Data publikacji:

Czyszczenie rynien. Jak i dlaczego czyścić rynny?

Regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu rynien zapobiega powstawaniu w przyszłości kosztownych problemów. Jeżeli ten element budynku ulegnie zapchaniu, niepoprawnie odprowadzana deszczówka może łatwo doprowadzić do zalania strychu i niższych kondygnacji, a także przyspieszonego uszkodzenia pokrywy dachowej. Jak zatem powinno przebiegać czyszczenie rynien i jakich środków do tego użyć?
Old gutter
Rynny pełnią kluczową rolę w usuwaniu nadmiaru deszczówki. Z czasem ulegają one jednak w naturalny sposób powolnemu zapychaniu, które obniża ich skuteczność. Do wnętrza rynny dostają się liście drzew, pył i kurz. Zabrudzeń tych nie jest w stanie w całości wypłukać woda, dzięki czemu gromadzą się one w coraz większym stopniu. Proces ten nasila też obecność zwierząt, przede wszystkim ptaków pozostawiających odchody, a nawet wijących gniazda w rynnie.
Kiedy ilość zabrudzeń przekracza poziom krytycznych, odpływ rynny zostaje zablokowany, a ona sama może zacząć przeciekać i pękać. Na koniec, niemająca gdzie spłynąć woda zaczyna coraz bardziej zniszczyć konstrukcję dachu i systemu rynnowego, podobnie jak rosnące w nim drobne rośliny, a nawet drzewa.

Kiedy czyścimy rynny?

Częstotliwość wykonywania drenażu rynny zależy w dużej mierze od otoczenia budynku. Na pewno znacznie częściej należy wykonywać kontrolę w budynkach znajdujących się pobliżu wielu drzew. To liście wraz z gałęziami stanowią bowiem główną przyczynę zapychania się systemu odprowadzania deszczówki. Z tego też powodu, specjaliści zalecają, by operację czyszczenia rynien przeprowadzać przede wszystkim w okresie jesiennym.
Trzeba przy okazji wspomnieć też o materiałach, z jakich wykonane są rynny. Modele metalowe są bardziej podatne na zbieranie się w nich zabrudzeń, pod wpływem wilgoci i wody pokrywają się bowiem chropowatą patyną, wymagają więc częstszego sprawdzania. Plastikowe egzemplarze znacznie trudniej się zapychają.

Jak zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń?

Jeżeli rynny w naszym domu są szczególnie narażone na gromadzenie się w nich zanieczyszczeń, na etapie projektowania lub w trakcie remontu można zainwestować w specjalne siatki ochronne, które zapobiegają wpadaniu do środka rynny liści i gałęzi.

Czyszczenie i drenaż rynien – wskazówki

Do czyszczenia rynien nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. W budynkach parterowych niezbędna będzie solidna drabina. Na wyższych kondygnacjach, jeżeli jest to możliwe, zazwyczaj dokonujemy prac konserwatorskich, wychodząc bezpośrednio na dach. Podczas tej czynności należy jednak zachować szczególną ostrożność. Niezbędne jest założenie przyczepnego gumowego obuwia, zapewniającego dodatkową stabilność. Pracy nie wykonujemy tuż po deszczu, poczekajmy na słoneczną i bezwietrzną pogodę.
Do drenażu używamy w sumie tylko najprostszych narzędzi i akcesoriów. Pod ręką warto mieć wiaderko na zanieczyszczenia, miękką szczotkę i ponadto plastikową łopatkę, jeżeli w rynnie zebrała się duża ilość szlamu czy innego brudu. Większe gałęzie i liście wyciągamy rękoma (nie zapomnijmy od solidnych rękawicach roboczych).
W przypadku trudniejszych do zlikwidowania osadów nie stosujemy żadnych ostrych narzędzi i szczotek mogących uszkodzić powierzchnię rynny lub połączenia pomiędzy jej elementami, a także mogące prowadzić do powstania rdzy w metalowych modelach. W takim wypadku użyjmy po prostu gąbki i prostych detergentów albo solidnego strumienia wody z wiadra i węża ogrodowego.
Zdjęcie: Envato Elements