Data modyfikacji:

Jaki czajnik bez plastiku wybrać? Czy warto?

Czajniki elektryczne są nieodłącznym elementem wyposażenia większości kuchni w Polsce. W przeciwieństwie do klasycznych modeli ustawianych na palnikach kuchenek, pozwalają one błyskawicznie zagrzać wodę, a czasem także dokładnie ją wyregulować lub utrzymać jej temperaturę na stałym poziomie. Urządzenia te produkuje się z wielu różnych materiałów, a korzystając z modeli wykonanych z tworzyw sztucznych, bardzo często czujemy, że przygotowana w nich woda zyskuje charakterystyczny plastikowy posmak. Z tego też powodu niemało osób decyduje się na zakup droższych urządzeń bez plastiku. Czy jednak rzeczywiście warto wydać więcej pieniędzy na ten cel?
czajnik bez plastiku

Czajnik bez plastiku – co to oznacza?

Czajniki bez plastiku wewnątrz zbiornika na wodę nie są wykończone za pomocą tworzywa sztucznego. Zarówno ich dno, jak i ścianki są zrobione najczęściej ze stali, choć nieraz spotkamy się również z konstrukcjami ze szkła lub ceramiki. Zaletą tych urządzeń jest większa łatwość ich czyszczenia, a także odporność na zarysowania i uszkodzenia. Jak wybrać najlepszy czajnik elektryczny?

Czy czajnik bez plastiku jest zdrowszy?

Jaki czajnik elektryczny najzdrowszy? Wielu konsumentów zadaje sobie to pytanie. Wszystkie czajniki sprzedawane na rynku muszą spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa, co oznacza, że nie mogą zawierać toksycznych substancji podczas gotowania wody. Osoby, które korzystały z najtańszego sprzętu wykonanego z plastiku, wiedzą jednak, że bardzo często używając ich, zwłaszcza na samym początku, napoje przygotowywane z ich pomocą mają specyficzny aromat.
Dodajmy, że nie jest to niebezpieczne dla zdrowia (zwłaszcza jeżeli korzystamy z produktów z oznaczeniem BPA Free), ale z pewnością psuje smak herbaty i kawy. Dlatego też zawsze warto lepiej trochę dopłacić i kupić modele z ceramicznymi, szklanymi lub metalowymi zbiornikami.

Polecane modele czajników bez plastiku

Smeg KLF03BLEU

Czajnik bez plastiku od firmy Smeg, którego atutem jest świetny design, wysoka jakość wykończenia, a także wiele kolorów do wyboru. Zbiornik ma objętość 1,7 litra, a grzałka moc 2400 W. Stalowa budowa sprzętu jest prawie w całości lakierowana i ozdobiona dużym logo producenta. Dzióbek, rączka, podstawka oraz włącznik są pokryte chromem. Urządzenie ma również niewielkie okienko ze wskaźnikiem wysokości wody.
czajnik bez plastiku smeg

Xiaomi Mi Electric Kettle

Elektryczny czajnik świetnie znanej marki Xiaomi, podobnie jak inne produkty chińskiej firmy odznacza się minimalistycznym designem. Pojemność stalowego zbiornika urządzenia wynosi 1,5 litra, a jego średnica to 13 centymetrów. Moc urządzenia to 1500 W. Z zewnątrz czajnik wykończony jest wytrzymałym tworzywem sztucznym w białym kolorze.

Concept RK0062

Stylowy i kompaktowy czajnik bez plastiku, który w odróżnieniu od większości modeli na rynku posiada całkowicie ceramiczny zbiornik o pojemności 1 litra, który dostępny jest w trzech różnych kolorach. Dzięki temu może być używany również jako klasyczny imbryczek do herbaty. Obrotowa podstawa urządzenia została wykończona drewnem, co nadaje mu dodatkowy urok. Czajnik ma podwójny system bezpieczeństwa i wyłączy się automatycznie, gdy osiągnie temperaturę wrzenia, nie włączymy go również bez wody.

Zelmer Zck8024

Prosty czajnik elektryczny bez plastiku. Propozycja firmy Zelmer jest wyposażona w prawie całkowicie szklany zbiornik o pojemności 1,7 litra. Na jego spodzie zainstalowana jest stalowe dno z ukrytą pod nim grzałką. Gdy urządzenie jest włączone, jego zawartość jest efektownie podświetlona niebieskim światłem LED.
Na rączce z tworzyw sztucznego znajdziemy przycisk automatycznego otwierania przykrywki, która wzbogacona jest w odczepiany filtr antyosadowy. Okrągła podstawka pozwala na ustawiania czajnika w dowolnej pozycji, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób leworęcznych, jak i praworęcznych.

Bosch TWK8613P

Solidny czajnik bez plastiku od firmy Bosch. Urządzenie składa się z dwóch elementów, wszystkie przyciski kontrolne znajdują się na prostokątnej podstawie, na której ustawiamy zbiornik z eleganckim czarno-srebrnym wykończeniem oraz podwójnymi ściankami zapobiegającymi oparzeniom. Panel sterowania oferuje czterostopniową regulację temperatury (70, 80, 90 oraz 100 stopni Celsjusza), pozwala też na utrzymanie gorącej wody nawet do 30 minut. Osad z wody jest filtrowany dzięki specjalnej wkładce wkładanej do dzióbka. Moc grzałki to 2400 W.

Siemens TW86103P

Inteligentny czajnik bez plastiku od firmy Siemens. Model, który ustawiamy na obrotowej podstawie, jest wyposażony w stalowy zbiornik o pojemności 1,5 litra oraz płytową grzałkę o mocy 2400 W, pozwalającą na bardzo szybkie ogrzanie wody. Wbudowany sensor pozwala na ustawienie jednej z czterech temperatur – 70, 80, 90 lub 100 stopni Celsjusza (służy do tego fizyczny przełącznik), a także włączenie funkcji utrzymania ciepła zapobiegającej wychłodzeniu się wody. Dodatkową zaletą jest wyjmowany filtr antyosadowy ze stali nierdzewnej.

De'Longhi Icona KBOV2001

Designerski czajnik bez plastiku ze zbiornikiem o pojemności 1,7 litra, świetnie prezentujący się w kuchniach w stylu vintage. Urządzenie przyjmuje bardzo klasyczną formę i wykonane jest z lakierowanej stali nierdzewnej. Sprzęt ustawiamy na obrotowej podstawie z antypoślizgowymi nóżkami i zwijanym kablem. Pod rączką umieszczony jest przeszklony wskaźnik wypełnienia zbiornika. Model jest wyposażony również w wyjmowany filtr chroniący przez kamieniem. Moc grzałki to 2000 W.

Tefal Sense KO693

Elegancki czajnik bez plastiku z minimalistycznym i nowoczesnym designem. Urządzenie ustawiamy na podstawce, a kontrolujemy jego pracę za pomocą dotykowych przycisków z boku obudowy. Tutaj także będziemy mogli ustawić pożądaną temperaturę wody (wybieramy spośród pięciu programów – 40, 70, 80, 90 lub 100 stopni Celsjusza), po której osiągnięciu sprzęt się wyłącza. Jeżeli chcemy zagotować wodę, wystarczy tylko wybrać dedykowany tej funkcji przycisk.
O aktualnym nagrzaniu zawartości zbiornika jesteśmy informowani za pomocą wyświetlacza LED. Wnętrze czajnika zostało wykończone stalą nierdzewną, w dzióbku zamontowany jest też filtr odkamieniający. Moc grzałki to 1800 W.

Smeg KLF04

Wysokiej klasy czajnik bez plastiku, w którym zbiornik został zrobiony w całości z metalu. Jedną z głównych zalet modelu jest niewątpliwie jego design, powierzchnia obudowy jest lakierowana i może mieć jeden z kilku różnych kolorów. Podstawka, która posiada lampki informujące nas o temperaturze wody, została pokryta chromem, podobnie jak rączka oraz dzióbek.
Gotowanie wody uruchamiamy za pomocą metalowego przełącznika ze stali nierdzewnej. Pod rączką ukryta jest miarka, pozwalająca odmierzyć wlewaną wodę. Dzięki funkcji regulacji temperatury gotowania, nie musimy już czekać na ostygnięcie zawartości czajnika, gdy np. przygotowujemy zieloną herbatę lub zioła.

Philips HD9339/80

Czajnik elektryczny ze zbiornikiem o pojemności 1,7 litra, który jest wykonany z połączenia szkła i stali nierdzewnej. Sprzęt umieszczamy na obrotowej podstawie ze stopkami antypoślizgowymi, dzięki czemu można ustawiać go w dowolnymi kierunku. Płaski element grzewczy umieszczony pod dnem przyśpiesza gotowanie wody i poprawia komfort czyszczenia wnętrza. Na szklanej ściance znajduje się wyraźna miarka pozwalająca określić objętość wlewanej cieczy. Moc urządzenia to 2200 W.