Data modyfikacji:

Czyszczenie pralki – 6 sprawdzonych sposobów

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki to sygnał, że najwyższy czas porządnie ją wyczyścić. Pleśń, bakterie i brud znajdujące się w bębnie nie tylko niszczą ubrania, ale również negatywnie wpływają na zdrowie. Jak się ich pozbyć? Sprawdź skuteczne sposoby na czyszczenie pralki.

pralka

Czyszczenie pralki – jak skutecznie czyścić pralkę?

Pralka to idealne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii. Wilgoć, nitki z ubrań i resztki martwego naskórka są doskonałą pożywką dla mikroorganizmów.

Jeszcze bardziej przyczynia się do tego fakt, że w obecnych czasach mało kto pierze ubrania w 60 czy 90 stopniach. W niskich temperaturach natomiast większość bakterii nie ginie. Skutkiem tego może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki lub też szlam zalegający na uszczelkach.

Jak skutecznie czyścić pralkę? Sprawdź domowe sposoby. Czyszczenie pralki automatycznej sodą, octem czy wybielaczem jest nie tylko skuteczne, lecz także bezproblemowe.

Sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie pralki!

Jeżeli zastanawiasz się, jak czyścić pralke, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu, wypróbuj któryś z domowych sposobów na czyszczenie pralki.

  1. Czyszczenie pralki octem
  2. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
  3. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym
  4. Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki
  5. Czyszczenie pralki Domestosem
  6. Czyszczenie pralki wybielaczem

Czyszczenie pralki octem

Najpopularniejszym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest użycie octu. Produkt dokładnie wyczyści brzydki osad oraz zlikwiduje nieprzyjemny zapach z bębna.

Jak wyczyścić pralkę octem? Wlej szklankę płynu do komory na detergent. Wstaw puste pranie w temperaturze 90 stopni… i gotowe!

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to kolejny skuteczny środek, którym można wyczyścić pralkę. Ma właściwości wybielające i dezynfekujące, dzięki czemu pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, bakterii, grzybów i brzydkiego zapachu.

Odmierz około pół szklanki sody i wsyp ją do przegródki na proszek. Następnie wstaw puste pranie w 90 stopniach. Nieco mniej skuteczne i mniej popularne jest czyszczenie pralki proszkiem do pieczenia, który działa podobnie do sody.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność zabiegu, zdecyduj się na czyszczenie pralki sodą i octem. Taka mieszanka podwójnie działa na brud, grzyby i bakterie. Po prostu dodaj obydwa produkty do komory przeznaczonej na detergent.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Nieco delikatniejszym domowym sposobem na czyszczenie pralki jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Ma on właściwości wybielające, odkażające i pochłaniające zapach.

Jak czyścić pralkę kwaskiem? Wsyp pół szklanki proszku do komory na detergent i postępuj podobnie jak w przypadku sody. Twoja pralka po takim zabiegu będzie pachnieć świeżo i cytrynowo.

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to niezbyt popularna, ale bardzo skuteczna metoda na pozbycie się bakterii i brudu. Zastanawiasz się jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki? Wystarczy, że włożysz do bębna dwie kapsułki i wstawisz pranie w najwyższej temperaturze.

Jeśli nie ufasz naturalnym metodom i wolisz sięgać po sprawdzone produkty znanych marek, koniecznie wypróbuj czyszczenie pralki kapsułkami do zmywarki.

Czyszczenie pralki Domestosem

Kolejnym kreatywnym środkiem, którym możesz wyczyścić pralkę, jest… Domestos. Jak zastosować ten sposób? Włóż do pralki kilka szmat i wlej nakrętkę płynu do bębna. Następnie ustaw temperaturę na 90 stopni i włącz pranie.

Ta metoda ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Choć Domestos skutecznie zabija bakterie i grzyby, niektórzy uważają, że może zniszczyć pralkę. Stosujesz więc ten sposób na własną odpowiedzialność.

Czyszczenie pralki wybielaczem

Jak wyczyścić bęben pralki z osadów i szlamu? Brud na uszczelkach zbiera się zazwyczaj, gdy często pierze się ubrania w niskich temperaturach. Szlam nie tylko nieestetycznie wygląda i wydziela brzydki zapach, ale również jest idealną pożywką do rozwoju grzybów.

Domowym sposobem na czyszczenie bębna pralki jest wyszorowanie go wybielaczem. Jak to zrobić? Załóż rękawiczki, aby nie poparzyć sobie skóry. Następnie namocz chropowatą szmatkę w detergencie i dokładnie wymyj uszczelki. Na koniec wstaw puste pranie w temperaturze 90 stopni, dodając do komory na detergent ocet albo sodę, aby usunąć pozostałości wybielacza. To wszystko – już możesz cieszyć się idealnie czystą pralką!

Autorka: Olga Wacholc