Data publikacji:

Jaki najlepszy czujnik czadu? Ranking produktów

Chcesz ochronić siebie i pozostałych domowników przed niebezpiecznym zatruciem dwutlenkiem węgla? W takim razie najwyższy czas zainwestować w odpowiednie urządzenie, które będzie nieustannie monitorować, czy paliwo spalane w urządzeniach grzewczych niepostrzeżenie się ulatnia. Strzałem w dziesiątkę będzie czujnik czadu. Poznaj nasz ranking polecanych produktów, które zagwarantują ci bezpieczeństwo!

Czujnik czadu – ranking najlepszych detektorów do użytku domowego i nie tylko

Czad, czyli tlenek węgla, jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Oznacza to, że nie ma możliwości zauważenia, czy nie ulatnia się on w domowym pomieszczeniu. Na szczęście z pomocą przychodzi czujnik czadu. W poniższym rankingu znajdziesz aż 8 urządzeń, które ochronią cię przed zatruciem tlenkiem węgla. Zobacz, jaki czujnik czadu kupić.

Jak działają czujniki czadu?

Zasada działania czujników czadu jest dość prosta. Urządzenia te stale kontrolują stężenia gazu w pomieszczeniu - nawet co 15 sekund. Za każdym razem, gdy stężenie tlenku węgla, czyli czadu, przekroczy wartość minimalną, czujnik wyda z siebie sygnał dźwiękowy.
Czujniki czadu opierają swoje działanie na ogniwie elektromechanicznym. Jeśli w powietrzu pojawi się tlenek węgla, w urządzeniu zachodzi proces utleniania czadu, co powoduje przepływ prądu i włączenie sygnału alarmowego. Większość detektorów czadu wyposażonych jest nie tylko w sygnał dźwiękowy, lecz także w alarm świetlny, jak np. mrugająca dioda. Niektóre czujniki czadu są dodatkowo wyposażone w dodatkowe elektromechaniczne sensory, które pozwalają na wykrycie zagrożenia pożarowego.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Czujnik czadu powinien być zamontowany w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze. Są to więc przede wszystkim kotłownie, ale też pokoje, w których znajdują się piecyki gazowe, węglowe czy kaflowe. W przypadku domów, które posiadają zabytkowe kaflowe piece do gotowania, czujnik powinien zostać umieszczony także w kuchni.
Warto wiedzieć, że tlenek węgla zazwyczaj utrzymuje się dość nisko nad podłogą, dlatego czujnik czadu powinien zostać umieszczony na wysokości około 150 cm. Konieczne jest także przypilnowanie tego, by detektor czadu został zamontowany w bezpośrednim sąsiedztwie potencjalnego tlenku węgla. Może być nieco oddalony od pieca, ale nie więcej niż o 6 m. Należy zadbać również o to, by czujnik nie był zasłaniany meblami czy zasłonami - dopływ powietrza jest w tym przypadku kluczowy.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Wybór czujnika czadu jest bardzo istotny - od niego może zależeć życie naszych domowników. Na rynku znajdziemy naprawdę wiele różnych czujników czadu. Niektórzy z pewnością zweryfikują też modele, dostępne na popularnych stronach, oferujących produkty spoza Europy.
Wybierając czujnik czadu, musimy zwrócić uwagę na to, czy posiada on certyfikat, który świadczy o tym, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa w oparciu o normę PN-EN 50291. Czujniki czadu, które zostały dopuszczone na rynek Unii Europejskiej, muszą posiadać taką deklarację zgodności - produkty spoza Europy już niekoniecznie.
Dokonując wyboru czujnika, warto zwrócić uwagę na praktyczne kwestie, które mogą ułatwić nam jego użytkowanie. Takim udogodnieniem jest sygnalizowanie poziomu baterii na wyświetlaczu detektora. Sprawdź także, czy czujnik posiada diody oraz jak głośny hałas generuje (ok. 80 dB powinno skutecznie zaalarmować domowników).
Dokładność czujnika czadu również jest niezwykle istotna. Zazwyczaj droższe detektory są bardzo czułe i oferują większą dokładność, a dodatkowo wyposażone są w czujnik temperatury.
Dobrym pomysłem jest wybór czujnika, który posiada funkcję resetowania, która umożliwia przeprowadzenie testu urządzenia.
Niektóre czujniki czadu umożliwiają podłączenie do domowego systemu alarmowego. Jeśli takowy posiadamy, warto wybrać detektor z tą opcją. Dzięki niej możemy zostać poinformowani o zagrożeniu nawet wtedy, gdy jesteśmy nieobecni w domu. System poinformuje nas przy pomocy wiadomości tekstowej lub w dedykowanej aplikacji.

Jaki czujnik czadu? Ranking najlepszych urządzeń

Czujnik czadu z wyświetlaczem Kidde 7DCO

Numer jeden w naszym rankingu! Urządzenie wyposażone w wyświetlacz LCD wykonuje pomiar co 15 sekund, sprawdzając, czy poziom tlenku węgla nie przekracza bezpiecznego poziomu. W przypadku zagrożenia czujnik automatycznie włącza ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.

Czujnik czadu Kidde 5Dco 

Jaki czujnik czadu warto zainstalować w domu? Kolejny detektor wyposażony w wyświetlacz LCD oraz czerwoną diodę i akustyczny system ostrzegania, które informują o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu tlenku węgla w pomieszczeniu. Model co 15 sekund mierzy stężenie czadu w zakresie od 0 do 999 PPM.

Czujnik tlenku węgla i dymu Kidde Kid-10Sco

Ten czujnik czadu, podobnie jak inne modele w rankingu, jest zasilany bateriami, został wyposażony w sygnalizację alarmową oraz jest zgodny z normą PN-EN14604:2006P (EN14604:2005) i PN-EN50291-1:2010. Dodatkowo detektor ma wbudowane dwa niezależne elektrochemiczne sensory, dzięki którym może wykrywać zarówno zagrożenie pożarowe, jak i ulatnianie się tlenku węgla.

Czujnik czadu z wyświetlaczem LCD Kidde 10LLDCO 

Model z niezwykle precyzyjnym sensorem elektrochemicznym, wyświetlaczem LCD oraz dźwiękową i wizualną sygnalizacją alarmową. Producent zadbał o to, aby czujnik działał nawet przez 10 lat, i to nie tylko w budynkach, ale także na łodziach czy w przyczepach kempingowych.

Czujnik bateryjny tlenku węgla Orno 3x1,5V DC1

Model z podświetlanym wyświetlaczem LCD, wysokiej jakości czujnikiem elektrochemicznym oraz syreną alarmową o głośności 85 dB to gwarancja skutecznego wykrywania zagrożenia. Czujnik jest przeznaczony do pomiaru stężenia tlenku węgla w zakresie od 25 do 550 ppm, ma wbudowany system autodiagnostyki oraz jest zgodny z normą EN50291-1:2010/A1:2012.

Czujnik tlenku węgla i dymu Orno Or-Dc-620

To ostatni czujnik czadu w naszym rankingu, który, podobnie jak jego poprzednicy, jest zgodny z normą EN50291-1:2010/A1:2012 dla domowych detektorów. Urządzenie mierzy stężenie tlenku węgla w zakresie od 30 do 999 ppm, jest zasilany na baterie, a żywotność jego sensora wynosi aż 7 lat. W przypadku zagrożenia czujnik czadu uruchamia wizualny i dźwiękowy sygnał alarmowy.
Jak widać, na rynku dostaniemy wiele czujników czadu, które są godne zainteresowania. Mamy nadzieję, że nasz ranking pozwoli wam podjąć dobrą decyzję i zakupić detektor tlenku węgla, tak niezbędny w pomieszczeniach, wyposażonych w urządzenia grzewcze.
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.