Data modyfikacji:

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Płyn do soczewek służy do czyszczenia, dezynfekowania oraz bezpiecznego przechowywania szkieł kontaktowych. Usuwa osady białkowe zmniejszające komfort widzenia, a także likwiduje niebezpieczne drobnoustroje. Jaki płyn wybrać? Czym zastąpić płyn do soczewek? Sprawdź w artykule!

soczewki

Płyn do soczewek: do czego służy?

Płyn do soczewek to obowiązkowy produkt w łazience każdej osoby noszącej kontakty. Gwarantuje zachowanie odpowiedniej higieny podczas użytkowania szkieł kontaktowych, dzięki czemu przeciwdziała groźnym chorobom i zakażeniom oka. Płyn do soczewek służy do bezpiecznego czyszczenia, dezynfekowania oraz przechowywania kontaktów. Dobry środek:

  • usuwa osady białkowe i lipidowe zatrzymujące się na soczewce podczas noszenia,
  • likwiduje bakterie, grzyby oraz wirusy,
  • czyści soczewki i poprawia komfort widzenia.

Czym zastąpić płyn do soczewek, gdy akurat się skończył? Jaki produkt wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Sprawdź również wady i zalety soczewek jednodniowych.

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Wyróżniamy kilka rodzajów płynów do soczewek:

  • płyny oksydacyjne – bazują na nadtlenku wodoru, są wyjątkowo łagodne dla oczu i polecane alergikom, przy ich stosowaniu należy korzystać ze specjalnych pojemniczków,
  • płyny dwustopniowe – są to w rzeczywistości dwa osobne płyny, z których jeden służy do czyszczenia, a drugi do przechowywania szkieł, obecnie rzadko stosowane,
  • płyny wielofunkcyjne (jednostopniowe) – najpopularniejszy rodzaj płynów, jeden produkt jednocześnie czyści i dezynfekuje soczewki oraz służy do ich przechowywania.

Dobry płyn do soczewek powinien zawierać substancje dezynfekujące, surfaktanty (substancje czyszczące) oraz składniki nawilżające (np. panthenol, hialuronian sodu). Odpowiedni produkt musi mieć podobne stężenie chlorku sodu, co ludzkie łzy (0,9%), a także lekko zasadowy odczyn, ok. 7,1-7,5 pH

Płyn do soczewek: czym zastąpić?

Każdemu użytkownikowi soczewek kontaktowych zdarzyło się kiedyś zapomnieć wziąć ze sobą płyn lub kupić kolejną butelkę przed zakończeniem poprzedniej. Wiele osób w takich sytuacjach zadaje sobie pytanie – czym zastąpić płyn do soczewek?

W idealnych warunkach do czyszczenia i przechowywania szkieł kontaktowych powinno się używać jedynie profesjonalnego płynu, ale w życiu różnie bywa. Najlepszym sposobem na zastąpienie płynu do soczewek jest użycie soli fizjologicznej. Powinna być ona sterylnie czysta.

Sól fizjologiczna może jednak być stosowana tylko jednorazowo. Pomaga zachować odpowiednią wilgotność soczewki, ale nie ma właściwości czyszczących i dezynfekujących.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić płyn do soczewek ze zwykłych produktów znajdujących się w domu – mamy złą wiadomość. Profesjonalnego środka nie jest w stanie zastąpić żadna inna ciecz. W wyjątkowo nagłych wypadkach możesz użyć sterylnie czystej wody mineralnej z butelki, jednak lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji.

Świetnym pomysłem jest posiadanie kompaktowego zestawu podróżnego, w którym znajduje się mała pęseta, pudełko na soczewki i malutka buteleczka na płyn. Noś go zawsze przy sobie, aby nie dopuścić nigdy do kryzysowej sytuacji.

Czym zastąpić płyn do soczewek? Unikaj wody z kranu!

Co wybrać zamiast płynu do soczewek? Pamiętaj o ważnej zasadzie – nigdy nie używaj do mycia i przechowywania kontaktów zwykłej wody z kranu. Może ona zawierać groźne bakterie, które powodują poważne choroby oczu. Ponadto kranówka niszczy delikatną powłokę soczewki.

Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych

Jak prawidłowo przechowywać soczewki? Używaj specjalnego pojemniczka i wymieniaj go maksymalnie co 2-3 miesiące. Ponadto wymieniaj płyn w pojemniczku po każdym użyciu kontaktów. Stosuj się do tych zaleceń, aby zachować zdrowie oczu przez długi czas.

Autorka: Olga Wacholc