osobowego, terenowego, a czasem także sportowego. SUV-y bardzo często są bogato wyposażone i stanowią flagowe modele marek. Mimo wielu cech samochodów terenowych, np. napędu na cztery koła, orurowania czy podwyższonego zawieszenia, ich środowiskiem naturalnym jest miasto oraz asfalt.

Modę na SUV-y rozpoczęła na duża skalę Toyota RAV4, debiutująca w 1994 roku. Model ten nie próbował udawać surowej terenówki i był dostępny z komfortowym, bogatym wyposażeniem. Przeznaczeniem samochodu było miasto.

Wygodna pozycja za kierownicą i możliwość pokonywania przeszkód spodobała się użytkownikom, którzy docenili terenowe możliwości wysokiego zawieszenia. Wraz z nadejściem takich samochodów jak Porsche Cayenne, BMW X5, Audi Q7 czy Jeep Grand Cherokee, SUV-y stały się synonimem prestiżu i zajęły miejsce luksusowych sedanów.

Dlaczego warto kupić SUV-a?

Istnieje wiele powodów, dla którego warto zakupić samochód z nadwoziem typu SUV. Nowoczesne SUV-y są komfortowe, zapewniają wysoką pozycję za kierownica, umożliwiającą wygodną obserwację drogi i cechują się dużym bezpieczeństwem. Najczęściej mają duży bagażnik, co przydaje się podczas podróży rodzinnych, wypadów na narty i wielu innych aktywności.

Napęd na cztery koła oraz wysoki prześwit umożliwiają wjazd w lekki teren oraz ułatwią codzienne użytkowanie samochodu osobom mieszkającym w terenach górskich. Te zalety przydadzą się także w mieście, gdzie powszechnym problemem są progi zwalniające, dziury w jezdni czy wysokie krawężniki.

Jakiego SUV-a warto kupić?

To mało precyzyjne pytanie, istnieje bowiem wiele rodzajów SUV-ów i wyróżnia się nawet osobne segmenty, np. A, B, C. Choć dawniej SUV-ami określano głównie duże uterenowione samochody, dziś spotyka się także SUV-y miejskie, kompaktowe, rodzinne itd.

Do jednego worka wrzucane są czasem także crossovery, czyli samochody osobowe o wyższym zawieszeniu i bardziej muskularnym wyglądzie. Nie daj się jednak zwieść – duże wymiary zewnętrzne nie oznaczają bardziej przestronnego wnętrza.

Jaki SUV wybrać?

Ile trzeba wydać na zadbanego SUV-a i jakie propozycje znajdziesz w konkretnych kwotach? Przygotowaliśmy listę popularnych modeli w danych widełkach cenowych, którym warto się przyjrzeć. Pamiętaj, że wyjątkowo niska cena samochodu może wskazywać na zły stan techniczny, duży przebieg lub powypadkową historię samochodu.

Przeczytaj także: Małe auta miejskie - jaki samochód miejski kupić?

W wielu przypadkach warto wybrać egzemplarz nieco gorzej wyposażony, ale lepiej utrzymany. Tym bardziej, że naprawy luksusowych SUV-ów bywają bardzo kosztowne i wielu kierowców pozbywa się aut w momencie, gdy wymagają gruntownych remontów.

Jaki SUV do 20 tys. zł?

Jaki SUV do 30 tys. zł?

Jaki SUV do 40 tys. zł?

Jaki SUV do 50 tys. zł?