Data publikacji:

Czy trzeba rozładować nowy telefon?

Wiele osób po wymianie sprzętu na nowszy model zastanawia się, czy trzeba rozładować nowy telefon do zera. Odpowiedź jest banalna i brzmi – nie. Można by zakończyć cały artykuł tym stwierdzeniem, ale niewiedzącym warto wytłumaczyć, czemu nie należy tego robić i jak ładować telefon, żeby bateria dłużej trzymała. Stoisz przed dylematem – rozładowywać czy nie? Odpowiedź czeka w poniższym artykule!
czy trzeba rozładować nowy telefon

Czy nowy telefon trzeba rozładować do zera? Trochę historii

Historia rozwoju telefonii komórkowej sięga dalej niż większość z nas przypuszcza. Pierwsze próby podjęto już w latach 40. w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbowano stworzyć mobilną sieć dla telefonów w samochodach. Kolejne urządzenia były równie wielkie i nieporęczne, co te zastosowane w autach.
Szwedzka firma Ericsson w 1956 roku zaprezentowała prototyp ważący ponad 40 kg i wielkości bagażu rejestrowanego. Dopiero Amerykanie w 1973 pokazali urządzenie przypominające współczesne telefony. Wraz z rozwojem technologii i coraz większym zapotrzebowaniem kolejnych modeli telefonów na prąd sięgano również po nowsze rodzaje baterii. 
Około 30 lat temu telefony korzystały głównie z ogniw niklowo-wodorkowych. Ta prosta technologia była dość tania w produkcji, natomiast magazynowała mało energii, cechowała się krótką żywotnością akumulatora i efektem pamięci. Telefony posiadały coraz więcej funkcji, wprowadzono większe, kolorowe wyświetlacze i stworzenie nowych baterii stało się nieuniknione.
W ten sposób na rynku pojawiły się dwa kolejne rozwiązania: litowo-jonowe, na których skupimy się w szczególności, bo stosowane są w większości urządzeń do dziś, i litowo-polimerowe – wykorzystywane znacznie rzadziej ze względu na wysokie koszty produkcji.

Jak ładować nowy telefon?

Wspomniany przy bateriach niklowo-wodorkowych efekt pamięci to całe szczęście relikt przeszłości. Aby go uniknąć, trzymano się zasady kompletnego rozładowania baterii, po czym pierwsze ładowanie nowego telefonu musiało potrwać aż do 100% naładowania. Proces ten należało powtórzyć kilkukrotnie, aby bateria „zapamiętała” swoją pojemność.
Postawienie dzisiaj tego samego pytania daje zupełnie inną odpowiedź: czy trzeba rozładować nowy telefon? Jak długo ładować nowy telefon? Modele iPhone, jak i większość telefonów z Androidem obecnie zasilana jest bateriami litowo-jonowymi, więc nie ma takiej potrzeby.
Bateria zna swoją pojemność od początku działania i nie ma najmniejszej potrzeby jej formowania (przez niektórych zwanym formatowaniem). Obecnie ładujemy telefon wtedy, kiedy jest to potrzebne. Nie bójmy się również podładowywania baterii w ciągu dnia, bo nie ma to wpływu na jej żywotność.

Jak ładować telefon, żeby bateria dłużej trzymała?

Sam proces ładowania nie ma wpływu na długość czasu pracy telefonu na jednym cyklu. Jest to zależne od sposobu, w jaki go użytkujemy. Gry, przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmów wyczerpuje baterię dużo szybciej niż chociażby połączenia głosowe i słuchanie muzyki.
Najwięcej energii do działania potrzebuje duży, dotykowy wyświetlacz. Jeśli nie chcemy bądź nie mamy możliwości podładowania telefonu w ciągu dnia, po prostu postarajmy się ograniczyć korzystanie z urządzenia na tyle, ile to możliwe, tym bardziej w skrajnych warunkach atmosferycznych. Mróz jest w stanie bardzo mocno przyspieszyć proces utraty energii.
Sposób, w jaki ładujemy telefon, ma natomiast wpływ na żywotność samej baterii. Optymalny zakres pracy to pomiędzy 20 a 80 procent pojemności. Jak ładować telefon? Starajmy się zatem jej nie rozładowywać do zera i unikajmy zostawiania podłączenia do ładowarki na całą noc.
Obecnie wiele telefonów ma własne algorytmy zarządzające ładowaniem, sugerujące się godziną, na którą ustawiony jest nasz budzik. Utrzymują 80% do ostatniej chwili, po czym wznawiają ładowanie tuż przed alarmem, abyśmy mieli w pełni naładowany telefon tuż po przebudzeniu.
Ostatnio wprowadzono również nowe opcje szybkiego i indukcyjnego ładowania. Jest to bardzo wygodne, ale niestety niezbyt zdrowe dla baterii (przyspiesza jej zużycie przez osiąganie bardzo wysokich temperatur w trakcie pracy). Warto o tym pamiętać, dlatego im wolniejsza ładowarka, tym bezpieczniej dla naszego telefonu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka