Data publikacji:

Dach płatwiowo-kleszczowy: wszystko, co musisz wiedzieć

Dach płatwiowo-kleszczowy: wszystko, co musisz wiedzieć. To zbiór najważniejszych informacji, jakimi są między innymi: rozpiętość, wymiary kleszczy i rzut. Po lekturze tego artykułu dach płatwiowo-kleszczowy nie będzie miał przed Tobą tajemnic. 
dach płatwiowo-kleszczowy

Dach płatwiowo-kleszczowy – konstrukcja i zastosowanie

Czym się charakteryzuje ten rodzaj dachów? Konstrukcja, jaką ma dach płatwiowo-kleszczowy, jest bardzo podobna do klasycznego dachu jętkowego z dwiema głównymi ścianami stolcowymi. Omawiany dach wykorzystywany jest nie tylko w przypadku płaskich dachów, ale również przy stromiznach od 6 do 70 stopni.
Więźby dachu płatwiowo-kleszczowego wykorzystuje się przy dachach jednospadowych i dwuspadowych. Za podpieranie krokwi odpowiadają płatwie pośrednie, a większość obciążeń przekazywana jest bezpośrednio na strop albo wewnętrzne ściany nośne. Co ważne, na ściany zewnętrzne przenoszona jest tylko część obciążenia, dlatego też nie trzeba stawiać dodatkowo umacniających żelbetonowych rozwiązań. 

Dach płatwiowo-kleszczowy – rozpiętość

Jest kilka rodzajów konstrukcji płatwiowo-kleszczowych. Omawiamy je poniżej. Z tych info dowiesz się o rozpiętości.
  • Obliczenia projektowe. Szukaj wymaganej klasy materiału. Drewno, które wybierasz na więźbę, nie może być niższej klasy niż to, które architekt przewidział w projekcie budowlanym. 
  • Wilgotność surowca. Więźba dachowa powinna być wykonana z drewna o wilgotności nieprzekraczającej 20%, a najlepiej 15%. Tartaki sprzedają drewno niewystarczająco wysuszone. Z tego powodu warto zakupić materiał na więźbę dachową odpowiednio wczesnej i samodzielnie je wysuszyć. 
  • Impregnacja ciśnieniowa. Czy warto, skoro takie drewno jest droższe? My mówimy „tak”, ponieważ więźba zaimpregnowana ciśnieniowo charakteryzuje się większą trwałością i odpornością na podwyższoną wilgotność powietrza. Jodła po wysuszeniu jest zdecydowanie lżejsza od sosny i świerku, ale niestety jest dość trudna do zaimpregnowania. Ze świerkiem też nie jest „najlepiej”, bo ma on więcej sęków niż sosna, więc też trudno się go impregnuje. Wniosek: wysokiej jakości sośnica (drewno sosny) ma najlepsze parametry jeżeli chodzi o trwałość i najłatwiej się ją podaje impregnacji. 
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.