Data modyfikacji:

Sprawdzone sposoby na czyszczenie pralki

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki to sygnał, że najwyższy czas porządnie ją wyczyścić. Pleśń, bakterie i brud znajdujące się w bębnie nie tylko niszczą ubrania, ale również negatywnie wpływają na zdrowie. Jak się ich pozbyć? Sprawdź skuteczne sposoby na czyszczenie pralki.

Czyszczenie pralki – jak skutecznie czyścić pralkę?

Pralka to idealne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii. Wilgoć, nitki z ubrań i resztki martwego naskórka są doskonałą pożywką dla mikroorganizmów.
Jeszcze bardziej przyczynia się do tego fakt, że w obecnych czasach mało kto pierze ubrania w 60 czy 90 stopniach. W niskich temperaturach natomiast większość bakterii nie ginie. Skutkiem tego może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki lub też szlam zalegający na uszczelkach.
Jak skutecznie czyścić pralkę? Sprawdź domowe sposoby. Czyszczenie pralki automatycznej sodą, octem czy wybielaczem jest nie tylko skuteczne, lecz także bezproblemowe.

Czyszczenie pralki – jak często robić?

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie pralki to najlepszy sposób nie tylko na zminimalizowanie ryzyka rozwoju bakterii i grzybów, ale także na ochronę urządzenia przed usterkami. Bęben i uszczelka powinny być myte średnio co dwa miesiące, podobnie jak dozownik detergentu.

Rzadziej, bo jedynie dwa razy w roku, zaleca się dokładnie wyczyszczenie węża dopływowego oraz filtra w zaworze i pompy opróżniającej. Dobrym rozwiązaniem jest także wykonywanie co miesiąc tzw. prania konserwacyjnego zgodnego z rekomendacjami producenta, które znajdziesz w instrukcji obsługi pralki. Najczęściej jest to dłuższy program nastawiony na 60 albo 90 stopni.

Sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie pralki!

Jeżeli zastanawiasz się, jak czyścić pralkę, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu, wypróbuj któryś z domowych sposobów na czyszczenie pralki:
  • czyszczenie pralki octem,
  • czyszczenie pralki sodą oczyszczoną,
  • czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym,
  • czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki,
  • czyszczenie pralki Domestosem,
  • czyszczenie pralki wybielaczem.
  • Czyszczenie pralki octem

    Najpopularniejszym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest użycie octu. Produkt dokładnie wyczyści brzydki osad oraz zlikwiduje nieprzyjemny zapach z bębna.
    Jak wyczyścić pralkę octem? Wlej szklankę płynu do komory na detergent. Wstaw puste pranie w temperaturze 90 stopni… i gotowe!

    Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

    Soda oczyszczona to kolejny skuteczny środek, którym można wyczyścić pralkę. Ma właściwości wybielające i dezynfekujące, dzięki czemu pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, bakterii, grzybów i brzydkiego zapachu.
    Odmierz około pół szklanki sody i wsyp ją do przegródki na proszek. Następnie wstaw puste pranie w 90 stopniach. Nieco mniej skuteczne i mniej popularne jest czyszczenie pralki proszkiem do pieczenia, który działa podobnie do sody.
    Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność zabiegu, zdecyduj się na czyszczenie pralki sodą i octem. Taka mieszanka podwójnie działa na brud, grzyby i bakterie. Po prostu dodaj obydwa produkty do komory przeznaczonej na detergent.

    A czy czyszczenie pralki automatycznej sodą jest bezpieczne? Podobnie jak w przypadku pozostałych domowych sposobów, tak i korzystając z tego produktu, nie musisz się martwić o uszkodzenie urządzenia. Najważniejsze, aby zawsze wsypywać sodę do dozownika na proszek do prania.

    Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

    Nieco delikatniejszym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Ma on właściwości wybielające, odkażające i pochłaniające zapach.
    Jak czyścić pralkę kwaskiem? Wsyp pół szklanki proszku do komory na detergent i postępuj podobnie jak w przypadku sody. Twoja pralka po takim zabiegu będzie pachnieć świeżo i cytrynowo.

    Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

    Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to niezbyt popularna, ale bardzo skuteczna metoda na pozbycie się bakterii i brudu. Zastanawiasz się, jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Wystarczy, że włożysz do bębna dwie kapsułki i ustawisz pralkę w najwyższą temperaturę.
    Jeśli nie ufasz naturalnym metodom i wolisz sięgać po sprawdzone produkty znanych marek, koniecznie wypróbuj czyszczenie pralki kapsułkami do zmywarki.

    Czyszczenie pralki Domestosem

    Kolejnym kreatywnym środkiem, którym możesz wyczyścić pralkę, jest… Domestos. Jak zastosować ten sposób? Włóż do pralki kilka szmat i wlej nakrętkę płynu do bębna. Następnie ustaw temperaturę na 90 stopni i włącz pranie.
    Ta metoda ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Choć Domestos skutecznie zabija bakterie i grzyby, niektórzy uważają, że może zniszczyć pralkę. Stosujesz więc ten sposób na własną odpowiedzialność.

    Czyszczenie pralki wybielaczem

    Jak wyczyścić bęben pralki z osadów i szlamu? Brud na uszczelkach zbiera się zazwyczaj, gdy często pierze się ubrania w niskich temperaturach. Szlam nie tylko nieestetycznie wygląda i wydziela brzydki zapach, ale również jest idealną pożywką do rozwoju grzybów.
    Domowym sposobem na czyszczenie bębna pralki jest wyszorowanie go wybielaczem. Jak to zrobić? Załóż rękawiczki, aby nie poparzyć sobie skóry. Następnie namocz chropowatą szmatkę w detergencie i dokładnie wymyj uszczelki. Na koniec wstaw puste pranie w temperaturze 90 stopni, dodając do komory na detergent ocet albo sodę, aby usunąć pozostałości wybielacza. To wszystko – już możesz cieszyć się idealnie czystą pralką!

    Domowe sposoby na czyszczenie pralki z kamienia – najskuteczniejsze metody

    Mówiąc o czyszczeniu pralki domowymi sposobami – sodą i octem, kwaskiem cytrynowym, wybielaczem czy nawet Domestosem – nie możemy zapomnieć o jednym z największych wrogów tego typu sprzętu AGD. Kamień, bo to o nim mowa, jest częstym problemem w polskich domach. Powód jest prosty – winę ponosi za to twarda woda, z której wytrącają się węglany wapnia i magnezu. Efekt? Trudny do usunięcia i uporczywy osad.

    Kamień osadza się w praktycznie wszystkich częściach pralki, które mają styczność z wodą. Jeśli nie zadbasz o jego regularne usuwanie, to ryzykujesz nie tylko obniżoną wydajnością urządzenia, ale także zwiększonymi rachunkami za prąd czy usterką, której naprawa będzie kosztowna.

    Czyszczenie pralki z kamienia możesz wykonać zarówno domowym sposobem, jak i inwestując w profesjonalny odkamieniacz. To środek do zadań specjalnych, który doskonale radzi sobie nawet ze starszym osadem.

    Wolisz ekologiczne rozwiązania? W takim razie wypróbuj czyszczenie pralki sodą i octem. W pierwszej kolejności wlej dwie szklanki octu do dozownika na proszek, dodaj pół szklanki sody oczyszczonej i nastaw urządzenie na 90 stopni. Im dłuższy program, tym lepiej. Gotowe! Po kamieniu nie powinno być żadnego śladu.

    Płyn do czyszczenia pralki – wybierz profesjonalny środek

    Domowe sposoby na czyszczenie pralki nie są dla ciebie? Z pomocą przychodzą profesjonalne środki, które bez problemu poradzą sobie z wszystkimi zanieczyszczeniami. Szczególnie dużą popularnością cieszy się płyn do czyszczenia pralki, który warto stosować do walki z nieprzyjemnym zapachem z bębna, kamieniem i innymi zanieczyszczeniami. Równie świetnie sprawdzi się w usuwaniu rdzy.

    Warto wybierać środki do czyszczenia pralki ze składnikami o udowodnionej skuteczności. To między innymi związki wybielające na bazie tlenu czy zeolity. Jeżeli chcesz, aby wnętrze urządzenia pięknie pachniało, to sprawdź, czy interesujący cię płyn zawiera dodatkowo kompozycje zapachowe.

    W sklepach znajdziesz też proszki, które działają podobnie do płynów do czyszczenia pralki – usuwają nieprzyjemne zapachu i pomagają w usunięciu wszelkich zabrudzeń z wnętrza urządzenia.

    O czym jeszcze pamiętać w trakcie czyszczenia pralki?

    Propozycje na wyczyszczenie pralki domowymi sposobami zazwyczaj ograniczają się do bębna urządzenia. Pamiętaj jednak, że jest on tylko jednym z kilku elementów, które wymagają regularnego czyszczenia i odświeżania. Kolejnym z nich jest… uszczelka! Tak, niepozorna gumowa część przyciąga zanieczyszczenia jak magnes. Zarówno na jej powierzchni, jak i w zagiętych elementach tzw. kołnierza można znaleźć resztki brudu z ubrań, pojedyncze włókna oraz osad.

    Mamy domowy sposób na wyczyszczenie tej części pralki. Zazwyczaj wystarczy użyć płynu do mycia naczyń albo sody oczyszczonej. W walce z trudnymi osadami pomoże ci też szczoteczka do zębów – użyj jej, aby usunąć z gumowej uszczelki stare, zaschnięte zabrudzenia.

    W ekstremalnych przypadkach, w których wnętrze urządzenia nie było sprzątane od dłuższego czasu, trzeba będzie sięgnąć po profesjonalny preparat do czyszczenia pralki.

    Czyszczenie drzwiczek pralki – wypróbuj sodę oczyszczoną

    Podczas porządków nie zapomnij o drzwiczkach. Do czyszczenia tego elementu pralki sprawdzi się soda oczyszczona wymieszana z wodą w proporcjach 1:1. Wymieszaj je dokładnie, a następnie wetrzyj delikatnie w drzwiczki ręką albo szorstką gąbką. Odczekaj chwilę, aby soda zdążyła zadziałać, a następnie spłucz ciepłą wodą i wytrzyj.

    Domowy sposób na czyszczenie szufladki na detergenty w pralce

    Szufladka na detergenty jest szczególnie podatna na powstawanie osadu. Właśnie dlatego warto myć ją regularnie. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na czyszczenie pralki. Możesz użyć do tego ponownie sody oczyszczonej wymieszanej z wodą, ale nie tylko.

    Równie znakomicie poradzi sobie płyn do naczyń. Wystarczy dolać go do ciepłej wody, a następnie moczyć w nim pojemnik przez kilkanaście minut. Pozostałe zabrudzenia możesz usunąć szczoteczką do zębów albo ściereczką.

    Czyścisz pralkę domowym sposobem? Pamiętaj o filtrze!

    Filtr jest jednym z najważniejszych elementów pralki. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu na usunięcie z niego pozostałości po zabrudzeniach usuwanych z ubrań podczas prania, takich jak sierść zwierząt, kurz, piasek, włosy czy nitki. Co się stanie, jeśli zapomnisz o czyszczeniu filtra? Może się zapchać, przez co nieczystości zaczną gromadzić się w bębnie i innych częściach pralki.

    Świetnym i łatwym sposobem na wyczyszczenie filtra w pralce jest ocet z wodą. Wystarczy przemyć go gotową mieszanką, poczekać, aż wyschnie, i gotowe!

    czyszczenie pralki
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.