Data modyfikacji:

Jaki dekoder DVB-T2 z androidem?

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 zastępuje dotychczasowy sygnał DVB-T. Czy w związku z tą zmianą, która już niebawem pokryje całą Polskę, będziemy musieli dokonać zmian w sprzęcie? Sprawdźmy to.
telewizor

Nowy standard DVB-T2 już niebawem w Polsce

Wielu z nas pamięta, jak kilkanaście lat temu cała Polska przechodziła transformację sygnału telewizyjnego. Wcześniejszy standard analogowy, który towarzyszył nam od samych początków telewizji, został zamieniony na standard cyfrowy DVB-T. Niejednokrotnie okazywało się, że zmiana standardu wymusiła na Polakach zmianę telewizora, a przynajmniej zakup dodatkowego dekodera. Mając w pamięci tamte zdarzenia, wielu z nas z pewnością zastanawia się, czy i tym razem czeka nas taka rewolucja, a przy jej okazji, także chaos. 

Uspokajamy - zgodnie z zapowiedziami wdrożenie nowego standardu przebiegnie znacznie łagodniej, a wielu z nas w praktyce nie będzie musiało wykonywać absolutnie żadnych czynności związanych z tą wymianą. Dlaczego w ogóle czeka nas zmiana standardu i co ona oznacza dla nas, zwykłych telewidzach? Przede wszystkim zmiana wynika z potrzeby zwolnienia wyższych częstotliwości nadawania innej technologii - coraz popularniejszej sieci 5G dostarczanej przez operatorów telefonii komórkowej.

A zatem sygnał TV musi przejść na niższą częstotliwość, która wymusza wprowadzenie nowego standardu, o ile sygnał ma być efektywniejszy przy zachowaniu tych samych kosztów. Co natomiast wprowadzenie nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej oznacza dla nas? Lepszą jakość. Zarówno obraz jak dźwięk kanałów telewizyjnych odbieranych w standardzie DVB-T2 będzie wyświetlany w technologiach 4K czy Full HD. 

Jak sprawdzić czy nasz telewizor odbiera standard DVB-T2? 

Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2? Czy jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera standard DVB-T2? Oczywiście, że tak, i nie jest to skomplikowane zadanie nawet dla wszystkich tych, którzy są na bakier z nowoczesnymi technologiami. Przede wszystkim uspokajamy - praktycznie wszystkie odbiorniki wyprodukowane po roku 2017 są wyposażone w możliwość obsługi standardu DVB-T2. Informację o tym znajdziemy w specyfikacji technicznej urządzenia, którą znajdziemy w instrukcji obsługi, ale też na stronie internetowej producenta telewizora. 

Istnieje jednak inny sposób na zweryfikowanie, czy nasz telewizor jest faktycznie wyposażony w standard DVB-T2. Każdy z nas przynajmniej raz, zaraz po odpakowaniu i pierwszym uruchomieniu telewizora wykonał automatyczny proces strojenia kanałów. To bardzo proste zadanie, które musimy powtórzyć. Oprócz dobrze nam znanych kanałów znajdzie się również jeden dodatkowy kanał testowy DVB-T2.

Jeśli ten kanał testowy działa prawidłowo i odbiera dźwięk i obraz, możemy uznać, że nasz odbiornik obsługuje standard DVB-T2. Warto jednak nadmienić, że taką weryfikację powinni wykonać przede wszystkim wszyscy odbiorcy, którzy korzystają z darmowej naziemnej telewizji. Jeśli mamy podpisaną umowę z dostawcą telewizji kablowej, nowy standard nas nie dotyczy - telewizje kablowe nadają programy w zupełnie innym standardzie. 

Brak DVB-T2 - co teraz? 

Może się oczywiście zdarzyć, że nasz telewizor, ze względu na rok produkcji nie odbiera standardu DVB-T2. Czy to równoznaczne z koniecznością wymiany sprzętu na nowy? Na szczęście nie. Oczywiście, jeśli ktoś z nas szuka pretekstu do zmiany telewizora, to prawdopodobnie ten będzie najlepszy. Jeśli jednak nie chcemy inwestować kilku tysięcy złotych w nowy odbiornik telewizyjne, możemy ograniczyć się do zakupu zewnętrznego urządzenia - dekodera DVB-T2. 

Dekodery DVB-T2 podłączone za pośrednictwem złącza HDMI do telewizora będą obsługiwać nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, co w praktyce wyeliminuje problem starego telewizora. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dekodera DVB-T2? 

Ze względu na duży popyt na tego typu tunery, producenci postanowili poszerzyć ofertę dekoderów i na ten moment wybór najlepszego dla nas sprzętu może być sporym wyzwaniem. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dekoder?

Przede wszystkim upewnijmy się, że dekoder w istocie obsługuje DVB-T2. Wiele z tych urządzeń, teoretycznie reklamowanych jako spełniające warunki niestety nie obsługuje takiego standardu, co jest zwykłym oszustwem. Zamiast zawierzać reklamom, samodzielnie sprawdźmy na stronie producenta. Ważną kwestią jest także ilość i typ złączy, jakimi dysponuje dekoder DVB-T2. HDMI to absolutna podstawa, jednak planując w przyszłości korzystanie z usług telewizji kablowej, być może chcielibyśmy wykorzystać ten sam dekoder. Dlatego podłączenie typu SCART lub miejsce na kartę będzie dobrym rozwiązaniem.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy dekoder obsługuje najpopularniejszy system operacyjny - Android, a także czy w ramach podstawowej funkcjonalności sprzęt pozwala nam na integrację z TV jednego pilota. To znaczne ułatwienie, które wyeliminuje potrzebę działania z dwoma pilotami. 

Dofinansowanie do zakupu dekodera DVB-T2 

Stoimy przed koniecznością zakupu nowego dekodera obsługującego DVB-T2? Na szczęście możemy być spokojni o nasz portfel. Samo w sobie urządzenie nie należy do najdroższych. Wysokiej klasy dekodery obsługujące technologię DVB-T2 kosztują około 200 złotych, jednak z powodzeniem znajdziemy także sprzęt w niższej cenie.

Dodatkową zachętą do zakupu nowego dekodera DVB-T2 jest dofinansowanie, które w związku z planowaną zmianą standardu oferuje nam rząd. 100 złotych na każde gospodarstwo domowe to kwota dotacji na zakup dekodera, o jaką możemy wnioskować zarówno w formie tradycyjnego wniosku papierowego, jak i specjalnego formularza elektronicznego. Warto jednak pamiętać, że kwota dofinansowania przekazywana jest jedynie na te urządzenia, które faktycznie obsługują standard DVB-T2. 

Autor: Norbert Rukowski