Data publikacji:

Jak wykonać depilację laserową w domu krok po kroku

Laserowe usuwanie owłosienia było do niedawna możliwe jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Dzisiaj w sklepach można już kupić miniaturowe urządzenie do przeprowadzania takich zabiegów w domu. Choć tego rodzaju depilatory nie należą do najtańszych, to jednak ich wysoka skuteczność w trwałej eliminacji włosków z różnych partii ciała skłania coraz większą liczbę kobiet do ich zakupu. Zobacz, jak wygląda depilacja laserowa w domu krok po kroku.
depilacja laserowa w domu

Depilacja laserowa w domu krok po kroku

Na początku warto wyjaśnić, że depilacja wiązką lasera stosowana jest raczej w gabinetach kosmetycznych, natomiast domowe urządzenia wykorzystują technologię, czyli Intense Pulsed Light, co oznacza intensywnie pulsujące światło. Ponieważ jednak potocznie noszą one nazwę depilatorów laserowych, w dalszej części artykułu będziemy posługiwać się tym określeniem.
Depilator IPLemituje więc wiązkę światła docierającego w głąb skóry, aż do cebulki włosa, która pod wpływem ciepła zostaje zmuszona do fazy spoczynku. „Zniszczony” mieszek włosowy nie jest potem w stanie przez długi czas wytworzyć nowego włosa, dlatego depilacja laserowa uznawana jest za najtrwalszą metodę pozbywania się owłosienia. Warto jednak dodać, że światło działa jedynie na ciemny barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych, dlatego osoby z bardzo jasnym owłosieniem mogą być nie do końca zadowolone z efektów zabiegu laserowego usuwania owłosienia. Zarówno zabieg w salonie kosmetycznym, jak i depilacja laserowa w domu przy użyciu specjalnego urządzenia jest całkowicie bezpieczna dla zdrowej skóry. Z tego względu większości urządzeń można używać do usuwania włosków z twarzy, a także z delikatnych okolic bikini.

Inną ważną kwestią jest to, że aby uzyskać zadowalający efekt depilacji za pomocą IPL, należy kilkukrotnie powtórzyć zabieg w odstępach 1- lub 2-tygodniowych. Wszystko dlatego, że światło działa tylko na włoski, które znajdują się w fazie wzrostu! 

Efektem prawidłowo przeprowadzonego zabiegu jest zahamowanie dalszego wzrostu włosów na co najmniej kilka miesięcy.

O czym trzeba wiedzieć przed zabiegiem

Zanim weźmie się do rąk depilator laserowy i rozpocznie zabieg depilacji laserowej w domu, należy zapoznać się z zasadami stosowania urządzenia.
Po pierwsze warto wiedzieć, że laserowe usuwanie owłosienia nie jest dla wszystkich wskazane. Powinny z niego zrezygnować w szczególności:
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
  • osoby chore na raka skóry;
  • osoby mające liczne znamiona atypowe;
  • osoby mające w przeszłości problemy z gojeniem się ran;
  • osoby cierpiące na inne schorzenia skóry (w miejscach do depilacji), takie jak opryszczka, zapalenie mieszków włosowych, krwiaki, oparzenia słoneczne itp.;
  • osoby chore na epilepsję z wrażliwością na światło błyskowe, cukrzycę, niewydolność serca, toczeń rumieniowaty, porfirię, AIDS, zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • osoby przyjmujące niektóre leki (są one wymienione w instrukcji obsługi każdego depilatora).
Niska skuteczność zabiegu może natomiast wystąpić w przypadku:
  • gdy włosy do depilacji mają kolor bardzo jasny blond lub są siwe (niektóre urządzenia nie radzą sobie także z kolorem rudym!);
  • jeśli ma się bardzo ciemną karnację.
Depilator laserowy nie powinien być także używany w miejscach, w których znajdują się tatuaż, blizny, pieprzyki, brodawki oraz na których został wykonany makijaż permanentny. Podstawową jednak zasadą stosowania urządzenia z IPL jest rezygnacja z zabiegu w ciągu minimum 48 godzin od opalania lub zastosowania samoopalacza.

Depilacja laserowa w domu krok po kroku

Krok 1. Laserowe usuwanie owłosienia należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem skóry do zabiegu, czyli:
  1. ogolić miejsca, które będą depilowane (najlepiej maszynką);
  2. dokładnie oczyścić skórę, szczególnie z tłustych kremów;
  3. osuszyć skórę.

Krok 2. Następną czynnością jest dostosowanie intensywności światła do koloru skóry i włosów, a także do miejsca, które będzie poddawane depilacji. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi, które znajdują się w instrukcji obsługi depilatora laserowego.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najbardziej wrażliwe na działanie światła są osoby o ciemniejszej karnacji ze względu na większą ilość melaniny.

Krok 3. Równie ważne jest dopasowanie nasadki do miejsca, które będzie depilowane. Niektóre depilatory mają specjalne nasadki do depilacji twarzy lub okolic bikini.

Krok 4. Następnie należy włączyć urządzenie i przyłożyć je pod kątem prostym do skóry.

Krok 5. Przyciśnięcie urządzenia do skóry i uwolnienie przyciskiem błysku światła to najważniejszy etap zabiegu depilacji laserowej w domu.

Krok 6. Przesunięcie depilatora laserowego na inny obszar skóry i uwolnienie kolejnego błysku umożliwia usunięcie włosków z określonej partii ciała.

Po zabiegu na depilowaną skórę nie wolno stosować kosmetyków perfumowanych ani dezodorantów. Ze względu na lekkie podrażnienie skóry (nawet jeśli nie jest ono widoczne) lepiej jest się także powstrzymać przed opalaniem, nawet przez dwa tygodnie.

WAŻNE PYTANIA:

Jak długo trwa depilacja laserowa w domu?

Czas trwania zabiegu zależy głównie od tego, jaki depilator laserowy się stosuje, ponieważ urządzenia te różnią się mocą światła oraz powierzchnią aplikatora. Przykładowo, w instrukcji urządzenia marki Philips Lumea SC2008 producent podaje przybliżony czas laserowego usuwania owłosienia. Z informacji tych wynika, że zastosowanie depilatora na jedną pachę trwa jedną minutę, „ogolenie” jednej łydki to około ośmiu minut, natomiast aplikacja światła na całą nogę może trwać nawet czternaście minut. Warto jednak zaznaczyć, że osoby początkujące mogą poświęcić dużo więcej czasu na wykonanie zabiegu, szczególnie że efektów depilacji nie widać od razu. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że jednorazowo nie można naświetlać jednego miejsca więcej niż raz, ponieważ grozi to oparzeniem skóry. Z tego względu przeprowadzenie zabiegu wymaga dużej uwagi i cierpliwości. Jednak wysiłek się opłaca, ponieważ po kilku seriach zabiegów ma się na wiele miesięcy spokój z jakąkolwiek depilacją.

Czy laserowe usuwanie owłosienia jest bolesne?

Jest to bardzo częste pytanie zadawane przez osoby, które dopiero przymierzają się do zakupu urządzenia do laserowej depilacji. W większości przypadków depilacja laserowa w domu za pomocą nowoczesnego urządzenia nie jest bolesna, choć odczuwalne są specyficzne „uszczypnięcia”. Rzadko także pojawiają się reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry, jednak jest to uwarunkowane prawidłowym dopasowaniem intensywności światła do koloru skóry i włosów.

Kiedy widzi się efekty zabiegu?

Z laserowym usuwaniem owłosienia jest ten problem, że efektów zabiegu nie można dostrzec od razu. O tym, czy wszystko przebiegło pomyślnie, a także ile włosków udało się tymczasowo „zlikwidować”, można najczęściej dowiedzieć się dopiero po 4‒6 tygodniach od zabiegu. Wówczas może się okazać, że konieczne jest przeprowadzenie kolejnej depilacji w celu usunięcia pozostałych włosków, które dopiero weszły w fazę wzrostu.

Czy depilacją laserową w domu można zastąpić profesjonalny zabieg?

Umiejętne posługiwanie się domowym depilatorem IPL może przynieść takie same rezultaty, jak zabiegi przeprowadzone przez kosmetyczkę za pomocą profesjonalnego urządzenia. Jednak należy pamiętać, że używany w salonach sprzęt ma większą moc niż małe depilatory, dlatego te drugie wymagają zwykle częstszych zabiegów.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Magazynu Ceneo